Dnes Čtvrtek - polojasno 23°C
Zítra Pátek - bourky 20°C
Pátek 24. 5. 2024
Svátek má Jana
Pražské drby
Co se v Praze povídá
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Na místě letňanského letiště by přes plánovanou čtvrť mohla vést tramvaj
Okolí stanice metra Letňany. Foto: IPR

Na místě letňanského letiště by přes plánovanou čtvrť mohla vést tramvaj

Přes novou čtvrť, kterou plánují na místě letňanského letiště stavět skupiny PPF a Kaprain, by mohla vést tramvaj. Výbor územního rozvoje pražského zastupitelstva dnes doporučil změnu územního plánu města k určení její trasy, stejně jako úpravy nutné pro stavbu čtvrti. Finálně budou o změnách rozhodovat zastupitelé města v plénu. Proti zástavbě protestují někteří místní obyvatelé.  

Firmy plánují podle dřívějších informací na místě nynějšího letiště postavit čtvrť s bydlením, parkem, obchody a službami či administrativními plochami. Zároveň na sousedních pozemcích u stanice metra plánuje stavět i magistrát, podle dřívějších informací by tam mohly vyrůst byty či nemocnice. U své zástavby město změnu územního plánu provádí.

Změna územního plánu nutná pro zástavbu letiště je podmíněna úpravou takzvaných zásad územního rozvoje. Ta zruší vymezení parcel jako letiště a magistrát ji připravuje, podle dnešních vyjádření na výboru může začít i příprava změny plánu pro novou čtvrť. Zároveň výbor doporučil také připravit úpravu plánu s cílem vymezit nové tramvajové trati pro obsluhu severovýchodu metropole.

Tramvaj by podle dnešních vyjádření na výboru mohla vést i přes budoucí novou čtvrť na letišti, i když dříve město zvažovalo její trasu přes Mladoboleslavské ulici. Starosta Prahy 19 Pavel Žďárský (ODS) uvedl, že investoři s tím souhlasí a že tramvajové napojení je pro místní radnice zásadní. Potřebnost rozšíření tramvajové sítě do severovýchodní části města potvrdil i náměstek primátora Petr Hlaváček (STAN). „Považuji to za prioritu rozvoje toho území," řekl.

K plánu zástavby letiště se dlouho stavěla rezervovaně Praha 18, která požadovala zejména to, aby město nejprve vyřešilo dopravu v oblasti, kde se již nyní výrazně staví a další velké projekty jsou v přípravě. Místostarosta Prahy 18 Ondřej Lněnička (ODS) dnes na jednání výboru řekl, že letňanské zastupitelstvo bude o věci teprve jednat, ale vedení radnice bude předkládat neutrální stanovisko.

Situace se podle něj proti minulým letům změnila například tím, že s ohledem na vymizení syslů ztratilo letiště přírodní ochranu. Rovněž zdůraznil potřebnost tramvaje.

Možnou zástavbu letiště kritizují někteří místní obyvatelé, kteří proti ní uspořádali petici. Letiště podle nich má jako jedno z nejstarších v republice historickou hodnotu a v oblasti chybí dostatečná veřejná vybavenost pro další bytovou výstavbu.


Autor: ČTK

První mikrocertifikátový kurz na Fakultě stavební ČVUT má 27 absolventů

22. května 2024 ve 22:46

První mikrocertifikátový kurz pořádaný Fakultou stavební Českého vysokého učení technického v Praze úspěšně završilo 27 zájemců. V dvousemestrálním kurzu celoživotního vzdělávání „Technická zařízení budov pro energeticky efektivní a zdravé budovy“ se věnovali tématu řešení technických systémů...

Další články
Nahoru