dnes
Pátek - jasno
14°C
zítra
Sobota - obcasny-dest
9°C
pozítří
Neděle - zatazeno
5°C
Na Marketu Lazarovou do koncertního sálu, poprvé v historii
Foto: Vladimír Souček a Josef Vítek

Na Marketu Lazarovou do koncertního sálu, poprvé v historii

Hudba k oceňovanému a vyzdvihovanému filmu Františka Vláčila Marketa Lazarová z roku 1967 zazní dnes na Strunách podzimu. Dílo geniálního skladatele Zdeňka Lišky se poprvé představí v plné síle bez filmového plátna ve FORU Karlín. 

Historicky první koncertní uvedení hudby k filmu Marketa Lazarová se uskuteční v podání  Baborak Ensemble, Martinů Voices, operních pěvců Kateřiny Kněžíkové a Josefa Moravce. V rolích vypravěčů se představí Jana Štěpánková a Josef Somr. Událost inicioval skladatel Petr Ostrouchov (například filmy Želary, Občanský průkaz), který dokázal získat od dědiců skladatele Zdeňka Lišky mimořádný souhlas k citlivým úpravám.

„Je to velké dobrodružství,“ říká Ostrouchov. „Partitura má kolem tři sta padesáti stran, hudba pokrývá celou délku filmu. Součástí partitury jsou totiž často i ruchy, například rolničky zvonící na saních, které vezou Marketu do kláštera.“ Ostrouchov proto využije umění šesti bubeníků. Speciální výzvou je nastudování pro pěvecký sbor, protože v kompozici hraje velkou roli magie lidského hlasu, modlení, šepot a deklamování liturgických textů.

Zdeněk Liška patří dodnes k nezapomenutelným postavám české hudby, přestože se jeho tvůrčí energie zaměřila pouze na film. Jeho hudba je moderní, originální, zároveň nadčasová a velmi sdělná.

Spolupracoval snad se všemi našimi klíčovými režiséry druhé poloviny 20. století, od Jana Švankmajera přes Karla Zemana či Hermínu Týrlovou, dvojici Kadár & Klos až po Juraje Herze, Věru Chytilovou a hlavně Františka Vláčila, s nímž vytvořil kongeniální tvůrčí tandem.

Právě film Marketa Lazarová patří k vrcholům spolupráce Vláčila a Lišky a dodnes je oceňována mimořádná role hudby ve filmu, která je mezinárodní kritikou označována za nejpůsobivější Liškovo dílo.


Další články
Nahoru