Dnes Úterý - zatazeno 6°C
Zítra Středa - oblacno 11°C
Úterý 28. 3. 2023
Svátek má Soňa
Zpravodajství
Novinky z hlavního města
Na Malostranském hřbitově se konal třináctý ročník obnovených Májových slavností
Májové slavnosti na Malostranském hřbitově. Napravo stojí Alena Lehnerová a Petr Lachnit. Foto: P5

Na Malostranském hřbitově se konal třináctý ročník obnovených Májových slavností

V neděli se na Malostranském hřbitově na Smíchově konal již třináctý ročník obnovených Májových slavností. S předsedkyní Spolku Malostranského hřbitova Alenou Lehnerovou ho zahájil radní Prahy 5 pro sociální oblast Petr Lachnit.

Na existenci svátku jara „Májové slavnosti“ se přišlo náhodou při seznamování se s historií Malostranského hřbitova. Slavit se začaly v roce 1807 a skončily ve druhé polovině 20. století. 

Součástí Májových slavností probíhajících v 19. století bylo pravidelné vydávání letáčků pro návštěvníky s nábožensko-filosofickými texty. Zakladatel Májových slavností Václav  František Veleba je sám psal a doplňoval i jednoduchými kresbičkami. 

„Bývalo kdysi častým zvykem shromažďovat se u významných budov u příležitosti výročí jejich stavby, otevření nebo zahájení činnosti. Protože jak budovy, tak i hřbitovy mají své osudy: své doby slávy, doby zapomnění, doby chátrání i doby obnovy. Ty významnější mají svého genia loci. Svého genia loci má bezpochyby i Malostranský hřbitov. Nevelký, ale bez něj si panorama Bertramky už asi nedovedeme představit,“ uvedl radní Petr Lachnit.

„Malostranský hřbitov je jednoduchý. Nemá ambice stát se symbolem moci. Možná proto je tak snadné vytvořit si k němu téměř přátelský vztah. Je laskavý, milý a skromný,“ pokračoval.


Autor: red

Praha 10: ZŠ Olešská ušetřila téměř 40 procent na výdajích za dodávku tepla

Dnes v 10:15

ZŠ Olešská ve Strašnicích při projektu snížení energetické náročnosti školy dokázala snížit výdaje za dodávku tepla o 39,9 procenta. Projekt byl financován Prahou 10, dotacemi od EU a pražským magistrátem. Informovala o tom mluvčí desáté městské části Michaela...

Herní prvky, pítka a nové veřejné osvětlení. Park V Zápolí projde revitalizací

24. března 2023 v 11:21

Jižní část parku V Zápolí v Praze 4 čeká v letošním roce revitalizace. V parku přibude řada nových prvků pro odpočinek i aktivní trávení volného času. Práce by měly být zahájeny v dubnu.

Další články
Nahoru