dnes
Čtvrtek - skorojasno
11°C
zítra
Pátek - polojasno
13°C
pozítří
Sobota - zatazeno
9°C
Právo

Právní poradna: na mé adrese parazituje cizí společnost. Co s tím?

Otázka: Nedávno jsem koupil menší domek v Praze. Asi po půlroce bydlení v něm jsem zjistil, že v mém domě má zapsáno sídlo jedna obchodní společnost. Zjistil jsem to tak, že do mé schránky chodí různé předžalobní výzvy, neboť tato společnost má zřejmě nějaké finanční těžkosti. Zjistil jsem, že tuto společnost vlastnil předchozí majitel domku, ale i ten jí už v minulosti prodal. Nový majitel se v mém domě nikdy neukázal, fakticky tady samozřejmě společnost nesídlí, nemá zde žádný majetek. Pana majitele jsem několikrát písemně vyzýval, aby si sídlo společnosti přehlásil na jinou adresu, bohužel na své adrese nepřebírá ani poštu.

Odpověď: Z Vámi popsaného případu je zřejmé, že toto obchodní společnost jako podnikatel nemá právní důvod užívání Vaší nemovitosti.
Nedávno přijatá novela obchodního zákoníku podnikateli výslovně ukládá povinnost být schopen doložit důvod užívání prostor, do kterých umístí své sídlo nebo místo podnikání, po celou dobu, po kterou jsou tyto prostory jako jeho sídlo nebo místo podnikání zapsány v obchodním rejstříku.

Řešením Vaší situace je tedy obrátit se na příslušný rejstříkový soud a celou Vaší situaci mu několika větami popsat. Pokud rejstříkový soud zjistí, že podnikatel nemá právní důvod užívání prostor, měl by podnikatele vyzvat, aby právní důvod doložil, popřípadě aby přemístil své sídlo do prostor, ke kterým právní důvod užívání má. Pokud tak společnost neučiní, hrozí jí, že jí soud zruší a nařídí její likvidaci podle § 29 odst. 6 ObchZ.

Mgr. Jan Houser, advokát, AK ROTT s.r.o., www.akrott.net

Máte nějakou otázku z libovolné oblasti práva? Pište na adresu redakce@prazskypatriot.cz, odpovědi se objeví v této rubrice.


Novela zákona o elektronických komunikacích ve vztahu k operátorům

1. listopadu 2017 v 16:08

Po mnoha letech intenzivního jednání všech složek legislativního procesu a velkého tlaku veřejnosti, respektive neziskových sdružení, vešla v účinnost novela zákona o elektronických komunikacích, zaměřená primárně na problematiku ochrany spotřebitele při styku s telekomunikačními...

Novela zákona o daních z příjmů: Podnikatelům se vyplatí změny využít už letos

24. října 2017 v 11:02

Konec roku se blíží a mnozí podnikatelé i firmy už teď začínají připravovat podklady k daňovému přiznání. Letos v červenci byl přijat daňový balíček se zásadními novelami zákona o daních z příjmů. Díky přechodnému ustanovení mají podnikatelé letos dvě možnosti, jak při tvorbě daňového přiznání...

Registrujte se na seminář. Téma? GPDR - seznámení a poznatky z praxe

16. října 2017 ve 20:08

Advokátní kanceláří macek I legal chystá na listopad seminář na téma GPDR – seznámení a poznatky z praxe. Volná místa jsou ještě k dispozici. 

Právní úprava kamerových systémů podle GDPR

8. října 2017 v 15:59

To, že bylo přijato nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2016/679, tzv. obecné nařízení o ochraně osobních údajů, zkráceně též nazýváno GDPR podle anglické zkratky general data protection regulation, je již mezi podnikateli poměrně známou skutečností. Stále však mnoho z nich tápe v některých...

Právo: Kdy je možné domáhat se opravy zdi na hranici sousedních pozemků?

28. srpna 2017 v 08:15

Oddělení sousedních pozemků je každodenní problém a v praxi často nastávají případy, kdy není možné jednoznačně určit, kde se nachází jejich přesná hranice. Zákon číslo 89/2012 Sb., nový občanský zákoník (dále jen „NOZ“), problematiku hraničních linií na rozdíl od svého předchůdce reguluje poměrně...

E-shopy budou muset měnit obchodní podmínky. Nařízení EU začne platit v květnu 2018

21. srpna 2017 v 09:10

Nově přijaté nařízení EU, které se dotýká v podstatě téměř všech podnikatelů, se pochopitelně výrazně dotkne i fungování majitelů a provozovatelů eshopů.

Právní pohled: Jak postupovat, pokud má soused žumpu na mém pozemku?

17. srpna 2017 v 08:04

Nastane-li v sousedských vztazích situace, že soused dlouhodobě užívá žumpu, která je na hranicích jeho pozemku s vaším nebo dokonce přímo na vašem pozemku existuje hned několik možností, jak tuto situaci právně vyřešit.

Může se vám hodit: Jak se bránit sousedovi, který ohrožuje čistotu vaší vody

2. srpna 2017 v 09:10

Pokud už se vám někdy stalo, že váš soused ohrožoval čistotu vaši vody ve studni, pak v následujících řádcích se dozvíte, jak se mu bránit.

Česká republika má zaplatit majitelům bytů miliony

17. července 2017 ve 14:42

Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku (dále „ESLP“) odmítl odvolání České republiky ve věci ČAPSKÝ a JESCHKEOVÁ proti ČESKÉ REPUBLICE a potvrdil tak své dřívější rozhodnutí z 9. února 2017, které tímto nabylo právní moci dne 3. července 2017. Rozsudkem bylo výše uvedeným majitelům bytů...

Novela vyhlášky o registraci vozidel

30. června 2017 v 09:56

Dne 1. 6. 2017 nabyla účinnosti vyhláška Ministerstva dopravy č. 158/2017 Sb., kterou se mění vyhláška č. 343/2014 Sb., o registraci vozidel, ve znění pozdějších předpisů. Jedná se o již třetí novelizaci vyhlášky o registraci vozidel v roce 2017.

Další články
Nahoru