dnes
Pátek - obcasny-dest
13°C
zítra
Sobota - obcasny-dest
13°C
pozítří
Neděle - obcasny-dest
12°C
Na modřiny jsou hráčky roller derby týmu z Prahy hrdé
Momentka z květnového zápasu, ve kterém porazily hráčky Prague City Roller Derby (modré helmy s hvězdou) tým z Poznaně 139:107. Foto (2x): Facebook PCRD

Na modřiny jsou hráčky roller derby týmu z Prahy hrdé

Roller derby vzniklo v Americe ve 30. letech jako závody na kolečkových bruslích na nakloněné dráze. Na přelomu tisíciletí se z původně exhibiční podívané stal rychlý kontaktní sport. Historicky prvním českým roller derby týmem s pravidelnými zápasy v Praze i v zahraničí je Prague City Roller Derby. Na otázky serveru Pražský patriot odpovídala členka týmu Ema Reisenauerová.
ema-roller-derby

Ema Reisenauerová. Foto: Instagram

Jak ses dostala k roller derby?
Náhodou jsem šla na zápas a na první pohled jsem si roller derby zamilovala. Pořídila jsem si levné trekové brusle, sama se na nich naučila a počkala na nábor nových hráček. Ale není nutné umět bruslit, trénujeme lidi i úplně od nuly. Většina zájemců se na brusle poprvé postaví až na náboru.

Byla jsi přímo u založení klubu Prague City Roller Derby?
Klub byl založen před sedmi lety, já jsem členkou tři roky.

V Česku jsou v současné době čtyři týmy roller derby. Dva v Praze, Brně a Ostravě. Jak často proti sobě hrajete?
Brno i Ostrava jsou mladé týmy a zatím nehrají oficiální zápasy. S druhým pražským týmem Hard Breaking Dolls hrajeme jen neveřejné přátelské zápasy v rámci tréninku. Českou ligu nemáme.

S kým tedy hrajete oficiální zápasy?
Jen se zahraničními týmy. Letošní sezónu si je zveme k nám, vycestování je pro nás drahé. V rámci evropských týmů se pohybujeme kolem první dvoustovky, týmů je zhruba 800. Nově jsme také ve světovém žebříčku v rámci asociace WFTDA. Většinu statistik a umístění lze dohledat na http://flattrackstats.com/.

Roller derby vzniklo v USA. Jsou Američanky nejlepšími hráčkami na světě?
Ano, v současné době jsou nejlepší Američanky, ale v těsném závěsu jsou Australanky. Z Evropy jsou nejblíže Švédky, které jim šlapou na paty.

Účastnil se český národní tým už mistrovství světa?
Ano, loni poprvé. V konkurenci 38 týmů z celého světa jsme se umístili na 31. místě. Utkali jsme se se soupeřkami z Filipín, Japonska, Německa a Španělska (Česko všechny zápasy prohrálo, pozn. aut.). Mistrovství Evropy zatím není.

prague-city-roller-derby-facebook1 Kolik zápasů ročně absolvujete?
Oficiálních zápasů máme průměrně pět za sezónu a k tomu přáteláky jednou za měsíc. Trénujeme jednou až dvakrát týdně. Momentálně máme problém sehnat tréninkovou halu, abychom mohli trénovat častěji.

Jaká je průměrná cena vybavení jedné hráčky?
Začátečníky vyjde vybavení minimálně na pět tisíc, pokročilejší hráčky mají vybavení až za třicet tisíc korun. Vše si hradíme samy, vybavení, cestovné, ubytování i pronájem haly. Sponzory sháníme stále, každá podpora se nám hodí.

Nakolik je roller derby fyzicky náročný sport?
Roller derby je rychlý kontaktní sport, jdeme do toho s určitým rizikem. Vážnější zranění už jsme v týmu měli. Většině úrazů se předchází chrániči, ale nelze se vyhnout všemu. Na modřiny, které se objevují po každém tréninku, jsme hrdé.

Co ti tento sport dal?
Kamarády a odvahu překonávat svoje hranice.

Vrátíš se po zranění k aktivnímu hraní, nebo už zůstaneš „pouze“ line up manažerkou?
Určitě mám v plánu se vrátit, jen co to půjde. Dvakrát operované koleno mi kromě jizev zdobí tetování s nápisem ,,Skate or die“ (Skejtuj, nebo zemři, pozn. aut.).

prague-city-roller-derby-nabor Na zápasech je slyšet punkrock, dá se tedy říci, že roller-derbistky jsou punkerky?
Jako tým nemáme vyhraněný styl, schází se tu všechny možné osobnosti s rozdílným vkusem. Tvrdší energická hudba se k akčnosti zápasů hodí, nabudí to nás a stejně tak publikum.

PRAGUE CITY ROLLER DERBY (založeno 2012) je historicky prvním českým roller derby týmem s pravidelnými zápasy v Praze i v zahraničí. Průběžně nabírá nové hráčky. Otevřené tréninky budou 11., 18. a 25. srpna a 1. září. Více info na:  www.facebook.com/PragueCityRD 


innogy WINTER RUN PRAHA spouští registraci

Včera v 09:51

V sobotu 20. února se v pražském parku Ladronka poběží innogy WINTER RUN PRAHA. Organizátoři připravili pro dospělé dvě trasy, jedna je dlouhá 4,2 kilometru a druhá 8,4 kilometru. WINTER Kids Run se běží na zhruba 400 a 800 metrů dle kategorií. Start a cíl všech závodů bude u usedlosti...

V Praze 15 stále můžete nominovat sportovce roku

13. října 2020 v 11:04

Bydlíte v Praze 15 a máte ve svém okolí úspěšného sportovce nebo sportovní tým, můžete je nominovat do ankety Sportovec roku 2020 městské části Praha 15.

ZRUŠENO: Běh Jana Kocourka

6. října 2020 ve 20:25

Praha 15 oznámila na svých stránkách, že dvanáctý ročník Běhu Jana Kocourka je zrušen.

Dnes: Běžecká škola v Praze 8

6. října 2020 v 08:30

Praha 8 ve spolupráci se sdružením R TEAM pořádají běžeckou školu Prahy 8 bez rozdílu věku. Běžecká škola je pod vedením profesionálního trenéra.

Transparentnost ve sportovních dotacích bude pokračovat

5. října 2020 v 16:03

Praha schválila Program podpory sportu a tělovýchovy pro rok 2021, kdy i nadále je jeho hlavním cílem systematické zlepšování podmínek pro rozvoj sportu a tělovýchovy. 

Na Štvanici proběhne o víkendu Mistrovství ČR ve skateboardingu

2. října 2020 ve 21:00

Hned dva zásadní skateboardové závody proběhnou během nadcházejícího víkendu v Mystic skateparku na Štvanici. V sobotu 3. října vše odstartuje Český skateboardový pohár, na který v neděli 4. října naváže Mistrovství ČR ve skateboardingu. Oba dny se pojedou závody v disciplínách street...

V Praze 8 se běhá každé úterý

29. září 2020 v 07:36

Praha 8 ve spolupráci se sdružením R TEAM pořádají běžeckou školu Prahy 8 bez rozdílu věku. Běžecká škola je pod vedením profesionálního trenéra.

Sportuje celá Praha 8 ruší dnešní akci

26. září 2020 v 05:49

Turnaj v softballu, který se měl konat v rámci akce Sportuje celá Praha 8 dnes, 26. září, je z důvodu nepříznivého počasí bez náhrady zrušen.

Výsledky ankety Sokol roku byly vyhlášeny v Tyršově domě

24. září 2020 v 09:11

Šermíř Alexander Choupenitch ovládl anketu Sokol roku 2019, která navazuje na dřívější ocenění Nejúspěšnější sportovec ČOS. V kategorii do 23 let uspěl zápasník Matouš Vondál, v kategorii do 18 let pak velká naděje české atletiky Barbora Malíková. Česká obec sokolská letos ocenila i své osobnosti...

Běh za Vidouli

21. září 2020 v 10:22

V úterý 22. září od 16 hodin proběhne tradiční sportovní akce na podporu hory Vidoule. Z bezpečnostních důvodů letos však neproběhne doprovodný program, závod bude probíhat individuálně.

Běh strmý do zámeckého vrchu

21. září 2020 v 08:20

Na dvacátý ročník Běhu strmého do zámeckého vrchu zve ve čtvrtek 24. září Praha 8.

Běh pro Jedličku

19. září 2020 v 09:48

Přijďte si ve čtvrtek 24. září zaběhnout netradiční běh s překážkovými zónami v historické části Prahy. Svojí účastí podpoříte Nadaci Jedličkova ústavu. Patronem běhu je olympijský vítěz v pětiboji David Svoboda.

Měsíc zdravé Šestky: Vyzkoušejte zdarma, co vás baví

18. září 2020 v 11:09

Akce Měsíc zdravé Šestky umožňuje dětem i dospělým vyzkoušet zdarma nejrůznější aktivity, kterými lze trávit volný čas. Praha 6 ve spolupráci s více než 35 volnočasovými organizacemi na území šesté městské části připravila program na celý měsíc.

Další články
Nahoru