Dnes Čtvrtek - obcasny-dest 11°C
Zítra Pátek - obcasny-dest 11°C
Čtvrtek 22. 2. 2024
Svátek má Petr
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Na náměstí Jana Palacha se v lednu uskuteční Měsíc pro fakultu
Pietní místo na náměstí Jana Palacha. Foto: PP

Na náměstí Jana Palacha se v lednu uskuteční Měsíc pro fakultu

Na náměstí Jana Palacha v Praze se během ledna uskuteční iniciativa nazvaná Měsíc pro fakultu. Různé aktivity určené pro akademickou obec i veřejnost mají pomoci vyrovnat se s tragickou událostí na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy (FF UK), při níž student fakulty krátce před vánočními svátky zastřelil 14 lidí, sám pak spáchal sebevraždu. Filozofická fakulta o tom informovala na webu. První akcí bude 4. ledna procesí se svíčkami. Hlavní budova fakulty na náměstí, která byla dějištěm hrůzného činu, zůstane minimálně do konce ledna uzavřena.

Na náměstí Jana Palacha v historickém centru hlavního města vznikne místo pro setkávání celého univerzitního společenství, ale i veřejnosti. „Návrat akademického života na náměstí a do hlavní budovy FF UK je nezbytnou součástí procesu vyrovnávání se s tragickou událostí, která během krátkého okamžiku změnila život celé naší komunity," uvedla fakulta. Iniciativa Měsíc pro fakultu má během čtyř týdnů vytvořit místo pro postupnou obnovu fakultního společenství i prostor pro vyjádření úcty.

První akcí bude průvod nazvaný Přenesení světla, který se uskuteční ve čtvrtek 4. ledna, dva týdny od tragédie. Procesí se svíčkami vyrazí ve 13:00 od Karolina na Ovocném trhu, historického sídla univerzity, na náměstí Jana Palacha, kde bude zapálen pietní oheň.

Ten bude udržován po celý měsíc. Zároveň budou přenesena i pietní místa od Karolina a hlavní budovy fakulty, kam lidé přinesli a stále nosí stovky svíček a květin. „Svíčky z pietních míst budou použity na tvorbu připomínkového objektu pro pozdější pamětní místo,“ dodali pořadatelé. Organizace průvodu se ujali zástupci studentských spolků Univerzity Karlovy.

Další akce se připravují a organizátoři o nich budou průběžně informovat na vznikající webové stránce iniciativy Měsíc pro fakultu. Zájemci, kteří se chtějí zapojit do příprav, se mohou obrátit na e-mail mesicprofakultu@ff.cuni.cz.

Fakulta už oznámila, že kvůli snazšímu vyrovnávání se s tragickým činem zrušila výuku do konce zimního semestru, tedy do 12. ledna. Zkouškové období se uskuteční podle harmonogramu akademického roku, atestace ale budou dobrovolné, stejně jako skládání státních závěrečných zkoušek. Tragická událost v univerzitní budově na Starém Městě byla nejtragičtějším případem hromadné střelby v dosavadní historii Česka.


Autor: ČTK

Radnice Prahy 13 vypsala výběrová řízení na další pracovní pozice

Včera v 15:18

Úřad MČ Praha 13 vypsal výběrová řízení na několik pozic. Informoval o tom na sociálních sítích.  

Praha 2 pomáhá s bydlením mladým rodinám, samoživitelům i sociálně potřebným

Včera v 10:58

Nová Pravidla sociální bytové politiky radnice Praha 2 reagují jak na vývoj situace na trhu s bydlením, tak i na změny v sociální politice. Cílí zejména na případy, kde selhává či nedostačuje státní podpora. Adresná a sociálně citlivá podpora se tak dostane těm, kteří ji opravdu potřebují,...

Praha 14: Přihlaste se na festival Antifetfest 2024

Včera v 08:18

Další ročník soutěžního festivalu Antifetfest je již tradiční přehlídkou žákovských a studentských filmů, které se zaměřují na palčivá témata dnešní doby – kriminalitu, drogy, šikanu, domácí násilí, záškoláctví a další patologické jevy.

Festival Na hlavu 2024

Včera v 08:00

Festival o duševním zdraví a mysli Na hlavu letos nese téma Diverzita: Chceme hledat cesty k tomu, co nás spojuje – ať už se jedná o odlišnou sexuální orientaci, psychické či jiné onemocnění, rozdílnost v náboženském vyznání, v tom jak vypadají naše těla, v barvě pleti...

Na Dni otevřených dveří FEL ČVUT nahlédnete do studia robotiky, elektroniky či (bio)informatiky

Včera v 07:37

Sedm bakalářských programů, které lze studovat na Fakultě elektrotechnické ČVUT v Praze (FEL ČVUT), si mohou studenti a studentky středních škol projít už 23. února 2024. Bohatý program se uskuteční jak ve fakultní budově v Dejvicích, tak na Karlově náměstí. Návštěvníci a návštěvnice během něj...

Neděle: Procházka Vyšehradským hřbitovem

20. února 2024 ve 12:21

Komentované procházky hřbitovy přinášejí historické příběhy, zajímavé detaily a pohledy na architekturu a umělecká díla, která jim dodávají jedinečný charakter. V neděli 25. února v 11 hodin se projdete Vyšehradským hřbitovem.

Dálkový odečet spotřeby vody využívá stále více zákazníků PVK

20. února 2024 v 11:43

Stále více odběratelů využívá dálkové odečty spotřeby vody, jednoduchou a bezpečnou formu kontroly nad svým vodoměrem. Na konci loňského roku Pražské vodovody a kanalizace měly tímto způsobem osazeno 17 138 vodoměrů, což je meziročně nárůst o 15 procent. Přitom v roce 2012 jich bylo pouhých...

Výstava Můj svět ukazuje život v sociálně vyloučené lokalitě očima dětí

20. února 2024 v 11:19

Seznámit se základy řemesla, ale především zažít úspěch a poznat něco nového. To bylo cílem fotografických dílen obecně prospěšné společnosti Nová škola a spolku 400 ASA pro děti ze sociálně znevýhodněného prostředí z Krásné Lípy a Šluknovska. Čtyřiadvacet vybraných fotografií, které v rámci...

Dakar, jak ho neznáte

20. února 2024 v 09:55

Dolnopočernické informační a kulturní centrum Oáza zve 27. února od 17 hodin na talk show Dakar, jak ho neznáte. Vyprávění a zajímavosti nejen ze zákulisí, ale i nepublikované fotografie a videa přímo z dakarského konvoje.

Lidová Pašijová hra v Loretě

20. února 2024 v 09:20

Barokní průčelí Lorety, korunované věží s historicky nejstarší chrámovou zvonohrou v Evropě, bude již po třetí svědkem Ježíšova evangelijního příběhu v lidovém zpracování.

Praha 4: Přednášky pomáhají pochopit svět dětí

20. února 2024 v 07:24

Spolek Krav Maga a pořádá ve spolupráci s městskou částí Praha 4 sérii přednášek nazvaných Porozumění světu našich dětí. Cílem pěti přednášek zaměřených na prevenci a zlepšení duševního zdraví školáků je poskytnout rodičům nejen hlubší porozumění problémům, kterým jejich děti čelí, ale také...

Točenský masopust

19. února 2024 v 17:41

Točenský masopust se koná v sobotu 2. března, začíná se v 9 hodin.

Další články
Nahoru