Dnes Sobota - obcasny-dest 7°C
Zítra Neděle - polojasno 8°C
Sobota 20. 4. 2024
Svátek má Marcela
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Na Malou Stranu se vrátila lavička Václava Havla, brzy se objeví další u Vltavy
Lavička Václava Havla se vrátila na své místo. Foto: Jaroslav Tatek

Na Malou Stranu se vrátila lavička Václava Havla, brzy se objeví další u Vltavy

Představitelé Prahy 1 a Galerie hlavního města Prahy odhalili dnes dopoledne na Maltézském náměstí na Malé Straně renovovanou lavičku Václava Havla. Zároveň přímo na místě podepsali memorandum o vzájemné spolupráci.

„Strom, kolem kterého je umístěn stolek lavičky, zesílil, a tak jsme mu museli dát více prostoru,“ popsala úpravy ředitelka Galerie hlavního města Prahy Magdalena Juříková. Podle ní úpravy proběhly se souhlasem držitelů autorských práv. Lavička nebyla na náměstí zhruba tři čtvrtě roku. 

Lavička Václava Havla na Maltézském náměstí byla první na území České republiky. Umístěna tam byla 1. května 2014, tedy v den desátého výročí vstupu ČR do EU. Stála zhruba čtvrt milionu korun bez DPH. 

Každá z laviček, jež najdeme například ve Washingtonu, Dublinu, Barceloně, Tel Avivu, ale také třeba v Plzni, Českých Budějovicích či Hradci Králové, je pamětním místem věnovaným Václavu Havlovi, uvedla Juříková. 

Pamětní místo tvoří dvě křesla spojená kulatým stolem, jehož středem prorůstá strom. Budování laviček Václava Havla je celosvětovým projektem, který inicioval bývalý velvyslanec České republiky v USA Petr Gandalovič spolu s architektem a designérem Bořkem Šípkem.

Záměrem tohoto projektu je vytvoření sítě míst ve veřejném prostoru, jež mohou přispět k setkávání a vedení skutečného dialogu – míst, kde bude možné diskutovat a přemýšlet v duchu ideálů a životních postojů Václava Havla.

V současné době je v České republice i ve světě 46 laviček Václava Havla. Tento počet by se ale měl už brzy navýšit o další. Podle starosty Prahy 1 Petr Hejmy (My, co tady žijeme) vedení Prahy 1 schválilo umístění lavičky na pozemku Povodí Vltavy na čapadle Hollar u Smetanova nábřeží. „Tedy nedaleko kavárny Slavia, kterou měl pan prezident velmi rád,“ podotkl starosta. 

Lavička bude umístěna na severním cípu Hollaru s výhledem na Karlův most a Pražský hrad. Plocha na úrovni hladiny Vltavy není chráněna při povodních, ale podle Hejmy je možné v případě potřeby lavičku rozebrat a dočasně odstranit. 

„Máme velkou radost z návratu lavičky na Maltézské náměstí. Podepsané memorandum stvrdilo naši vzájemnou spolupráci s Galerií hlavního města Prahy, která měla na starost renovaci lavičky, a my se zase budeme starat o správu místa,“ dodal starosta Hejma.


Autor: Jan Puci

Tragická nehoda na železnici

18. dubna 2024 ve 13:22

Mezi Stodůlkami a Jinonicemi ve čtvrtek ráno po deváté hodině srazil vlak člověka, který zraněním na místě podlehl. Provoz v uvedeném úseku trati zhruba dvě hodiny stál, cestující museli místo vlaku použít MHD či jiný způsob dopravy.

Do kolejiště ve stanici metra Flora spadl muž

18. dubna 2024 ve 13:17

Zhruba pětapadesátiletý cestující spadl ve čtvrtek dopoledne kolem půl desáté do kolejiště ve stanici metra Flora na lince A. Utrpěl zranění hlavy, byl převezen do nemocnice. Provoz metra mezi stanicemi Želivského a Náměstí Míru byl obnoven v 10:43 hodin.  

Provoz Škodova paláce bude v pátek omezen

17. dubna 2024 ve 13:34

V pátek 19. dubna odpoledne se v budově Magistrátu hl. m. Prahy, ve Škodově paláci v Praze 1, uskuteční evakuační cvičení, které bude trvat zhruba půl hodiny. Provoz Škodova paláce bude v tento den výrazně omezen a po dobu cvičení bude objekt zcela uzavřen.

Další články
Nahoru