dnes
Pondělí - zatazeno
21°C
zítra
Úterý - prehanky-dest
22°C
pozítří
Středa - dest
19°C
Na modřiny jsou hráčky roller derby týmu z Prahy hrdé
Momentka z květnového zápasu, ve kterém porazily hráčky Prague City Roller Derby (modré helmy s hvězdou) tým z Poznaně 139:107. Foto (2x): Facebook PCRD

Na modřiny jsou hráčky roller derby týmu z Prahy hrdé

Roller derby vzniklo v Americe ve 30. letech jako závody na kolečkových bruslích na nakloněné dráze. Na přelomu tisíciletí se z původně exhibiční podívané stal rychlý kontaktní sport. Historicky prvním českým roller derby týmem s pravidelnými zápasy v Praze i v zahraničí je Prague City Roller Derby. Na otázky serveru Pražský patriot odpovídala členka týmu Ema Reisenauerová.
ema-roller-derby

Ema Reisenauerová. Foto: Instagram

Jak ses dostala k roller derby?
Náhodou jsem šla na zápas a na první pohled jsem si roller derby zamilovala. Pořídila jsem si levné trekové brusle, sama se na nich naučila a počkala na nábor nových hráček. Ale není nutné umět bruslit, trénujeme lidi i úplně od nuly. Většina zájemců se na brusle poprvé postaví až na náboru.

Byla jsi přímo u založení klubu Prague City Roller Derby?
Klub byl založen před sedmi lety, já jsem členkou tři roky.

V Česku jsou v současné době čtyři týmy roller derby. Dva v Praze, Brně a Ostravě. Jak často proti sobě hrajete?
Brno i Ostrava jsou mladé týmy a zatím nehrají oficiální zápasy. S druhým pražským týmem Hard Breaking Dolls hrajeme jen neveřejné přátelské zápasy v rámci tréninku. Českou ligu nemáme.

S kým tedy hrajete oficiální zápasy?
Jen se zahraničními týmy. Letošní sezónu si je zveme k nám, vycestování je pro nás drahé. V rámci evropských týmů se pohybujeme kolem první dvoustovky, týmů je zhruba 800. Nově jsme také ve světovém žebříčku v rámci asociace WFTDA. Většinu statistik a umístění lze dohledat na http://flattrackstats.com/.

Roller derby vzniklo v USA. Jsou Američanky nejlepšími hráčkami na světě?
Ano, v současné době jsou nejlepší Američanky, ale v těsném závěsu jsou Australanky. Z Evropy jsou nejblíže Švédky, které jim šlapou na paty.

Účastnil se český národní tým už mistrovství světa?
Ano, loni poprvé. V konkurenci 38 týmů z celého světa jsme se umístili na 31. místě. Utkali jsme se se soupeřkami z Filipín, Japonska, Německa a Španělska (Česko všechny zápasy prohrálo, pozn. aut.). Mistrovství Evropy zatím není.

prague-city-roller-derby-facebook1 Kolik zápasů ročně absolvujete?
Oficiálních zápasů máme průměrně pět za sezónu a k tomu přáteláky jednou za měsíc. Trénujeme jednou až dvakrát týdně. Momentálně máme problém sehnat tréninkovou halu, abychom mohli trénovat častěji.

Jaká je průměrná cena vybavení jedné hráčky?
Začátečníky vyjde vybavení minimálně na pět tisíc, pokročilejší hráčky mají vybavení až za třicet tisíc korun. Vše si hradíme samy, vybavení, cestovné, ubytování i pronájem haly. Sponzory sháníme stále, každá podpora se nám hodí.

Nakolik je roller derby fyzicky náročný sport?
Roller derby je rychlý kontaktní sport, jdeme do toho s určitým rizikem. Vážnější zranění už jsme v týmu měli. Většině úrazů se předchází chrániči, ale nelze se vyhnout všemu. Na modřiny, které se objevují po každém tréninku, jsme hrdé.

Co ti tento sport dal?
Kamarády a odvahu překonávat svoje hranice.

Vrátíš se po zranění k aktivnímu hraní, nebo už zůstaneš „pouze“ line up manažerkou?
Určitě mám v plánu se vrátit, jen co to půjde. Dvakrát operované koleno mi kromě jizev zdobí tetování s nápisem ,,Skate or die“ (Skejtuj, nebo zemři, pozn. aut.).

prague-city-roller-derby-nabor Na zápasech je slyšet punkrock, dá se tedy říci, že roller-derbistky jsou punkerky?
Jako tým nemáme vyhraněný styl, schází se tu všechny možné osobnosti s rozdílným vkusem. Tvrdší energická hudba se k akčnosti zápasů hodí, nabudí to nás a stejně tak publikum.

PRAGUE CITY ROLLER DERBY (založeno 2012) je historicky prvním českým roller derby týmem s pravidelnými zápasy v Praze i v zahraničí. Průběžně nabírá nové hráčky. Otevřené tréninky budou 11., 18. a 25. srpna a 1. září. Více info na:  www.facebook.com/PragueCityRD 


Praha 8 představí sportovní kluby

15. srpna 2019 v 11:58

Prezentace aktivit volnočasových oddílů a sportovních klubů z Prahy 8 se koná v neděli 8. září. Představí se zájmové organizace, které dětem nabízejí sportovní, kulturní a jiné společenské vyžití a součástí akce bude možnost zapsat děti do jednotlivých oddílů.

Praha 5: Cvičení pod vedením profesionálního trenéra zdarma

4. srpna 2019 v 18:54

Venkovní kruhové tréninky probíhají zdarma pro občany páté městské části. Jedná se o intenzivní formu cvičení, kdy se střídá interval zátěže s intervalem odpočinku na předem určených stanovištích. Během cvičení se používají nejrůznější pomůcky, ale nejčastěji se využívá vlastní...

Sportuje celá Praha 8

4. srpna 2019 v 17:44

Praha 8 pořádá od poloviny září otevřené turnaje pro veřejnost. Sportovní klání jsou určena pro jednotlivce, rodiny i skupiny přátel.

Memoriál Zdenky Hanákové: Sportovní setkání (nejen) vozíčkářů

30. července 2019 v 08:31

Pražská organizace vozíčkářů zve na 37. ročník sportovního setkání (nejen) vozíčkářů. Memoriál Zdenky Hanákové se koná pod záštitou starosty šesté městské části Ondřeje Koláře v sobotu 7. září od 13. hodin.

Zítra: Jóga v Portheimce

30. července 2019 v 07:50

Praha 5 zve na lekce jógy do parku Portheimka. Cvičí se každou středu za příznivého počasí od 18 do 20 hodin až do 11. září. Přijďte si po práci protáhnout ztuhlé tělo a příjemně si odpočinout.

Třebonické letní hry: Přijďte si zasportovat nebo jen fandit

29. července 2019 ve 20:23

Sportovní zápolení nabídne soutěžní klání tříčlenných družstev v pěti netradičních disciplínách, které se zatím na mistrovství světa ani olympiádu nedostaly – jde o slalom s kolečkem v kombinaci s hašením ruční stříkačkou, řezání klády ruční pilou, záchranu tonoucího z kánoe, běh přes plovoucí...

Cvičit pod vedením profesionálního trenéra můžete v Praze 5 zdarma

28. července 2019 v 06:48

Praha 5 druhým rokem podporuje Venkovní kruhové tréninky, které probíhají zdarma pro občany páté městské části. Zacvičit si pod vedením profesionálního trenéra můžete každé pondělí od 18 hodin v Kinského zahradě anebo každé úterý od 18 hodin na multifunkčním hřišti v Lohniského ulici 853 na...

Neděle: Běžecká škola Prahy 6 - Hvězda

25. července 2019 v 08:10

Běžecký trénink pod odborným vedením. Rozcvička, atletická abeceda, vlastní běžecký trénink, protažení na závěr.

Další články
Nahoru