Dnes Čtvrtek - oblacno 2°C
Zítra Pátek - oblacno 0°C
Čtvrtek 7. 12. 2023
Svátek má Ambrož, Benjamín
Vánoční nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz, do konce roku za zvýhodněné ceny.
Na Malé Straně pokračuje zvonění za bojovníky proti totalitním režimům
Zvon sv. Mikuláše. Foto: PCT

Na Malé Straně pokračuje zvonění za bojovníky proti totalitním režimům

Pravidelné zvonění v hlásce zvonice kostela svatého Mikuláše na Malostranském náměstí připomíná bojovníky proti totalitním režimům. Zároveň je na Kampě k vidění výstava Oči státní bezpečnosti, která ukazuje na klíčová místa a aktéry událostí.  

V uplynulých dnech se už zvonilo za bývalého ministra zahraničí Jana Masaryka, kněz a kazatele Adolfa Kajpra, vojáka, člen protinacistického odboje, člena výsadku Silver A Alfréda „Fredyho" Bartoše, hokejového brankáře, mistra světa z let 1947 a 1949 Bohumila Modrého a za národně socialistickou političku a aktivistku ženského hnutí Fráňu Zemínovou.

Zvonit se ještě bude ve středu 27. září v 15 hodin za česko-kanadského spisovatele Josefa Škvoreckého, ve čtvrtek 28. září ve stejný čas za agrárního a lidoveckého politika, bojovníka za práva zemědělců, jednoho z nejtvrdších odpůrců komunistické politiky po 2. světové válce Stanislava Broje a v pátek 29. září v 15 hodin za předsedu protektorátní vlády, spolupracovníka domácího i zahraničního odboje během 2. světové války Aloise Eliáše.

„Svatomikulášská zvonice byla od samého počátku také požární hláskou a její zvony varovaly před blížícím se nebezpečím. Dnes je takovým nebezpečím právě ztráta historické paměti, návrat totalitního myšlení, netolerance a extremismus. Zvony paměti tak budou znít nejen k poctě odpůrců obou totalit 20. století, ale budou rovněž varovat před tímto nebezpečím,“ sdělila místopředsedkyně představenstva městské firmy Prague City Tourism Jana Adamcová.


Autor: puc

Stipendium profesora Miroslava Vlčka pro zahraniční studenty

Dnes v 10:33

České vysoké učení technické v Praze spolu s pražskými veřejnými vysokými školami sdruženými v konsorciu Study in Prague udělilo mimořádné stipendium prof. Miroslava Vlčka pětici zahraničních studentů. Slavnostní ceremonie předávání se uskutečnila 5. prosince 2023 v prostorech Rezidence primátora...

V Praze 2 se začíná bruslit

5. prosince 2023 v 16:42

Ve středu 6. prosince se na třech místech Prahy 2 začne bruslit.

Praha 1 má dva měsíce antigraffiti program, nyní zveřejnila zkušenosti

4. prosince 2023 v 10:23

Jedním z palčivých problémů Prahy 1 je znečištění historického centra grafittti, či tzv. tagy. Domy, lampy, lavičky, koše, rozvodové skříně, nábřeží, kostely… To vše je často znehodnoceno spreji či fixy. Radnice Prahy 1 z tohoto důvodu začátkem října spustila systémový a koordinovaný antigraffiti...

Třicet pět let hasičem a třicet pět let nepřetržitě na jedné stanici

2. prosince 2023 v 06:45

Praha 4 ocenila dlouholetou činnost nadporučíka Jiřího Musila, velitele hasičské stanice číslo 6 v Krči, který zde občanům sloužil 35 let a dnes po dlouhé a věrné službě odchází do civilu.

Plechárna na Černém Mostě chystá na příští rok novinky

30. listopadu 2023 ve 21:17

V areálu volnočasového centra Plechárna na Černém Mostě se chystá několik novinek. Praha 14 o nich aktuálně informovala na svém webu.

Další články
Nahoru