Dnes Pátek - zatazeno -3°C
Zítra Sobota - snih 0°C
Pátek 9. 12. 2022
Svátek má Vratislav
Advent v Praze
Tipy na adventní akce v metropoli
Na Malou Stranu se vrátila lavička Václava Havla, brzy se objeví další u Vltavy
Lavička Václava Havla se vrátila na své místo. Foto: Jaroslav Tatek

Na Malou Stranu se vrátila lavička Václava Havla, brzy se objeví další u Vltavy

Představitelé Prahy 1 a Galerie hlavního města Prahy odhalili dnes dopoledne na Maltézském náměstí na Malé Straně renovovanou lavičku Václava Havla. Zároveň přímo na místě podepsali memorandum o vzájemné spolupráci.

„Strom, kolem kterého je umístěn stolek lavičky, zesílil, a tak jsme mu museli dát více prostoru,“ popsala úpravy ředitelka Galerie hlavního města Prahy Magdalena Juříková. Podle ní úpravy proběhly se souhlasem držitelů autorských práv. Lavička nebyla na náměstí zhruba tři čtvrtě roku. 

Lavička Václava Havla na Maltézském náměstí byla první na území České republiky. Umístěna tam byla 1. května 2014, tedy v den desátého výročí vstupu ČR do EU. Stála zhruba čtvrt milionu korun bez DPH. 

Každá z laviček, jež najdeme například ve Washingtonu, Dublinu, Barceloně, Tel Avivu, ale také třeba v Plzni, Českých Budějovicích či Hradci Králové, je pamětním místem věnovaným Václavu Havlovi, uvedla Juříková. 

Pamětní místo tvoří dvě křesla spojená kulatým stolem, jehož středem prorůstá strom. Budování laviček Václava Havla je celosvětovým projektem, který inicioval bývalý velvyslanec České republiky v USA Petr Gandalovič spolu s architektem a designérem Bořkem Šípkem.

Záměrem tohoto projektu je vytvoření sítě míst ve veřejném prostoru, jež mohou přispět k setkávání a vedení skutečného dialogu – míst, kde bude možné diskutovat a přemýšlet v duchu ideálů a životních postojů Václava Havla.

V současné době je v České republice i ve světě 46 laviček Václava Havla. Tento počet by se ale měl už brzy navýšit o další. Podle starosty Prahy 1 Petr Hejmy (My, co tady žijeme) vedení Prahy 1 schválilo umístění lavičky na pozemku Povodí Vltavy na čapadle Hollar u Smetanova nábřeží. „Tedy nedaleko kavárny Slavia, kterou měl pan prezident velmi rád,“ podotkl starosta. 

Lavička bude umístěna na severním cípu Hollaru s výhledem na Karlův most a Pražský hrad. Plocha na úrovni hladiny Vltavy není chráněna při povodních, ale podle Hejmy je možné v případě potřeby lavičku rozebrat a dočasně odstranit. 

„Máme velkou radost z návratu lavičky na Maltézské náměstí. Podepsané memorandum stvrdilo naši vzájemnou spolupráci s Galerií hlavního města Prahy, která měla na starost renovaci lavičky, a my se zase budeme starat o správu místa,“ dodal starosta Hejma.


Autor: Jan Puci

Pietní shromáždění v Praze 15 k uctění památky Antonína Švehly

Včera ve 12:46

U příležitosti výročí úmrtí státníka Antonína Švehly se koná pietní shromáždění k uctění jeho památky v sobotu 10. prosince od 14 hodin u hrobky Antonína Švehly.

Anketa: Kudy se bude ubírat Praha 5?

Včera v 06:46

Strukturální plán Prahy 5 řeší kde měnit územní plán, jak se má městská část a její čtvrti rozvíjet i kam umístit nové školy, školky a další veřejnou vybavenost. Aby tento dokument opravdu vyjadřoval potřeby občanů Prahy 5, nemohou ho tvořit pouze odborníci, pracovníci úřadu a političtí zástupci....

Další články
Nahoru