Dnes Úterý - obcasny-dest 4°C
Zítra Středa - obcasny-dest 5°C
Úterý 31. 1. 2023
Svátek má Marika
Pražské masopusty
Letošní masopustová sezona v Praze zahrnuje řadu akcí
Na Motolském hřbitově se konala vzpomínka na Janose Esterházyho
Radní Petr Lachnit (v popředí) během pietní akce. Foto: se souhlasem P. Lachnita

Na Motolském hřbitově se konala vzpomínka na Janose Esterházyho

Včera se Motolském hřbitově u Památníku obětí komunistického režimu konala vzpomínková akce při příležitosti 65. výročí úmrtí předního politického představitele Maďarů v bývalém Československu a oběti komunistického režimu Jánose Esterházyho, který má na pamětní desku. Informoval o tom radní Prahy 5 Petr Lachnit (ANO), který se piety zúčastnil.

János Esterházy, který se narodil v roce 1901, pocházel ze šlechtické rodiny. Byl významným politickým představitelem maďarské menšiny v Československu a v období Slovenského státu. 

Po druhé světové válce byl v Bratislavě odsouzen při vykonstruovaném procesu k trestu smrti za úklady proti Československé republice a kolaboraci s fašismem. Následně mu byl trest snížen na doživotí. 8. března 1957 zemřel ve vězení Mírov na Moravě. V devadesátých letech byl rehabilitován v Rusku, na Slovensku ne. 

„Stojíme nad společným hrobem Jánose Esterházyho a dalších politických vězňů, kteří nejenom chtěli, ale hlavně mohli přinést ještě mnoho dobrého. Svým charakterem, svou odvahou mohli významně zasáhnout do osudů své vlasti. Mohli nám výrazně prospět. Jenomže neúprosná ruka politiky, ideologie a lidské nenávisti přerušila jejich úsilí. Ukončila jejich pouť za ideální vidinou společnosti spravedlnosti, práva, respektu. Společnosti, která místo nenávisti bude uplatňovat porozumění, toleranci,“ řekl Petr Lachnit na úvod svého projevu během pietní vzpomínky. 

„Myslím, že bychom nejlépe uctili památku Jánose Esterházyho a dalších politických vězňů tím, že až budeme odcházet z tohoto pietního aktu, zamyslíme se, zda přece jenom nemáme být statečnější tváří v tvář nepravostem, lžím, podvodům. Tím prokážeme čest jejich památce,“ řekl na závěr.


Autor: red

Ke zhoršení psychického stavu u dětí dochází stále častěji. Nový školní projekt otevírá zásadní témata a učí je zvládat rizikové situace

Včera ve 13:00

Tento týden žáci základních a středních škol převezmou pololetní vysvědčení. Bývalo zvykem, že se v tomto období celá řada dětí a mladistvých obracela na Linku bezpečí s obavami plynoucími z reakce rodičů. Jenže to už je zdá se minulost. S odkazem na vývoj dlouhodobých statistik to tvrdí Soňa...

Další články
Nahoru