Dnes Pátek - polojasno 19°C
Zítra Sobota - bourky 20°C
Sobota 25. 5. 2024
Svátek má Viola
Pražské drby
Co se v Praze povídá
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Na nádraží se uskutečnila pieta k výročí zahájení transportů Židů do Terezína
Vůz symbolizující transportní vagóny. Foto: ČD

Na nádraží se uskutečnila pieta k výročí zahájení transportů Židů do Terezína

První židovský transport z Prahy do pevnostního městečka Terezín zamířil před osmdesáti lety – 24. listopadu 1941. Na Masarykově nádraží, odkud vlak s více než tři sta lidmi odjel, se dnes konal pietní akt.

Organizátorům České dráhy (ČD) zapůjčily speciální vůz symbolizující transportní vagóny, takzvané dobytčáky, které před osmdesáti lety přepravovaly židovské obyvatele do koncentračního tábora v Terezíně.

Součástí vzpomínkového aktu byla i fotografická výstava „S.O.S. Terezín – Zachraňme Terezín“. Výstava upozorňuje na nedobrý stav pevnosti, která je neodmyslitelně spojena s obdobím holokaustu.

„Mimo vzdaní úcty, piety a zamyšlení se nad lidskými tragédiemi a hrůzami, které se odehrály před 80 lety, si dnes jako železničář připomínám nejhorší období zneužití železnic v Evropě. Vlakovými transporty bylo do Terezína deportováno více jak 150 tisíc lidí. Podobné události se nesmějí už nikdy opakovat. Proto tady dnes stojím se skloněnou hlavou a také proto České dráhy dlouhodobě podporují Výzkumné centrum archeologie zla, které tuto akci pořádá,“ uvedl předseda představenstva a generální ředitel ČD Ivan Bednárik.

jana-cernochova

Poslankyně Jana Černochová

Mezi hosty nechyběla starostka Prahy 2, poslankyně a pravděpodobná ministryně obrany ve vznikající vládě Jana Černochová (ODS). „Bylo mi velkou ctí dnes krátce promluvit k událostem, které se odehrály na Masarykově nádraží přesně před 80 lety v roce 1941, kdy byl vypraven první transport do Terezína. Znamenalo to začátek přerodu pevnosti a kasáren, které historicky sloužily k obraně lidí, na vězení,“ uvedla.

„Společně s Janem Lipavským jako kandidáti na ministry nově vznikající vlády chceme jasně a zřetelně deklarovat podporu a rozvíjení strategického partnerství a přátelství s Izraelem, zejména v oblasti bezpečnosti, vědy, výzkumu a inovací. Tento náš společný postoj jsme také již stvrdili v koaliční smlouvě,“ dodala. 

„Smutnou část naší historie jsme si dnes připomenuli přímo na Masarykově nádraží, kam přišel i pan Toman Brod, který byl jedním z tisíců odsud odjíždějících. Z Terezína byl poté transportován do Osvětimi. Naštěstí tyto hrůzy přežil, miliony dalších lidí ale toto štěstí neměly. Doufám, že si tyto tragédie budeme neustále připomínat nejen my, ale i další generace, aby se nikdy nezapomnělo,“ uvedl starosta Prahy 1 Petr Hejma (STAN).

 

Autor: puc

Střet vlaku s lokomotivou u hlavního nádraží způsobil velkou škodu

Včera ve 22:43

Škodu za více než 100 milionů korun v pátek dopoledne střet osobního vlaku s posunovací lokomotivou na pražském hlavním nádraží. Záchranáři ošetřili tři lidi, kteří utrpěli šok a odřeniny. Podle původních odhadů měla být materiální škoda výrazně nižší, mluvčí Drážní inspekce Martin Drápal ale...

Zemřel herec a režisér Jan Kačer

Včera v 17:10

V pátek dopoledne zemřel herec a režisér Jan Kačer, bylo mu 87 let. ČTK to oznámila jeho dcera Adéla Kubačáková. Byl ikonou nové vlny československého filmu a stál u zrodu pražského Činoherního klubu. Prosadil se jako divadelní režisér, režíroval například v Divadle na Vinohradech nebo v Národním...

První mikrocertifikátový kurz na Fakultě stavební ČVUT má 27 absolventů

22. května 2024 ve 22:46

První mikrocertifikátový kurz pořádaný Fakultou stavební Českého vysokého učení technického v Praze úspěšně završilo 27 zájemců. V dvousemestrálním kurzu celoživotního vzdělávání „Technická zařízení budov pro energeticky efektivní a zdravé budovy“ se věnovali tématu řešení technických systémů...

Další články
Nahoru