Dnes Středa - jasno 22°C
Zítra Čtvrtek - jasno 25°C
Středa 18. 5. 2022
Svátek má Nataša
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Na nádraží se uskutečnila pieta k výročí zahájení transportů Židů do Terezína
Vůz symbolizující transportní vagóny. Foto: ČD

Na nádraží se uskutečnila pieta k výročí zahájení transportů Židů do Terezína

První židovský transport z Prahy do pevnostního městečka Terezín zamířil před osmdesáti lety – 24. listopadu 1941. Na Masarykově nádraží, odkud vlak s více než tři sta lidmi odjel, se dnes konal pietní akt.

Organizátorům České dráhy (ČD) zapůjčily speciální vůz symbolizující transportní vagóny, takzvané dobytčáky, které před osmdesáti lety přepravovaly židovské obyvatele do koncentračního tábora v Terezíně.

Součástí vzpomínkového aktu byla i fotografická výstava „S.O.S. Terezín – Zachraňme Terezín“. Výstava upozorňuje na nedobrý stav pevnosti, která je neodmyslitelně spojena s obdobím holokaustu.

„Mimo vzdaní úcty, piety a zamyšlení se nad lidskými tragédiemi a hrůzami, které se odehrály před 80 lety, si dnes jako železničář připomínám nejhorší období zneužití železnic v Evropě. Vlakovými transporty bylo do Terezína deportováno více jak 150 tisíc lidí. Podobné události se nesmějí už nikdy opakovat. Proto tady dnes stojím se skloněnou hlavou a také proto České dráhy dlouhodobě podporují Výzkumné centrum archeologie zla, které tuto akci pořádá,“ uvedl předseda představenstva a generální ředitel ČD Ivan Bednárik.

jana-cernochova

Poslankyně Jana Černochová

Mezi hosty nechyběla starostka Prahy 2, poslankyně a pravděpodobná ministryně obrany ve vznikající vládě Jana Černochová (ODS). „Bylo mi velkou ctí dnes krátce promluvit k událostem, které se odehrály na Masarykově nádraží přesně před 80 lety v roce 1941, kdy byl vypraven první transport do Terezína. Znamenalo to začátek přerodu pevnosti a kasáren, které historicky sloužily k obraně lidí, na vězení,“ uvedla.

„Společně s Janem Lipavským jako kandidáti na ministry nově vznikající vlády chceme jasně a zřetelně deklarovat podporu a rozvíjení strategického partnerství a přátelství s Izraelem, zejména v oblasti bezpečnosti, vědy, výzkumu a inovací. Tento náš společný postoj jsme také již stvrdili v koaliční smlouvě,“ dodala. 

„Smutnou část naší historie jsme si dnes připomenuli přímo na Masarykově nádraží, kam přišel i pan Toman Brod, který byl jedním z tisíců odsud odjíždějících. Z Terezína byl poté transportován do Osvětimi. Naštěstí tyto hrůzy přežil, miliony dalších lidí ale toto štěstí neměly. Doufám, že si tyto tragédie budeme neustále připomínat nejen my, ale i další generace, aby se nikdy nezapomnělo,“ uvedl starosta Prahy 1 Petr Hejma (STAN).

 

Autor: puc

Střechy základních škol chce Praha 5 využít pro solární energii

14. května 2022 ve 12:25

Fotovoltaickou elektrárnu jako alternativní zdroj energie se pokusí využít městská část Praha 5. 

Praha 5 převezme soukromou mateřskou školu a zajistí kapacity pro 50 dětí

13. května 2022 v 19:14

Soukromá mateřinka Korálek na Smíchově ukončí provoz ke konci letošního června. Po nezbytných stavebně technických úpravách převezme objekt školky městská část a zřídí zde odloučené pracoviště MŠ Podbělohorská.

Kvůli osobním a finančním problémům chtěla skočit ze Štefánikova mostu

13. května 2022 ve 14:39

Ve středu v noci, krátce po třiadvacáté hodině, přijal operační důstojník na lince 158 oznámení o ženě, která stojí na Štefánikově mostě v Praze 1 za zábradlím a chce spáchat sebevraždu. Tuto informaci okamžitě předal všem hlídkám v terénu a jako první byli na místě policisté pohotovostní...

Chatbot vylepšuje komunikaci s uprchlíky z Ukrajiny

12. května 2022 v 18:58

Praha jako první v rámci Evropské unie zavedla komunikační nástroj, který má za cíl pomoci uprchlíkům z Ukrajiny řešit jejich životní situaci. 

Nové zahrádky pro děti i revitalizace vnitrobloků podpoří radnice Prahy 2

12. května 2022 v 10:15

Praha 2 poskytne finanční podporu pro oblast životního prostředí na rok 2022 a první čtvrtletí roku 2023. Podporu konkrétních devíti projektů schválili radní na svém jednání, dotace od radnice bude 250 tisíc korun.

Další články
Nahoru