dnes
Středa - skorojasno
4°C
zítra
Čtvrtek - obcasny-dest
5°C
pozítří
Pátek - prehanky-snih-dest
4°C
Pražský život

Na maratonu MaRS se podařilo vybrat přes 116 tisíc korun pro lidi s roztroušenou sklerózou

Celý den a noc cvičili v prvním březnovém týdnu pacienti, zdravotníci a jejich přátelé v celkem 12 městech u nás i v zahraničí. Konal se totiž Maraton s roztroušenou sklerózou MaRS 2015. Do čtvrtého ročníku se zapojilo 876 lidí a podařilo se vybrat celkem 116 848 korun.

„Značný ohlas nás potěšil. Jen do Průhonic si přišlo zacvičit 312 lidí, velkou účast hlásili i v Hradci Králové, Budějovicích či Ostravě. Poděkování patří ale úplně všem, kteří kampaň jakkoliv podpořili,“ uvedla ředitelka Nadačního fondu IMPULS Aurin Nedbalová. „Úplně spokojeni budeme až tehdy, když si zásadu pravidelného pohybu pacienti přenesou do svého každodenního života,“ dodala.

Primárním účelem maratonu bylo totiž motivovat pacienty k aktivnímu přístupu k nemoci a upozornit na nezbytnost pravidelného pohybu při její léčbě. Zatímco dříve lékaři pohybovou aktivitu pacientům nedoporučovali, aby se jim ještě více nezhoršila únava – jeden z nejčastějších a nejvíce limitujících příznaků, dnes je situace jiná. Odborníci se shodují, že včasné zavedení biologické léčby spolu s intenzivní rehabilitací a pravidelným pohybem příznivě ovlivňuje průběh nemoci a zmírňuje některé její příznaky.

Sportovní maraton měl také charitativní podtext. Celkový výtěžek z dobrovolného startovného a darů ve výši 116 848 Kč půjde zpět pacientům – na podporu rehabilitace a nákup rehabilitačních pomůcek a vybavení.

Maraton MaRS je celorepubliková sportovní kampaň, při níž se lidé pod odborným dohledem střídají v kruhovém tréninku. Aktivity jsou postaveny tak, aby procvičily všechny funkce, které mají pacienti kvůli nemoci oslabené. V řadě měst probíhají skupinová cvičení na bázi pilates, jógy a jiných relaxačně rehabilitačních technik, jinde doplňují rekondiční trénink hodiny zumby, aerobiku a spinningu. Do maratonu se zapojují také imobilní pacienti, a to buď cvičením z domova, nebo tréninkem v přímo tělocvičnách. Tento rok poprvé si účastníci mohli vyzkoušet také kognitivní rehabilitaci HAPPYNeuron BrainJogging.

Sportovně dobročinné kampaně se letos účastnilo celkem 876 lidí z 12 měst. Vedle Průhonic, kde maraton probíhal nepřetržitě 24 hodin, se připojili lidé z Brna, Českých Budějovic, Hradce Králové, Jihlavy, Kyjova, Liberce, Ostravy, Poděbrad a z Ústí nad Orlicí, ze zahraničí pak týmy ze slovenských Piešťan a kliniky ve švýcarském Valens. Kampaň podpořily i celé firemní týmy, řada sportovců a známých osobností. Za všechny jmenujme legendárního žokeje Josefa Váňu, Ilonu Burgrovou a basketbalistky z USK Praha, basketbalového reprezentanta Pavla Miloše, hráče amerického fotbalu Prague Black Panthers, nejlepšího českého boxera těžké váhy Ondřeje Pálu, MMA zápasníka Miloše Petráška, brankáře FC Vysočina Jaromíra Blažka, tenistu Leoše Friedla, z herců Terezu Brodskou, Jana Čenského či Petra Vondráčka.

Organizaci maratonu MaRS zastřešuje Nadační fond IMPULS, který provozuje celostátní Registr pacientů s roztroušenou sklerózou – ReMuS. V Česku se s diagnózou roztroušená skleróza potýká přibližně 17 tisíc lidí.


Další články
Nahoru