dnes
Sobota - oblacno
3°C
zítra
Neděle - prehanky-snih
3°C
pozítří
Pondělí - zatazeno
2°C
Na Miluji a přijímám jsou děravé ponožky hrdiny, krvácející kaktus i gynekologická podložka umění
Dnešní rande asi intimnostmi neskončí, pán bude štupovat... Z cyklu fotografií Mileny Dopitové Dobrovolný hrdina.

Na Miluji a přijímám jsou děravé ponožky hrdiny, krvácející kaktus i gynekologická podložka umění

V druhém patře budovy Městské knihovny na Mariánském náměstí dnes začíná výstava Miluji a přijímám výtvarné umělkyně Mileny Dopitové. Výstavou chce reagovat na nedostatek emocí v současném umění.

Důvody toho, jak výstava vypadá i jak se jmenuje, Dopitová shrnula do odpovědi: „Protože jsem cítila, že je v umění nedostatek emocí a citlivosti. Je to pro mě důležité a mám dobrý pocit, když to dokážu přenést i na diváka." uvedla.

„Současná výstava reflektuje každodenní život. Na jedné straně představuje dynamiku a vitalitu života v plné síle a v slunečním jasu a na druhé jeho odvrácenou část, jako jsou pomíjivost touhy, marnost a smrt,“ uvádí kurátorka výstavy Olga Malá.

„Nově jedna z hlavních idejí koncepce výstavy akcentuje roli muže. Jak je však pro autorku typické, přistupuje k němu po svém, bez patosu, se smyslem pro intimitu i určitým odstupem, avšak vždy s osobním prožitkem. Zatímco dříve autorka nechávala diváka skrze každodenní činnosti nahlédnout do zákulisí rutinních intimních rituálů žen, v Městské knihovně zastihuje také muže v jeho intimní soukromé sféře,“ pokračuje.

K poetice bolesti se vztahuje projekce Kouzlem mým změnit tě smím zachycující sešívání „krvácejících“ kaktusových lístků do tvaru srdce, a ke smrti se vztahuje rozměrný objekt Darovanému městu. 

Ochutnávka výstavy Mileny Dopitové Miluji a přijímám

Kromě řady zajímavých fotek, výtvarných děl i instalací je na výstavě vidět i ready made instalace sestávající z gynekologického stolu obklopeného obrazy a dalšími uměleckými předměty kolísavé hodnoty.

Jde o náhodný nález, avšak vzhledem k vnitřní kontinuitě dosavadní tvorby autorky se jeví zákonitým, je pokračováním jedné z koncepčních linií, ke kterým se autorka v určitých časových intervalech vrací. Gynekologický stůl spjatý s porodními rituály se mění v metaforu zrodu a stává se podložkou pro umění. Jakousi alfou a omegou umělecké tvorby,“ dodává kurátorka Olga Malá.

Milena Dopitová / Miluji a přijímám
3. 9. – 30. 11. 2014
Galerie hlavního města Prahy
Městská knihovna, 2. patro
Mariánské nám. 1, Praha 1
Otevřeno: út–ne, 10–18 hodin
Kurátorka: Olga Malá
Otevírací doba: út–ne 10.00–18.00
Vstupné: 120,– Kč plné (dospělí) / 60,– Kč snížené (studenti) / 30,– Kč (senioři)


Autor: Renata Rákosová

Simona Ahrnstedt: Oheň a voda

28. listopadu 2017 v 16:31

Komu otevřete svou třináctou komnatu? Oheň a voda přináší volné pokračování bestselleru Nepřátelé a milenci.

Novinka: Christina Brownová, Moderní jóga od A do Z

28. listopadu 2017 v 16:20

Moderní jóga od A do Z je dokonalým průvodcem, který vás krok za krokem zasvětí do cvičení sérií pozic aktivní jógy, regeneračních ásan či praktikování meditace. Prostřednictvím jógy střižené na míru modernímu životu se naučíte lépe zacházet se svým tělem, myslí i energií. Potřebujete ulevit od...

Knižní novinka: Sára a toulavý dědeček

24. listopadu 2017 ve 13:11

Plné fantazie, dobrodružství, překvapení, vtipu, historických postav i moderních předmětů obklopujících dnešní děti – takové jsou pohádky Sára a toulavý dědeček. Novinka z nakladatelství Práh potěší děti a také rodiče, kteří svým potomkům rádi dopřejí zábavné a přitom podnětné čtení....

Bytový interiér jako zrcadlo jeho obyvatele

24. listopadu 2017 v 11:22

Na předvánoční trh přináší toto téma výpravná publikace s množstvím fotografií, která by se ráda stala průvodcem bytových designérů i slabikářem laiků s nadšením pro zařizování interiérů. Autorkou knihy s názvem Styly interiérů je Ing. arch. Veronika Haroldová a vydavatelsví Baron ji od...

Další články
Nahoru