Dnes Čtvrtek - mlha 11°C
Zítra Pátek - obcasny-dest 15°C
Čtvrtek 29. 2. 2024
Svátek má Horymír
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Na Motolském hřbitově se konala vzpomínka na Janose Esterházyho
Radní Petr Lachnit (v popředí) během pietní akce. Foto: se souhlasem P. Lachnita

Na Motolském hřbitově se konala vzpomínka na Janose Esterházyho

Včera se Motolském hřbitově u Památníku obětí komunistického režimu konala vzpomínková akce při příležitosti 65. výročí úmrtí předního politického představitele Maďarů v bývalém Československu a oběti komunistického režimu Jánose Esterházyho, který má na pamětní desku. Informoval o tom radní Prahy 5 Petr Lachnit (ANO), který se piety zúčastnil.

János Esterházy, který se narodil v roce 1901, pocházel ze šlechtické rodiny. Byl významným politickým představitelem maďarské menšiny v Československu a v období Slovenského státu. 

Po druhé světové válce byl v Bratislavě odsouzen při vykonstruovaném procesu k trestu smrti za úklady proti Československé republice a kolaboraci s fašismem. Následně mu byl trest snížen na doživotí. 8. března 1957 zemřel ve vězení Mírov na Moravě. V devadesátých letech byl rehabilitován v Rusku, na Slovensku ne. 

„Stojíme nad společným hrobem Jánose Esterházyho a dalších politických vězňů, kteří nejenom chtěli, ale hlavně mohli přinést ještě mnoho dobrého. Svým charakterem, svou odvahou mohli významně zasáhnout do osudů své vlasti. Mohli nám výrazně prospět. Jenomže neúprosná ruka politiky, ideologie a lidské nenávisti přerušila jejich úsilí. Ukončila jejich pouť za ideální vidinou společnosti spravedlnosti, práva, respektu. Společnosti, která místo nenávisti bude uplatňovat porozumění, toleranci,“ řekl Petr Lachnit na úvod svého projevu během pietní vzpomínky. 

„Myslím, že bychom nejlépe uctili památku Jánose Esterházyho a dalších politických vězňů tím, že až budeme odcházet z tohoto pietního aktu, zamyslíme se, zda přece jenom nemáme být statečnější tváří v tvář nepravostem, lžím, podvodům. Tím prokážeme čest jejich památce,“ řekl na závěr.


Autor: red

Muž zemřel po pádu z lešení

26. února 2024 v 18:54

Policie vyšetřuje smrtelný pád muže, který se na Žižkově v pondělí po poledni zřítil z lešení. Policisty zajímá, zda nedošlo k porušení bezpečnosti práce.

V Podolí hořela garáž

25. února 2024 v 10:38

Nad nedělním ránem zasahovali pražští hasiči Praze 4 Podolí u požáru garáže. Informovali o tom na síti X. „Vynesli jsme tlakovou lahev a plameny jsme uhasili dvěma vodními proudy,“ sdělili.

Další články
Nahoru