Dnes Úterý - polojasno 24°C
Zítra Středa - bourky 26°C
Úterý 28. 6. 2022
Svátek má Lubomír
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Na Motolském hřbitově se konala vzpomínka na Janose Esterházyho
Radní Petr Lachnit (v popředí) během pietní akce. Foto: se souhlasem P. Lachnita

Na Motolském hřbitově se konala vzpomínka na Janose Esterházyho

Včera se Motolském hřbitově u Památníku obětí komunistického režimu konala vzpomínková akce při příležitosti 65. výročí úmrtí předního politického představitele Maďarů v bývalém Československu a oběti komunistického režimu Jánose Esterházyho, který má na pamětní desku. Informoval o tom radní Prahy 5 Petr Lachnit (ANO), který se piety zúčastnil.

János Esterházy, který se narodil v roce 1901, pocházel ze šlechtické rodiny. Byl významným politickým představitelem maďarské menšiny v Československu a v období Slovenského státu. 

Po druhé světové válce byl v Bratislavě odsouzen při vykonstruovaném procesu k trestu smrti za úklady proti Československé republice a kolaboraci s fašismem. Následně mu byl trest snížen na doživotí. 8. března 1957 zemřel ve vězení Mírov na Moravě. V devadesátých letech byl rehabilitován v Rusku, na Slovensku ne. 

„Stojíme nad společným hrobem Jánose Esterházyho a dalších politických vězňů, kteří nejenom chtěli, ale hlavně mohli přinést ještě mnoho dobrého. Svým charakterem, svou odvahou mohli významně zasáhnout do osudů své vlasti. Mohli nám výrazně prospět. Jenomže neúprosná ruka politiky, ideologie a lidské nenávisti přerušila jejich úsilí. Ukončila jejich pouť za ideální vidinou společnosti spravedlnosti, práva, respektu. Společnosti, která místo nenávisti bude uplatňovat porozumění, toleranci,“ řekl Petr Lachnit na úvod svého projevu během pietní vzpomínky. 

„Myslím, že bychom nejlépe uctili památku Jánose Esterházyho a dalších politických vězňů tím, že až budeme odcházet z tohoto pietního aktu, zamyslíme se, zda přece jenom nemáme být statečnější tváří v tvář nepravostem, lžím, podvodům. Tím prokážeme čest jejich památce,“ řekl na závěr.


Autor: red

Letní tábory v Kozojedech budou v moderním prostředí

Dnes v 07:41

Pražští radní odsouhlasili záměr veřejné zakázky na celkovou rekonstrukci táborové základny Kozojedy u Kolína, kterou zřizuje hlavní město Praha a provoz zde zajišťuje Dům dětí a mládeže Jižní Město. Obnova se uskuteční v letošním a příštím roce a financována bude z pražského rozpočtu...

Šestka rozšiřuje kapacity škol

24. června 2022 v 08:47

Školy v Praze 6 letos otevřou 44 prvních tříd, o jednu více než loni. Do prvních tříd zatím přijaly celkem 1114 dětí, další je mohou následovat po vyřešení odkladů školní docházky a dořešení vícečetných žádostí o přijetí. V detašovaných pracovištích je místo i pro...

Praha 6 rozdělí dětem na tábory tři miliony

23. června 2022 v 08:34

Stejně jako v uplynulých letech, i letos před prázdninami spustila Praha 6 program Šestka táborová. Prostřednictvím portálu Aktivní město přispěje rodičům dětí na tábory, příměstské kempy, sportovní soustředění a další prázdninové volnočasové aktivity.

Další články
Nahoru