Dnes Pondělí - prehanky-dest 19°C
Zítra Úterý - bourky 19°C
Pondělí 27. 6. 2022
Svátek má Ladislav
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Na Malostranském hřbitově se konal třináctý ročník obnovených Májových slavností
Májové slavnosti na Malostranském hřbitově. Napravo stojí Alena Lehnerová a Petr Lachnit. Foto: P5

Na Malostranském hřbitově se konal třináctý ročník obnovených Májových slavností

V neděli se na Malostranském hřbitově na Smíchově konal již třináctý ročník obnovených Májových slavností. S předsedkyní Spolku Malostranského hřbitova Alenou Lehnerovou ho zahájil radní Prahy 5 pro sociální oblast Petr Lachnit.

Na existenci svátku jara „Májové slavnosti“ se přišlo náhodou při seznamování se s historií Malostranského hřbitova. Slavit se začaly v roce 1807 a skončily ve druhé polovině 20. století. 

Součástí Májových slavností probíhajících v 19. století bylo pravidelné vydávání letáčků pro návštěvníky s nábožensko-filosofickými texty. Zakladatel Májových slavností Václav  František Veleba je sám psal a doplňoval i jednoduchými kresbičkami. 

„Bývalo kdysi častým zvykem shromažďovat se u významných budov u příležitosti výročí jejich stavby, otevření nebo zahájení činnosti. Protože jak budovy, tak i hřbitovy mají své osudy: své doby slávy, doby zapomnění, doby chátrání i doby obnovy. Ty významnější mají svého genia loci. Svého genia loci má bezpochyby i Malostranský hřbitov. Nevelký, ale bez něj si panorama Bertramky už asi nedovedeme představit,“ uvedl radní Petr Lachnit.

„Malostranský hřbitov je jednoduchý. Nemá ambice stát se symbolem moci. Možná proto je tak snadné vytvořit si k němu téměř přátelský vztah. Je laskavý, milý a skromný,“ pokračoval.


Autor: red

Šestka rozšiřuje kapacity škol

24. června 2022 v 08:47

Školy v Praze 6 letos otevřou 44 prvních tříd, o jednu více než loni. Do prvních tříd zatím přijaly celkem 1114 dětí, další je mohou následovat po vyřešení odkladů školní docházky a dořešení vícečetných žádostí o přijetí. V detašovaných pracovištích je místo i pro...

Praha 6 rozdělí dětem na tábory tři miliony

23. června 2022 v 08:34

Stejně jako v uplynulých letech, i letos před prázdninami spustila Praha 6 program Šestka táborová. Prostřednictvím portálu Aktivní město přispěje rodičům dětí na tábory, příměstské kempy, sportovní soustředění a další prázdninové volnočasové aktivity.

Další články
Nahoru