Dnes Pátek - prehanky-dest 24°C
Zítra Sobota - prehanky-dest 24°C
Pátek 9. 6. 2023
Svátek má Stanislava
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Na Malou Stranu se vrátila lavička Václava Havla, brzy se objeví další u Vltavy
Lavička Václava Havla se vrátila na své místo. Foto: Jaroslav Tatek

Na Malou Stranu se vrátila lavička Václava Havla, brzy se objeví další u Vltavy

Představitelé Prahy 1 a Galerie hlavního města Prahy odhalili dnes dopoledne na Maltézském náměstí na Malé Straně renovovanou lavičku Václava Havla. Zároveň přímo na místě podepsali memorandum o vzájemné spolupráci.

„Strom, kolem kterého je umístěn stolek lavičky, zesílil, a tak jsme mu museli dát více prostoru,“ popsala úpravy ředitelka Galerie hlavního města Prahy Magdalena Juříková. Podle ní úpravy proběhly se souhlasem držitelů autorských práv. Lavička nebyla na náměstí zhruba tři čtvrtě roku. 

Lavička Václava Havla na Maltézském náměstí byla první na území České republiky. Umístěna tam byla 1. května 2014, tedy v den desátého výročí vstupu ČR do EU. Stála zhruba čtvrt milionu korun bez DPH. 

Každá z laviček, jež najdeme například ve Washingtonu, Dublinu, Barceloně, Tel Avivu, ale také třeba v Plzni, Českých Budějovicích či Hradci Králové, je pamětním místem věnovaným Václavu Havlovi, uvedla Juříková. 

Pamětní místo tvoří dvě křesla spojená kulatým stolem, jehož středem prorůstá strom. Budování laviček Václava Havla je celosvětovým projektem, který inicioval bývalý velvyslanec České republiky v USA Petr Gandalovič spolu s architektem a designérem Bořkem Šípkem.

Záměrem tohoto projektu je vytvoření sítě míst ve veřejném prostoru, jež mohou přispět k setkávání a vedení skutečného dialogu – míst, kde bude možné diskutovat a přemýšlet v duchu ideálů a životních postojů Václava Havla.

V současné době je v České republice i ve světě 46 laviček Václava Havla. Tento počet by se ale měl už brzy navýšit o další. Podle starosty Prahy 1 Petr Hejmy (My, co tady žijeme) vedení Prahy 1 schválilo umístění lavičky na pozemku Povodí Vltavy na čapadle Hollar u Smetanova nábřeží. „Tedy nedaleko kavárny Slavia, kterou měl pan prezident velmi rád,“ podotkl starosta. 

Lavička bude umístěna na severním cípu Hollaru s výhledem na Karlův most a Pražský hrad. Plocha na úrovni hladiny Vltavy není chráněna při povodních, ale podle Hejmy je možné v případě potřeby lavičku rozebrat a dočasně odstranit. 

„Máme velkou radost z návratu lavičky na Maltézské náměstí. Podepsané memorandum stvrdilo naši vzájemnou spolupráci s Galerií hlavního města Prahy, která měla na starost renovaci lavičky, a my se zase budeme starat o správu místa,“ dodal starosta Hejma.


Autor: Jan Puci

Praha 13: Zapojte se do tvorby pocitové mapy

Včera v 08:33

Praha 13 v rámci aktualizace Strategického plánu zveřejnila Pocitovou mapu. Jejím vyplněním pomohou obyvatelé třináctky při projektech radnice.

Praha: Veřejný seminář pro žadatele k programu podpory v oblasti kultury a umění

Včera v 07:28

Hlavní město Praha letos vyčlenilo celkem 400 milionů korun v rámci Programu podpory v oblasti kultury a umění pro jednoleté dotace v roce 2024 a pro víceleté dotace na léta 2025–2028. Lhůta pro podání žádosti je od 15. června do 28. června. Při té příležitosti se už v úterý 13. června 2023 od...

Vedení Prahy 1 řešilo další rozvoj Nemocnice na Františku

7. června 2023 v 16:40

Rada městské části Praha 1 aktuálně schválila převod získaných prostředků a řešila ekonomické výsledky Nemocnice na Františku (NNF) od začátku roku 2023. Zabývala se také dalším rozvojem zdravotnického zařízení.

Další články
Nahoru