Dnes Pátek - zatazeno 1°C
Zítra Sobota - polojasno -1°C
Pátek 3. 2. 2023
Svátek má Blažej
Pražské masopusty
Letošní masopustová sezona v Praze zahrnuje řadu akcí
Na náměstí Jiřího z Poděbrad začíná ražba šachty pro výtah do stanice metra
Staveniště na náměstí Jiřího z Poděbrad. Foto: STRABAG

Na náměstí Jiřího z Poděbrad začíná ražba šachty pro výtah do stanice metra

Na stavbě kaskády výtahů a přestupní chodby ve stanici metra Jiřího z Poděbrad bylo dokončeno hloubení stavební jámy. Tento týden na to naváže ražba první šachty až do hloubky 30 metrů pod povrchem náměstí, která bude v budoucnu sloužit pro dvojici výtahů do uliční úrovně. Pražský dopravní podnik o tom informoval v tiskové zprávě.

Práce na hloubení stavební a montážní jámy, do které bude později ústit dvojice výtahů, byly zahájeny letos v září. Nyní má jáma po dokončení hloubku devět metrů. Během prvních tří měsíců výstavby došlo rovněž ke kompletní výstavbě zařízení staveniště a vybudování protihlukové stěny směrem k Vinohradské ulici. Stavba tak pokračuje podle schváleného harmonogramu.

V rámci začínajících ražeb bude ze stavební jámy ražena šachta o hloubce dalších 21,5 metru. Z jejího dna bude následně pokračovat ražba štoly přestupní chodby o délce zhruba 40 metrů, nakonec proběhne ražba druhé výtahové šachty o hloubce 21,5 metru a krátká vertikální ražba s průnikem do samotné střední lodě stanice.

V šachtách budou umístěny výtahy, které zajistí bezbariérové zpřístupnění stanice metra uložené v hloubce zhruba 50 metrů pod povrchem náměstí. Dvojice výtahů bude umístěna v čele stanice na opačné straně, než jsou stávající eskalátory. Ražby by měly být ukončeny prorážkou do stanice metra v polovině ledna 2023.

Kromě vybudování bezbariérového přístupu čeká stanici Jiřího z Poděbrad také kompletní rekonstrukce vestibulu, eskalátorových tunelů, nástupiště a neveřejných částí stanice. Po dokončení stavby tak bude cestujícím sloužit trojice nových eskalátorů překonávajících výškový rozdíl 36,6 metru.

Předpokládané stavební náklady na revitalizaci stanice, která skončí v únoru 2024, jsou 1,29 miliardy korun.


Autor: puc

Adapterra Awards symbolicky odstartoval v den svátku mokřadů

Dnes v 15:21

U příležitosti Světového dne mokřadů, který každoročně připadá na 2. února, zahájila Nadace Partnerství ve spolupráci s Integra Consulting a hlavním městem Prahou pátý ročník soutěže Adapterra Awards. Ta oceňuje projekty bojující proti suchu, přehřívání měst v letních vedrech, důsledkům...

Čtyři městské části na Praze 21 se spojily. Budou řešit společná témata

Dnes v 15:04

V prosinci loňského roku byla zřízena pracovní skupina, která je složena vždy ze 2 zástupců všech 4 městských částí v obvodu Prahy 21 – Újezda nad Lesy, Běchovic, Klánovic a Kolodějí. 

Praha 10 schválila rozpočet na rok 2023

Dnes v 06:58

Praha 10 již může hospodařit s přesným plánem příjmů a výdajů na letošní rok. Její zastupitelstvo v pondělí večer schválilo rozpočet, a zároveň také plán zdaňované činnosti a akční plán navázaný na desetiletou strategii rozvoje Desítky. Podstatná část finančních prostředků je podobně jako loni...

Praha 12 má schválený rozpočet

Včera ve 21:54

Zastupitelé na svém 3. zasedání v úterý 31. ledna schválili rozpočet městské části Praha 12 pro rok 2023 s objemem výdajů ve výši 710,235 milionu korun. Příjmy rozpočtu jsou ve výši 491,205 milionu korun a financování ve výši 219,03 milionu korun.

Další články
Nahoru