dnes
Sobota - oblacno
16°C
zítra
Neděle - oblacno
17°C
pozítří
Pondělí - zatazeno
19°C
Na modřiny jsou hráčky roller derby týmu z Prahy hrdé
Momentka z květnového zápasu, ve kterém porazily hráčky Prague City Roller Derby (modré helmy s hvězdou) tým z Poznaně 139:107. Foto (2x): Facebook PCRD

Na modřiny jsou hráčky roller derby týmu z Prahy hrdé

Roller derby vzniklo v Americe ve 30. letech jako závody na kolečkových bruslích na nakloněné dráze. Na přelomu tisíciletí se z původně exhibiční podívané stal rychlý kontaktní sport. Historicky prvním českým roller derby týmem s pravidelnými zápasy v Praze i v zahraničí je Prague City Roller Derby. Na otázky serveru Pražský patriot odpovídala členka týmu Ema Reisenauerová.
ema-roller-derby

Ema Reisenauerová. Foto: Instagram

Jak ses dostala k roller derby?
Náhodou jsem šla na zápas a na první pohled jsem si roller derby zamilovala. Pořídila jsem si levné trekové brusle, sama se na nich naučila a počkala na nábor nových hráček. Ale není nutné umět bruslit, trénujeme lidi i úplně od nuly. Většina zájemců se na brusle poprvé postaví až na náboru.

Byla jsi přímo u založení klubu Prague City Roller Derby?
Klub byl založen před sedmi lety, já jsem členkou tři roky.

V Česku jsou v současné době čtyři týmy roller derby. Dva v Praze, Brně a Ostravě. Jak často proti sobě hrajete?
Brno i Ostrava jsou mladé týmy a zatím nehrají oficiální zápasy. S druhým pražským týmem Hard Breaking Dolls hrajeme jen neveřejné přátelské zápasy v rámci tréninku. Českou ligu nemáme.

S kým tedy hrajete oficiální zápasy?
Jen se zahraničními týmy. Letošní sezónu si je zveme k nám, vycestování je pro nás drahé. V rámci evropských týmů se pohybujeme kolem první dvoustovky, týmů je zhruba 800. Nově jsme také ve světovém žebříčku v rámci asociace WFTDA. Většinu statistik a umístění lze dohledat na http://flattrackstats.com/.

Roller derby vzniklo v USA. Jsou Američanky nejlepšími hráčkami na světě?
Ano, v současné době jsou nejlepší Američanky, ale v těsném závěsu jsou Australanky. Z Evropy jsou nejblíže Švédky, které jim šlapou na paty.

Účastnil se český národní tým už mistrovství světa?
Ano, loni poprvé. V konkurenci 38 týmů z celého světa jsme se umístili na 31. místě. Utkali jsme se se soupeřkami z Filipín, Japonska, Německa a Španělska (Česko všechny zápasy prohrálo, pozn. aut.). Mistrovství Evropy zatím není.

prague-city-roller-derby-facebook1 Kolik zápasů ročně absolvujete?
Oficiálních zápasů máme průměrně pět za sezónu a k tomu přáteláky jednou za měsíc. Trénujeme jednou až dvakrát týdně. Momentálně máme problém sehnat tréninkovou halu, abychom mohli trénovat častěji.

Jaká je průměrná cena vybavení jedné hráčky?
Začátečníky vyjde vybavení minimálně na pět tisíc, pokročilejší hráčky mají vybavení až za třicet tisíc korun. Vše si hradíme samy, vybavení, cestovné, ubytování i pronájem haly. Sponzory sháníme stále, každá podpora se nám hodí.

Nakolik je roller derby fyzicky náročný sport?
Roller derby je rychlý kontaktní sport, jdeme do toho s určitým rizikem. Vážnější zranění už jsme v týmu měli. Většině úrazů se předchází chrániči, ale nelze se vyhnout všemu. Na modřiny, které se objevují po každém tréninku, jsme hrdé.

Co ti tento sport dal?
Kamarády a odvahu překonávat svoje hranice.

Vrátíš se po zranění k aktivnímu hraní, nebo už zůstaneš „pouze“ line up manažerkou?
Určitě mám v plánu se vrátit, jen co to půjde. Dvakrát operované koleno mi kromě jizev zdobí tetování s nápisem ,,Skate or die“ (Skejtuj, nebo zemři, pozn. aut.).

prague-city-roller-derby-nabor Na zápasech je slyšet punkrock, dá se tedy říci, že roller-derbistky jsou punkerky?
Jako tým nemáme vyhraněný styl, schází se tu všechny možné osobnosti s rozdílným vkusem. Tvrdší energická hudba se k akčnosti zápasů hodí, nabudí to nás a stejně tak publikum.

PRAGUE CITY ROLLER DERBY (založeno 2012) je historicky prvním českým roller derby týmem s pravidelnými zápasy v Praze i v zahraničí. Průběžně nabírá nové hráčky. Otevřené tréninky budou 11., 18. a 25. srpna a 1. září. Více info na:  www.facebook.com/PragueCityRD 


Florbalovo-Badmintonové úterý

Včera v 09:12

Florbalovo-Badmintonové úterý, kde se naučíte naprosté základy těchto dvou sportů, které budou stačit k sehrání jednoduchého turnaje o klíčenkové medaile. Celý den v Praze 9 bude ve znamení pohybu, zábavy a aktivního odpočinku.

Dnes můžete běhat v Čimickém háji

15. října 2019 v 08:27

Osmá městská část ve spolupráci se sdružením R TEAM pořádají běžeckou školu Prahy 8 bez rozdílu věku. Běžecká škola pod vedením profesionálního trenéra se koná v říjnu každé úterý od 18 hodin.

Protahovací, rehabilitační a posilovací cvičení na Národní třídě

8. října 2019 v 07:11

Na Národní třídě si můžete každý čtvrtek dopoledne zacvičit jógu, protáhnout se a poradit se s lektorkou o tom, co vás trápí a na co je potřeba se zaměřit. Cvičení pro klientky 50+.

Zaběhat si můžete s Osmičkou

8. října 2019 v 07:05

Osmá městská část ve spolupráci se sdružením R TEAM pořádají běžeckou školu Prahy 8 bez rozdílu věku. Běžecká škola pod vedením profesionálního trenéra se koná v říjnu každé úterý od 18 hodin.

Praha 15: Hatha jóga pro každého

7. října 2019 ve 22:08

Od středy 2. října probíhají lekce hatha jógy v obřadní síni radnice Prahy 15.

Hýbejte se s Nordic Walking

2. října 2019 v 07:56

Komunitní Centrum Pohybových Aktivit v Praze 6 pořádá turistický výlet za pomocí holí pro Nordic Walking v sobotu 5. října.

Hatha jóga pro každého

1. října 2019 v 08:37

Od středy 2. října budou probíhat lekce hatha jógy v obřadní síni radnice Prahy 15.

Sportuje celá Praha 8: Nohejbal Turnaj trojic

30. září 2019 v 18:51

Další ze série turnajů Sportuje celá Praha 8 v sobotu 5. října v nohejbale. Turnaj se koná na antukových kurtech v areálu SK Meteor Praha. Praha 8 – Libeň, U Meteoru 29/3.

Michelinskou hvězdu v oblasti fitness získal jako první v ČR FISAF.cz

30. září 2019 v 07:42

Akreditace mezinárodní společnosti Europe Active představuje nejvyšší možné uznání kvality vzdělávacího systému v oblasti fitness v Evropě. Poprvé byla udělena v roce 2007 a od té doby ji obdrželo více než 100 vzdělávacích organizací po celé Evropě. Nyní se mezi ně zařadil i Český svaz aerobiku a...

Další články
Nahoru