Dnes Čtvrtek - oblacno 7°C
Zítra Pátek - skorojasno 2°C
Čtvrtek 2. 12. 2021
Svátek má Blanka
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
Na nádraží se uskutečnila pieta k výročí zahájení transportů Židů do Terezína
Vůz symbolizující transportní vagóny. Foto: ČD

Na nádraží se uskutečnila pieta k výročí zahájení transportů Židů do Terezína

První židovský transport z Prahy do pevnostního městečka Terezín zamířil před osmdesáti lety – 24. listopadu 1941. Na Masarykově nádraží, odkud vlak s více než tři sta lidmi odjel, se dnes konal pietní akt.

Organizátorům České dráhy (ČD) zapůjčily speciální vůz symbolizující transportní vagóny, takzvané dobytčáky, které před osmdesáti lety přepravovaly židovské obyvatele do koncentračního tábora v Terezíně.

Součástí vzpomínkového aktu byla i fotografická výstava „S.O.S. Terezín – Zachraňme Terezín“. Výstava upozorňuje na nedobrý stav pevnosti, která je neodmyslitelně spojena s obdobím holokaustu.

„Mimo vzdaní úcty, piety a zamyšlení se nad lidskými tragédiemi a hrůzami, které se odehrály před 80 lety, si dnes jako železničář připomínám nejhorší období zneužití železnic v Evropě. Vlakovými transporty bylo do Terezína deportováno více jak 150 tisíc lidí. Podobné události se nesmějí už nikdy opakovat. Proto tady dnes stojím se skloněnou hlavou a také proto České dráhy dlouhodobě podporují Výzkumné centrum archeologie zla, které tuto akci pořádá,“ uvedl předseda představenstva a generální ředitel ČD Ivan Bednárik.

jana-cernochova

Poslankyně Jana Černochová

Mezi hosty nechyběla starostka Prahy 2, poslankyně a pravděpodobná ministryně obrany ve vznikající vládě Jana Černochová (ODS). „Bylo mi velkou ctí dnes krátce promluvit k událostem, které se odehrály na Masarykově nádraží přesně před 80 lety v roce 1941, kdy byl vypraven první transport do Terezína. Znamenalo to začátek přerodu pevnosti a kasáren, které historicky sloužily k obraně lidí, na vězení,“ uvedla.

„Společně s Janem Lipavským jako kandidáti na ministry nově vznikající vlády chceme jasně a zřetelně deklarovat podporu a rozvíjení strategického partnerství a přátelství s Izraelem, zejména v oblasti bezpečnosti, vědy, výzkumu a inovací. Tento náš společný postoj jsme také již stvrdili v koaliční smlouvě,“ dodala. 

„Smutnou část naší historie jsme si dnes připomenuli přímo na Masarykově nádraží, kam přišel i pan Toman Brod, který byl jedním z tisíců odsud odjíždějících. Z Terezína byl poté transportován do Osvětimi. Naštěstí tyto hrůzy přežil, miliony dalších lidí ale toto štěstí neměly. Doufám, že si tyto tragédie budeme neustále připomínat nejen my, ale i další generace, aby se nikdy nezapomnělo,“ uvedl starosta Prahy 1 Petr Hejma (STAN).

 

Autor: puc

Milostivé léto v Praze 2

Dnes v 11:58

Do 28. ledna 2022 probíhá akce umožňující fyzickým osobám zbavit se exekucí vedených vůči nim městskou částí Praha 2 vzniklých především v souvislosti s nájmem obecních bytů a nebytových prostor.

Praha pošle nemocnicím další čtyři miliony korun

Dnes v 07:57

Rada Prahy na pondělním jednání odsouhlasila návrh na poskytnutí finančních prostředků v celkové výši 4 miliony korun na dofinancování lékařské pohotovostní služby pro vybrané smluvní poskytovatele zdravotních služeb na území hlavního města.

Zákazníkům zkrachovalých dodavatelů energií pomůže nový web

Dnes v 07:48

Hlavní město se snaží pomoci Pražanům lépe se orientovat v aktuálně složité situaci v oblasti odběru energií, zejména v souvislosti s nedávným ukončením činnosti společnosti Bohemia Energy, kdy její zákazníci nyní dočasně odebírají zemní plyn a elektřinu v režimu tzv. Dodavatelů poslední instance...

Provoz úřadu Prahy 11 zůstává beze změn

Včera v 09:39

Co se týče úřadu městské části, zůstává pro veřejnost otevřen beze změn. S ohledem na zajištění maximální bezpečnosti zaměstnanců úřadu i návštěvníků však byly prostory určené pro styk s veřejností upraveny a jsou pravidelně dezinfikovány.

Praha 13 ruší vítání občánků i farmářské trhy

Včera v 08:31

S ohledem na současnou epidemiologickou situaci se ruší Vítání občánků, které mělo proběhnout ve čtvrtek 2. prosince v obřadní síni radnice Prahy 13.

Projekt školní ulice v Praze 6 se osvědčil, radnice v něm bude pokračovat

Včera v 08:08

V září a říjnu proběhl zkušební provoz projektu školní ulice před ZŠ Hanspaulka v Praze 6. Omezení provozu v ulici Na Čihadle v úseku mezi ulicemi Finkovská a Na Hanspaulce platilo půlhodinu před začátkem vyučování. Mezi půl osmou a osmou hodinou nesměla před školu vjíždět auta. Protože se režim...

Praha podpoří inovativní projekty ke zlepšení plynulosti dopravy

Včera v 07:14

Radní Prahy v pondělí odsouhlasili poskytnutí dotace z Operačního programu Praha – pól růstu ve výši téměř 20 milionů korun na projekt vývoje systému Vytěžování dopravních dat na základě vstupu do Centrálního registru vozidel a dalších databází. Informační systém poskytne data o charakteristikách...

Hlasování třetího ročníku participativního rozpočtu Prahy 15 skončilo, radnice rozdělí 400 tisíc korun

Včera v 07:09

Do závěrečného hlasování obyvatel Prahy 15 se probojovalo 11 návrhů, které splnily podmínky vyhlášené radou městské části. Hlasování probíhalo na webových stránkách Občane, zapoj se! v období od 25. října do 25. listopadu a zúčastnilo se ho 505 lidí, jejichž hlasy se započítaly do celkového pořadí...

Další články
Nahoru