Dnes Středa - zatazeno 2°C
Zítra Čtvrtek - zatazeno 1°C
Středa 7. 12. 2022
Svátek má Ambrož, Benjamín
Advent v Praze
Tipy na adventní akce v metropoli
Na nádraží se uskutečnila pieta k výročí zahájení transportů Židů do Terezína
Vůz symbolizující transportní vagóny. Foto: ČD

Na nádraží se uskutečnila pieta k výročí zahájení transportů Židů do Terezína

První židovský transport z Prahy do pevnostního městečka Terezín zamířil před osmdesáti lety – 24. listopadu 1941. Na Masarykově nádraží, odkud vlak s více než tři sta lidmi odjel, se dnes konal pietní akt.

Organizátorům České dráhy (ČD) zapůjčily speciální vůz symbolizující transportní vagóny, takzvané dobytčáky, které před osmdesáti lety přepravovaly židovské obyvatele do koncentračního tábora v Terezíně.

Součástí vzpomínkového aktu byla i fotografická výstava „S.O.S. Terezín – Zachraňme Terezín“. Výstava upozorňuje na nedobrý stav pevnosti, která je neodmyslitelně spojena s obdobím holokaustu.

„Mimo vzdaní úcty, piety a zamyšlení se nad lidskými tragédiemi a hrůzami, které se odehrály před 80 lety, si dnes jako železničář připomínám nejhorší období zneužití železnic v Evropě. Vlakovými transporty bylo do Terezína deportováno více jak 150 tisíc lidí. Podobné události se nesmějí už nikdy opakovat. Proto tady dnes stojím se skloněnou hlavou a také proto České dráhy dlouhodobě podporují Výzkumné centrum archeologie zla, které tuto akci pořádá,“ uvedl předseda představenstva a generální ředitel ČD Ivan Bednárik.

jana-cernochova

Poslankyně Jana Černochová

Mezi hosty nechyběla starostka Prahy 2, poslankyně a pravděpodobná ministryně obrany ve vznikající vládě Jana Černochová (ODS). „Bylo mi velkou ctí dnes krátce promluvit k událostem, které se odehrály na Masarykově nádraží přesně před 80 lety v roce 1941, kdy byl vypraven první transport do Terezína. Znamenalo to začátek přerodu pevnosti a kasáren, které historicky sloužily k obraně lidí, na vězení,“ uvedla.

„Společně s Janem Lipavským jako kandidáti na ministry nově vznikající vlády chceme jasně a zřetelně deklarovat podporu a rozvíjení strategického partnerství a přátelství s Izraelem, zejména v oblasti bezpečnosti, vědy, výzkumu a inovací. Tento náš společný postoj jsme také již stvrdili v koaliční smlouvě,“ dodala. 

„Smutnou část naší historie jsme si dnes připomenuli přímo na Masarykově nádraží, kam přišel i pan Toman Brod, který byl jedním z tisíců odsud odjíždějících. Z Terezína byl poté transportován do Osvětimi. Naštěstí tyto hrůzy přežil, miliony dalších lidí ale toto štěstí neměly. Doufám, že si tyto tragédie budeme neustále připomínat nejen my, ale i další generace, aby se nikdy nezapomnělo,“ uvedl starosta Prahy 1 Petr Hejma (STAN).

 

Autor: puc

Socha skřeta s obličejem Putina dočasně stojí na místě Koněvova pomníku

Včera v 09:13

Na náměstí Interbrigády v Praze 6 od včerejška dočasně stojí socha znázorňující ruského prezidenta Vladimira Putina jako skřeta, který utahuje plynový kohout. Na místě, kde stál dříve pomník kontroverzního sovětského maršála Ivana Koněva, bude 30 dnů a následně půjde do dražby. Vydražené peníze...

Čestné uznání na konferenci Úřad na cestě k rovnosti pro Prahu 5

Včera v 07:32

Ve čtvrtek 1. prosince proběhla na Úřadu vlády ČR ve Strakově akademii konference k soutěži „Úřad na cestě k rovnosti“, kterou společně pořádají Institut pro veřejnou správu Praha, Ministerstvo vnitra a Úřad vlády.

Další články
Nahoru