dnes
Úterý - obcasny-dest
8°C
zítra
Středa - zatazeno
11°C
pozítří
Čtvrtek - zatazeno
11°C
Na Mezinárodní den Romů se v Praze otevře romská kavárna, podávat se budou čurďi marikľi
Mezinárodní den Romů konaný 8. dubna je dnem, který oslavuje romskou kulturu.

Na Mezinárodní den Romů se v Praze otevře romská kavárna, podávat se budou čurďi marikľi

Na úterý 8. dubna připadá Mezinárodní den Romů. Na náměstí Republiky bude v ten den od 14 do 18 hodin instalována Romská kavárna v podobě diskusní platformy – Roma Café.

Akci organizuje sdružení Konexe, koordinátorkou je Ivana Čonková. „Ve 14 hodin provoz kavárny zahájíme čtením romské autorky Renaty Berkyové. Kavárna je prostorem pro diskusi i v romském jazyce, bude možné setkat se s romským jazykem a kulturou,“ uvedla Čonková pro server Pražský patriot. Podávat se budou žebírka, polévka a tradiční romské jídlo čurďi marikľi (lámaná placka ve vodě).

Proti vepřínu v místě někdejšího koncentráku

Možné bude podepsat petici za odstranění vepřína v Letech u Písku, který stojí v místě někdejšího koncentračního tábora, kde byli za druhé světové války vězněni Romové, kteří se stali obětí romského holocaustu.

„Dokud máme prasečí farmu v místě romského holocaustu, nemůžeme se divit, že máme protiromské pochody v našich ulicích,“ uvedla Čonková. Akce podle jejích slov bude zároveň oslavou svobody a radosti, která je Romům přes všechny překážky vlastní.

„A tak druhý symbol akce bude vypouštění balónků. Obojí budeme dělat. Romové mohou přijít a společně Mezinárodní den Romů oslovíme,“ dodala.


Další články
Nahoru