Dnes Čtvrtek - polojasno 25°C
Zítra Pátek - zatazeno 26°C
Čtvrtek 25. 7. 2024
Svátek má Jakub
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Na náměstí Míru začala výstava o operaci Anthropoid
26 kvě
18 čer
Panelová výstava krátce po zahájení. Foto: JP

Na náměstí Míru začala výstava o operaci Anthropoid

26. 5. 2022 - 18. 6. 2022
Na náměstí Míru byla dnes za účasti ministryně obrany Jany Černochové (ODS), představitelů vedení Prahy 2, zástupců Československé obce legionářské, praneteře parašutisty Jana Kubiše Dagmar Raupachové a dalších hostů zahájena panelová výstava připomínající výročí 80 let od operace Anthropoid, při které příslušníci československého odboje Jan Kubiš a Josef Gabčík provedli atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Panely je na prostranství před kostelem svaté Ludmily možné si prohlédnout do 18. června.

Na panelech jsou texty a fotografiemi připomenuty události směřující k atentátu, útok samotný i to, co po něm následovalo.

Místostarosta Prahy 2 Jan Korseska (ODS) sdělil, že městská část si každý rok hrdinný čin odbojářů připomíná před kostelem v Resslově ulici. „Čest a sláva všem odvážným hrdinům a padlým, protože svět potřebuje takové příklady,“ řekl ve své projevu.

„V sobotu 18. června v devět hodin ráno, pokud to počasí dovolí, se blízko Resslovy ulice uskuteční v Zítkových sadech seskok parašutistů. Je důležité si okolnosti Anthropoidu stále připomínat, “ uvedla ministryně Jana Černochová.

anthropoid „V následujících dnech a týdnech budeme organizovat řadu dalších události, které důstojně a zároveň atraktivně přiblíží všechny souvislosti nejvýznamnějšího odbojového činu, který byl proveden před osmdesáti lety,“ řekl předseda Československé obce legionářské Pavel Budinský.

Místostarosta Prahy 2 Jaroslav Šolc (ODS) představil novou trasu Anthropoid v rámci cyklu edukačních venkovních her Putování Prahou 2. „Trasa má dvě roviny. Jednak provede účastníky místy, kde jsou připomínky statečných odbojářů a lidí, kteří jim pomáhali, ale zároveň provází celým příběhem parašutistů. Je to hra spojená s poučením,“ řekl.

Výstava, kterou byla zahájena na náměstí Míru, je v několika kopiích k vidění i v Belgii, kde putuje po různých místech a stane se trvalou součástí bruselského válečného muzea.

Dnešního zahájení výstavy se za vedení Prahy 2 zúčastnili i radní Renáta Kašická a místostarosta Jan Kolář (oba ANO). 


Autor: red

Automobilové klenoty najdete v Hostivaři

10. dubna 2024 v 08:36

V Praze 15, v Galerii Golf Hostivař, najdete 27. dubna historické závodní speciály, umělecká díla a zúčastnit se můžete i aukce. Připraven je program pro děti.

Písně pralesa, hor a moří

8. června 2022 ve 12:55

Derniéra výstavy Tomáše Řízka, malíře, grafika a ilustrátora, člena Klubu ilustrátorů dětské knihy se koná ve středu 15. června v 9:30 hodin v Anglo-American University.

Agresivní muž a mstitel na náměstí Republiky

23. května 2022 ve 14:10

Oznámení, které strážníci přijali v pátek před sedmou hodinou večerní znělo jasně. Na náměstí Republiky se nachází muž, který se snaží vyvolat konflikt.

Jak vypadá ticho ukáží designérky na výstavě

17. února 2022 v 07:00

Může ticho dobře vypadat? Duo designérek stojících za oceňovaným studiem Lappa je přesvědčené, že ano. Jejich originální akustické obrazy jsou navrženy tak, aby v interiéru odstraňovaly nežádoucí ozvěnu a zároveň svým majitelům přinášely vizuální potěchu. Přesvědčit se o tom můžete od 18. února,...

Další články
Nahoru