dnes
Středa - jasno
4°C
zítra
Čtvrtek - polojasno
5°C
pozítří
Pátek - prehanky-snih-dest
4°C
Na místě původního hřbitova zpřístupní zahradu
Zahrada přiléhá ke kostelu sv. Michala v Jirchářích. Foto: Jan Sokol / Wikimedia Commons

Na místě původního hřbitova zpřístupní zahradu

Před okolním světem schovaná zahrada, umístěná mezi ulicemi Nového města Opatovická a V Jirchářích, se dočká otevření pro veřejnost. Bude zde vybudováno oddechové regenerační místo. Projekt je nyní ve fázi konečné podoby studie. Dalším krokem je zpracování projektové dokumentace. Předpokládané náklady na rehabilitaci zahrady jsou kolem tří milionů korun.

„Tato zahrada zelenou oázou mezi domy. Proto jsme se rozhodli, že ji zpřístupníme pro účely klidné relaxace,“ uvedl důvod pro zahájení projektu jeho iniciátor, 1. zástupce starosty Daniel Hodek (ČSSD).

Projekt tak počítá s vytvořením klidného prostoru s limitovanou kapacitou návštěvníků, velikostí a vybavením orientovaný na místní obyvatele.

Zahrada nemá za cíl ohromit soudobým designem, nýbrž přirozenou obyčejností. Vybavením by měl být jeden velký pevně kotvený stůl a volně přenositelné židle a křesílka, případně lehátka.

První návštěvníci již za rok

Zahrada se dle historických pramenů nachází na původním hřbitově, který přiléhal tamnímu kostelu sv. Michala z románské doby. Projekt proto nepočítá s výstavbou dětského hřiště. Cílem je naopak vytvoření místa, kde se budou moci zájemci v klidu přečíst knížku, nebo si zde zahrát šachy.

Vzhledem k určité anonymitě zahrady, je jeden z nejdůležitějších prvků projektu budoucí režim užívání. Cílem je nalezení optimálního hlídaného režimu užívání zahrady, na který dohlíží povolený správce schopný zajistit dodržování návštěvního řádu.

Židle a křesílka mají být levná, nelákající k odcizení. V případě rozbití snadno nahraditelná. Pokud půjde všechno dle plánu, mohla by se zahrada otevřít široké veřejnosti v dubnu příštího roku.


Autor: Renata Rákosová
Další články
Nahoru