dnes
Středa - snih
3°C
zítra
Čtvrtek - obcasny-dest
6°C
pozítří
Pátek - snih
4°C
Hrrr na Moskvu! Švejk na vozíčku vedl průvod, kterému se nelíbil tlak Západu
Český národní hrdina Švejk. Účastníci demonstrace z něj udělali vozíčkáře. Foto: AMIRBL25 / Wikimedia Commons

Hrrr na Moskvu! Švejk na vozíčku vedl průvod, kterému se nelíbil tlak Západu

Zhruba tři desítky lidí včera prošly Malou Stranou, aby protestovaly proti válkám ve světě a varovaly před jejich vyvoláváním. Manifestace deseti občanských iniciativ vyvrcholila před americkou ambasádou, kde účastníci vyzvali USA, aby se zasadily za mírové vyřešení konfliktu na Ukrajině.

V čele pochodu, který k velvyslanectví USA zamířil od úřadu vlády, jela symbolicky postava Švejka na kolečkovém křesle. Proti slavnému románu Jaroslava Haška ale jeho představitel nevolal „Na Bělehrad!", nýbrž „Na Moskvu!“ v narážce na tlak Západu na Rusko kvůli krizi na Ukrajině.

Demonstranti nesli transparenty s nápisy „Evropané proti válce", „Stop zabíjení" nebo „Stop válkám". „Na Ukrajině zuří občanská válka, ve které umírají nevinní lidé včetně dětí a žen. Této válce se dalo předejít jinými přístupy Západu," řekla před ambasádou USA mluvčí iniciativy Ne základnám Eva Novotná.

Vyzvala Američany, aby pomohli ukončit konflikt na Ukrajině. „Můžete zabránit nové válce. Můžete zachránit demokracii a mír," řekla. Spolu s iniciativou Ne základnám demonstraci svolala sdružení Alternativa zdola, Stop církevním restitucím, Nezávislá media, Přátelé Srbů na Kosovu, Nová republika, Hnutí za přímou demokracii, Spojenectví práce a solidarity, Studenti proti rasismu a Levá perspektiva.


Galerie 1 hostila narozeninové Vostrý kafe

13. ledna 2018 v 15:39

Vostrý kafe, pravidelná pánská setkání pro mužné sousedy z Prahy 1, slaví první narozeniny a od nového roku se navíc stěhuje do Galerie 1, kde se nyní bude jednou za měsíc konat. Prvním letošním hostem byl Michal „Radar“ Vrátný.

Praha 6 chystá řadu akcí, kterými připomene sto let od vzniku republiky

11. ledna 2018 v 15:46

Praha 6 při příležitosti stého výročí vzniku samostatného Československa pořádá celou řadu kulturních a vzpomínkových akcí, které jsou rozloženy do celého roku.

Další články
Nahoru