Dnes Pondělí - zatazeno 2°C
Zítra Úterý - obcasny-dest 7°C
Pondělí 2. 12. 2024
Svátek má Blanka
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Pro inzerenty
Inzercí na serveru www.prazskypatriot.cz cílíte na pražské zákazníky
Na náměstí Republiky navezla Praha hromadu hadrů, chce upozornit na textilní odpad
Hromada oblečení budí pozornost kolemjdoucích. Zdroj foto: Magistrát hl. m. Prahy

Na náměstí Republiky navezla Praha hromadu hadrů, chce upozornit na textilní odpad

V pondělí ráno se na náměstí Republiky objevila hromada přibližně čtyř tun oblečení. Ta má upozornit na textilní odpad, se kterým se musí všechna města vyrovnávat. Od roku 2025 čekají obce nové povinnosti v rámci zajištění separovaného sběru a recyklace textilního odpadu. Právě předcházení vzniku textilního odpadu i nakládání s ním se týká úterní konference Cirkulární města & byznys 3: města jako šatníky, co praskají ve švech v Kampusu Hybernská. Pořádá ji hlavní město společně s Pražským inovačním institutem (PII). Informoval o tom mluvčí magistrátu Vít Hofman.

Prahu a další města čekají od roku 2025 nové povinnosti, jelikož legislativa od nich bude vyžadovat zajištění separovaného sběru a recyklace textilního odpadu. V rámci upozornění na tuto problematiku se objevila na náměstí Republiky v centru metropole hromada hadrů.

„Symbolizuje svým objemem textilní odpad, který zůstane za průměrnou čtyřčlennou rodinou na konci jejího života a je roční uhlíkovou stopou deseti Čechů, pokud by se jednalo o nové oblečení. Každý Čech přitom ročně vyhodí asi 10 až 12 kilogramů textilu, podobně jako je evropský průměr. Málokdo si ale uvědomuje, že na jedno bavlněné tričko se spotřebuje až 2 700 litrů vody,“ sdělil Hofman. Oblečení na hromadu hadrů poskytla Diakonie Broumov, která dostává oblečení z oranžových kontejnerů v ulicích.

„Jako Praha se dlouhodobě snažíme snižovat množství dále využitelného odpadu. Víme, že v našich popelnicích tvoří textil více jak dvě procenta odpadu. To sice není velké číslo, ale zrovna textil je sortiment, který může často posloužit dalším. To je také důvod, proč jako Praha hledáme vhodné prostory, ke bychom mohli otevřít reuse centrum, kde by oblečení mohlo dostat nový život a nemuselo by skončit bez užitku ve spalovně,“ sdělila náměstkyně pro životní prostředí Jana Komrsková (Piráti).

„Oceňuji tento projekt. Většina z nás si neuvědomuje, co všechno životní prostředí ovlivňuje. Jeho ochrana je nesmírně důležitá a součástí této ochrany je i prevence a informovanost,“ dodává primátor Prahy Bohuslav Svoboda (ODS).   

Každý rok se jen v Evropské unii podle magistrátních informací vyhodí přes 5,8 milionu tun textilu, což je zhruba 11 kilogramů na osobu. Přechod měst k cirkulárnímu textilnímu sektoru tak vyžaduje novou spolupráci mezi výrobci, prodejci, spotřebiteli, zpracovateli odpadů a veřejnou správou. 

„Ročně podle expertních rozborů ministerstva životního prostředí vyhodíme okolo 170 tisíc tun textilu a textil tvoří obecně tři až čtyři procenta odpadu v černých popelnicích. Proto je v zákoně obsažen od 1. ledna povinný sběr textilu, kdy obce budou povinně zřizovat místo, na které budou moct občané nepotřebný textil a obuv odložit. Tím bude možné textil efektivněji recyklovat – na speciální dotřiďovací lince se podle kvality textil roztřídí tak, že část se opětovně použije jako oblečení, část se recykluje na čistící hadry, na výplně do průmyslu apod. a část se vyváží k opětovnému použití či recyklaci do zahraničí,“ sdělil ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) s tím, že dobrovolný sběr textilu, který nyní zajišťují neziskové organizace, bude fungovat i nadále.

„Pokud chceme snižovat množství textilního odpadu, nestačí třídit a recyklovat, musí dojít i ke změně obchodních modelů a designu výrobků, aby déle vydržely v oběhu a byly recyklovatelné. Města a firmy mohou účinně spolupracovat třeba při podpoře pomalé módy či při vzdělávání a osvětě. V rámci konference chceme ukázat, že pro snížení množství textilního odpadu potřebujeme celou škálu opatření a inovací ve veřejném i soukromém sektoru,“ doplnil ředitel PII Tomáš Lapáček.

Ve městech po celé České republice proto již příští rok přibudou místa pro třídění textilu. Praha bude textil sbírat v „odpadovém“ režimu pomocí umístění dalších kontejnerů na textil na sběrné dvory provozované Pražskými službami. Městská společnost jich provozuje třináct.

V Praze už dnes působí řada organizací, které pomáhají Pražanům, aby zbytečně nevyhazovali textil. „Zároveň hlavní město posiluje spolupráci s firmami, které textilní odpad zpracovávají pro opětovné využití,“ dodal mluvčí magistrátu Hofman.


Autor: Karel Netolický

Mobilní požární technika pro hasiče městských částí

29. listopadu 2024 v 19:03

V úterý 26. listopadu proběhlo na hasičské stanici v Holešovicích slavnostní předávání 10 kusů mobilní požární techniky Hasičského záchranného sboru hlavního města Prahy, která byla vyřazena pro nepotřebnost jednotkám sborů dobrovolných hasičů devíti...

Další články
Nahoru