dnes
Sobota - jasno
31°C
zítra
Neděle - jasno
31°C
pozítří
Pondělí - bourky
29°C
Na modřiny jsou hráčky roller derby týmu z Prahy hrdé
Momentka z květnového zápasu, ve kterém porazily hráčky Prague City Roller Derby (modré helmy s hvězdou) tým z Poznaně 139:107. Foto (2x): Facebook PCRD

Na modřiny jsou hráčky roller derby týmu z Prahy hrdé

Roller derby vzniklo v Americe ve 30. letech jako závody na kolečkových bruslích na nakloněné dráze. Na přelomu tisíciletí se z původně exhibiční podívané stal rychlý kontaktní sport. Historicky prvním českým roller derby týmem s pravidelnými zápasy v Praze i v zahraničí je Prague City Roller Derby. Na otázky serveru Pražský patriot odpovídala členka týmu Ema Reisenauerová.
ema-roller-derby

Ema Reisenauerová. Foto: Instagram

Jak ses dostala k roller derby?
Náhodou jsem šla na zápas a na první pohled jsem si roller derby zamilovala. Pořídila jsem si levné trekové brusle, sama se na nich naučila a počkala na nábor nových hráček. Ale není nutné umět bruslit, trénujeme lidi i úplně od nuly. Většina zájemců se na brusle poprvé postaví až na náboru.

Byla jsi přímo u založení klubu Prague City Roller Derby?
Klub byl založen před sedmi lety, já jsem členkou tři roky.

V Česku jsou v současné době čtyři týmy roller derby. Dva v Praze, Brně a Ostravě. Jak často proti sobě hrajete?
Brno i Ostrava jsou mladé týmy a zatím nehrají oficiální zápasy. S druhým pražským týmem Hard Breaking Dolls hrajeme jen neveřejné přátelské zápasy v rámci tréninku. Českou ligu nemáme.

S kým tedy hrajete oficiální zápasy?
Jen se zahraničními týmy. Letošní sezónu si je zveme k nám, vycestování je pro nás drahé. V rámci evropských týmů se pohybujeme kolem první dvoustovky, týmů je zhruba 800. Nově jsme také ve světovém žebříčku v rámci asociace WFTDA. Většinu statistik a umístění lze dohledat na http://flattrackstats.com/.

Roller derby vzniklo v USA. Jsou Američanky nejlepšími hráčkami na světě?
Ano, v současné době jsou nejlepší Američanky, ale v těsném závěsu jsou Australanky. Z Evropy jsou nejblíže Švédky, které jim šlapou na paty.

Účastnil se český národní tým už mistrovství světa?
Ano, loni poprvé. V konkurenci 38 týmů z celého světa jsme se umístili na 31. místě. Utkali jsme se se soupeřkami z Filipín, Japonska, Německa a Španělska (Česko všechny zápasy prohrálo, pozn. aut.). Mistrovství Evropy zatím není.

prague-city-roller-derby-facebook1 Kolik zápasů ročně absolvujete?
Oficiálních zápasů máme průměrně pět za sezónu a k tomu přáteláky jednou za měsíc. Trénujeme jednou až dvakrát týdně. Momentálně máme problém sehnat tréninkovou halu, abychom mohli trénovat častěji.

Jaká je průměrná cena vybavení jedné hráčky?
Začátečníky vyjde vybavení minimálně na pět tisíc, pokročilejší hráčky mají vybavení až za třicet tisíc korun. Vše si hradíme samy, vybavení, cestovné, ubytování i pronájem haly. Sponzory sháníme stále, každá podpora se nám hodí.

Nakolik je roller derby fyzicky náročný sport?
Roller derby je rychlý kontaktní sport, jdeme do toho s určitým rizikem. Vážnější zranění už jsme v týmu měli. Většině úrazů se předchází chrániči, ale nelze se vyhnout všemu. Na modřiny, které se objevují po každém tréninku, jsme hrdé.

Co ti tento sport dal?
Kamarády a odvahu překonávat svoje hranice.

Vrátíš se po zranění k aktivnímu hraní, nebo už zůstaneš „pouze“ line up manažerkou?
Určitě mám v plánu se vrátit, jen co to půjde. Dvakrát operované koleno mi kromě jizev zdobí tetování s nápisem ,,Skate or die“ (Skejtuj, nebo zemři, pozn. aut.).

prague-city-roller-derby-nabor Na zápasech je slyšet punkrock, dá se tedy říci, že roller-derbistky jsou punkerky?
Jako tým nemáme vyhraněný styl, schází se tu všechny možné osobnosti s rozdílným vkusem. Tvrdší energická hudba se k akčnosti zápasů hodí, nabudí to nás a stejně tak publikum.

PRAGUE CITY ROLLER DERBY (založeno 2012) je historicky prvním českým roller derby týmem s pravidelnými zápasy v Praze i v zahraničí. Průběžně nabírá nové hráčky. Otevřené tréninky budou 11., 18. a 25. srpna a 1. září. Více info na:  www.facebook.com/PragueCityRD 


Zítra: Běžecká škola Prahy 4 u rybníka Labuť

5. srpna 2020 v 10:40

Pro každého, kdo chce začít s běháním, chce zhubnout, posílit svoji kondici, nebo se vyrovnat se stresem či si jen vyčistit hlavu, je určena bezplatná Běžecká škola Prahy 4. Projekt městské části Praha 4, jehož cílem je sdružit všechny příznivce běhání a umožnit jim, podle jejich výkonnosti,...

V Praze 4 můžete zdarma cvičit

4. srpna 2020 v 10:31

Cvičení Tai chi pořádá městská část Praha 4 spolu s TIME outDOOR. Hodiny vede lektorka Vlasta Pelechová.

Praha 15: V obřadní síni se opět cvičí jóga

1. srpna 2020 v 15:32

Hodiny jógy se budou konat vždy v pondělí od 18:10 hodin s novou lektorkou Nikolou Válovou.

Praha 11: Lekce jógy ve středu zdarma

27. července 2020 v 08:34

Zacvičit si jógu v areálu Chodovské tvrze mohou zájemci každou středu. Městská část Praha 11 tu společně s Domem jógy pořádá lekce jógy zdarma. Probíhají jednou týdně a na své si tu přijdou jak začátečníci, tak i pokročilí.

Jógu si můžete zacvičit v parku Portheimka

24. července 2020 v 09:00

Zdarma si zacvičit jógu můžete v parku u vily Portheimka každou středu od 18 hodin. Radnice Prahy 5 již pátým rokem pořádá oblíbené lekce, na kterých si občané mohou zacvičit pod širým nebem a pod vedením zkušených lektorů až do poloviny září.

Klánovický Mini Adventure 2020

24. července 2020 v 06:09

Zážitkový závod dvojic, který se bude konat v neděli 2. srpna v pražských Klánovicích, nabízí skvělou zábavu i sportovní výkon. Závod zvaný Klánovický Mini Adventure, při němž se plní nejrůznější úkoly mohou absolvovat dospělé dvojice i kategorie rodičů...

I letos Sportuje celá Praha 8

23. července 2020 v 10:58

Na sportovištích pořádá od 12. září do 4. října Praha 8 otevřené turnaje pro veřejnost.

Pěkné tělo, Silné a funkční tělo, Senior nebo Rodina. V Praze 13 se cvičí v Centrálním parku

23. července 2020 v 09:08

Sportovní projekt MTS Akademie se zaměřuje na cvičení venku na čerstvém vzduchu. Nabízí skupinové lekce, které probíhají celoročně a jsou rozděleny dle obtížnosti a požadavků.

Tai chi zdarma v Praze 4

12. července 2020 v 08:00

Cvičení Tai chi pořádá městská část Praha 4 spolu s TIME outDOOR. Hodiny vede lektorka Vlasta Pelechová.

Praha 5: Týmový půlmaraton pro všechny se poběží v parku Portheimka

9. července 2020 v 18:40

Poprvé se dotknout půlmaratonské atmosféry nabídne týmový půlmaraton. Již třetí ročník seriálu Craft Team Running startuje v sobotu 11. července ve  smíchovském parku před vilou Portheimka.

Judisté dostali od hlavního města peníze

9. července 2020 v 07:24

Zastupitelstvo hl. m. Prahy minulý týden odhlasovalo poskytnutí individuální neinvestiční účelové dotace v oblasti sportu ve výši 1 000 000 korun spolku Český svaz juda. Mistrovství Evropy v judu 2020 bylo původně naplánováno na termín od 1. do 3. května 2020 v O2 Aréně, ale kvůli epidemii...

Další články
Nahoru