Dnes Úterý - zatazeno 2°C
Zítra Středa - zatazeno 1°C
Úterý 29. 11. 2022
Svátek má Zina
Advent v Praze
Tipy na adventní akce v metropoli
Na Malostranském hřbitově se konal třináctý ročník obnovených Májových slavností
Májové slavnosti na Malostranském hřbitově. Napravo stojí Alena Lehnerová a Petr Lachnit. Foto: P5

Na Malostranském hřbitově se konal třináctý ročník obnovených Májových slavností

V neděli se na Malostranském hřbitově na Smíchově konal již třináctý ročník obnovených Májových slavností. S předsedkyní Spolku Malostranského hřbitova Alenou Lehnerovou ho zahájil radní Prahy 5 pro sociální oblast Petr Lachnit.

Na existenci svátku jara „Májové slavnosti“ se přišlo náhodou při seznamování se s historií Malostranského hřbitova. Slavit se začaly v roce 1807 a skončily ve druhé polovině 20. století. 

Součástí Májových slavností probíhajících v 19. století bylo pravidelné vydávání letáčků pro návštěvníky s nábožensko-filosofickými texty. Zakladatel Májových slavností Václav  František Veleba je sám psal a doplňoval i jednoduchými kresbičkami. 

„Bývalo kdysi častým zvykem shromažďovat se u významných budov u příležitosti výročí jejich stavby, otevření nebo zahájení činnosti. Protože jak budovy, tak i hřbitovy mají své osudy: své doby slávy, doby zapomnění, doby chátrání i doby obnovy. Ty významnější mají svého genia loci. Svého genia loci má bezpochyby i Malostranský hřbitov. Nevelký, ale bez něj si panorama Bertramky už asi nedovedeme představit,“ uvedl radní Petr Lachnit.

„Malostranský hřbitov je jednoduchý. Nemá ambice stát se symbolem moci. Možná proto je tak snadné vytvořit si k němu téměř přátelský vztah. Je laskavý, milý a skromný,“ pokračoval.


Autor: red

Squatteři obsadili budovu v Praze 10, po dohodě odešli

27. listopadu 2022 v 11:32

Squatteři organizovaní skupinou Opravdu Dobré Squaty včera obsadili prázdný bytový dům v Malínské ulici v pražských Strašnicích s cílem vytvořit tam kulturní a sociální centrum.

Další články
Nahoru