Dnes Pátek - polojasno 3°C
Zítra Sobota - obcasny-dest 1°C
Pátek 22. 1. 2021
Svátek má Slavomír
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Na náměstích a v ulicích Prahy 1 budou instalovány měřiče hluku
První meřič bude instalován na náměstí, kde se sbíhají ulice V Kolkovně, Kozí, Masná a Dlouhá. Vizaualizace P1

Na náměstích a v ulicích Prahy 1 budou instalovány měřiče hluku

Koncem srpna budou na nejexponovanějších místech Starého Města instalovány první měřiče hladiny hluku se světelnými displeji. Ty budou sloužit především Městské policii, která na podkladě jejich informací může ihned jednat. Podobný měřič už je v baru Steampunk v ulici V Kolkovně, kde probíhá zatím jeho testovací provoz, ovšem na měření hluku v interiéru. Měřič zároveň zaznamenává i počet lidí v baru. 

Praha 1 se již řadu let potýká s neúnosnou úrovní hluku v řadě svých rezidenčních čtvrtí. Nejkrizovější situace s hlukovou zátěží je na Starém Městě, v oblasti ulic Dlouhá, V Kolkovně, Kozí a Masná, odkud radnice Prahy 1 téměř denně dostává stížnosti rezidentů na hlukovou situaci v noci. Právě tam by měly být umístěny první tři měřiče hladiny hluku s displeji, které vždy ukazují aktuální hladinu hluku v exteriéru.  

 „Pro umístění prvních, testovacích měřičů s displeji jsme vybrali kamerový sloup na malém náměstí, kde se sbíhají ulice V Kolkovně, Kozí, Masná a Dlouhá, a v jehož okolí jsou desítky barů. Zároveň těmito místy procházejí takzvané pub crawly, kdy ulicemi táhnou stovky opilých, hlučících turistů od baru k baru. V okolních domech přitom žijí lidé, často i s malými dětmi, kteří kvůli nadměrnému hluku z ulice dlouhodobě nemohou spát. Zároveň je na Praze 1 již řadu let nedostačující počet městských strážníků, kterým chceme instalací těchto měřičů rovněž pomoci – v případě nutnosti zásahu nemusí složitě dohledávat a zjišťovat, zda byl či nebyl překročen hlukový limit. I Úřad městské části tak konečně získá relevantní údaje o dodržování či porušování stanovených limitů,“ popisuje Ivan Solil (ČSSD), radní Prahy 1 pro oblast bezpečnosti, prevence kriminality a veřejného pořádku.

Zařízení budou nejprve fungovat v testovacím provozu, kdy se budou získaná data týdně a měsíčně vyhodnocovat. Na sloupu uprostřed vybraného náměstí budou umístěny tři měřiče s kovovými displeji, každý směřující jiným směrem.

Pokud se bude hladina hluku pohybovat pod 60 decibelů, bude naměřené číslo svítit zeleně, v okamžiku překročení limitu, který je dle doporučení hlavního hygienika ČR 64 decibelů pro exteriéry, se číslo rozsvítí červeně. V další etapě provozu pak budou zařízení napojená na web Prahy 1 a na kontrolní pulty Městské policie.

„Umístění měřičů hluků je pro nás dalším krokem, kterým se snažíme bojovat za kvalitu života občanů Prahy 1. Doufám, že tím následujícím bude zavedení pevné zavírací doby v barech a hospodách na těch nejexponovanějších místech, o což hlavní město Prahu žádáme už několik let,“ doplňuje Ivan Solil.


Zemřel oscarový režisér Jiří Menzel

7. září 2020 v 10:31

V sobotu večer zemřel český oscarový režisér Jiří Menzel. Bylo mu 82 let. Na Facebooku to včera před půlnocí oznámila jeho manželka Olga Menzelová.

Další články
Nahoru