dnes
Čtvrtek - jasno
19°C
zítra
Pátek - jasno
19°C
pozítří
Sobota - skorojasno
15°C
Na Malostranském náměstí zůstane několik týdnů stát ledová socha
Procesuální instalace na Malostranském náměstí. Foto: Michal Hančovský / Galerie hlavního města Prahy

Na Malostranském náměstí zůstane několik týdnů stát ledová socha

Dočasná plastika, která se navíc v čase bude proměňovat, je od včerejška umístěna na Malostranském náměstí v Praze. Vytvořili ji studenti Akademie výtvarných umění a tvoří ji čtyři metry vysoký ledový kvádr a nádrž. V závislosti na okolní teplotě se ledový kvádr bude rozpouštět a postupně naplňovat vodou okolní nádrž. Instalace je opatřena textovým komentářem na panelu. Výstava se jmenuje Procesuální instalace a potrvá do 26. února.

Experimentální ledové dílo studentů pražské AVU Artura Magrota, Martina Chlandy a Jakuba Rajnocha, umístěné na ploše někdejšího parkoviště na Malostranském náměstí, je příspěvkem k aktuální diskusi o významu a pozici umění ve veřejném prostoru. Pracuje s tématem dočasnosti a proměnlivosti obecně sdílených idejí a jejich uměleckých forem.

Dílo reaguje na historickou situaci náměstí, jehož způsoby užívání se v dějinách měnily stejně jako okolní společnost. V novodobých dějinách zde například stály pomníky maršála Radeckého, historika a slavisty Ernsta Denise, jsou zde umístěny také pamětní desky uherského knížete Ference Rákócsiho či operní pěvkyně Emy Destinnové.

„Dílo je z ideové i vizuální stránky koncipováno nejen na míru Malostranskému náměstí, ale také aktuálnímu ročnímu období a současnému mrazivému počasí zvláště. Podobně jako se naše instalace mění vlivem klimatických podmínek, mění se sdílené ideje ve společnosti, ale především umělecký jazyk, jímž jsou tyto ideje sdělovány. Rádi bychom poukázali na nutnost vstupovat do veřejného prostoru s maximální vnímavostí vůči aktuálním společenským tématům i prostorovému a ideovému kontextu místa, ale také na nutnost vyjadřovat umělecké záměry aktuálním jazykem,“ říká kurátorka Jitka Hlaváčková.

Po technické stránce jde o poměrně složitý projekt. Vzhledem ke svažitému terénu bylo třeba pečlivě srovnat základnu, na instalaci sloupu pak bylo třeba poskládat téměř čtyři tuny ledu. Led byl vzhledem k příznivému vývoji počasí vyřezán z rybníka Kumšík u Dublovic na Sedlčansku a přímo na náměstí sestaven podle připraveného plánu do neutrálního tvaru kvádru.

Praha loni z dolní části Malostranského náměstí vykázala dlouhodobě tam parkující automobily a umístila na ně několik židlí se stolky. Plánuje jeho rekonstrukci a říká, že by mělo být místem setkávání. Dlouhou dobu existuje iniciativa, která chce na náměstí vrátit sochu maršála Radeckého. Sousoší bylo v roce 1919 jako symbol monarchie odstraněno. Od té doby je v Lapidáriu Národního muzea.


Před sto lety a dnes. Koncert k výročí vzniku Československé republiky s doprovodným programem

Včera ve 21:19

Další z akcí k významnému výročí vzniku Československé republiky si pro vás připravila třetí městská část 24. října od 14 hodin na náměstí Jiřího z Poděbrad. Na pódiu se vystřídají kapely jako Péro za kloboukem, Kateřina Steinerová & Her Swing Boys či legendární Garage & Tony...

Praha 5: Výstava Inka v Altánu Klamovka

Včera ve 14:55

Výstavy Barbory Čápové „Inka” v galerii Altánu Klamovka byla zahájena v úterý 16. října a potrvá do 10. listopadu.

Koncert komorní hudby v Galerii 14

Včera v 08:10

Ve středu 24. října se v Galerii 14 koná koncert komorní hudby. Na programu jsou skladby Antonína Dvořáka, Leonarda Bernsterina, Michael Nymana. Začátek je v 18:30 hodin.

Výstava Zachraňte naše děti na radnici pokračuje

Včera v 07:03

Na radnici Prahy 15 stále pokračuje výstava, kterou zrealizovaly Historická rada Svazu Čechů v RCH a NVI Jednota v roce 2016 k 25. výročí válečných událostí na Daruvarsku. Do České republiky ji přivezl v roce 2017 starosta Milan Wenzl, který zajistil její putování. Najdete zde fotografie reportéra...

Praha 3 zve na slavnostní koncert k výročí vzniku Československa, vstup je zdarma

Včera v 00:10

K významnému výročí založení Československa Praha 3 připravila pro veřejnost na čtvrteční večer slavnostní koncert ve výjimečných prostorách kostela Nejsvětějšího Srdce Páně.  

Výstava 1918 Žižkov - My, národ československý

15. října 2018 ve 20:47

Komentovaná prohlídka s autory výstavy se koná 17. října v 10 hodin.

Výstava: Broučci architekta Zdeňka Podhůrského

15. října 2018 v 09:43

Od 23. října do 3. března 2019 bude v prostorách Ctěnického zámku pro vás a vaše nejmenší k vidění výstava Broučci architekta Zdeňka Podhůrského.

Pražská muzea 1918 – 2018: Muzea a galerie se připojují k výročí vzniku republiky speciální akcí

15. října 2018 v 09:00

V rámci oslav 100. výročí založení Československa pražská muzea a galerie připravily během víkendu 27.–28. října vstup zdarma či za symbolické vstupné a doprovodné programy.

Po stopách osmiček v Praze 3: Cesta k Mnichovu labyrintem československé vojenské strategie

14. října 2018 ve 20:27

Přednáška historika Vojenského historického ústavu Praha, PhDr. Karla Straky, PhD., v Kulturním centru Vozovna ve čtvrtek 18. října od 17 hodin.

Další články
Nahoru