dnes
Pátek - zatazeno
13°C
zítra
Sobota - obcasny-dest
9°C
pozítří
Neděle - zatazeno
5°C
Na magistrátu se losovaly vouchery pro instituce a podnikatele, mají pomoci inovacím
Vouchery se losovaly během slavnostního podvečera na magistrátu. Foto: MHMP

Na magistrátu se losovaly vouchery pro instituce a podnikatele, mají pomoci inovacím

Pilotní ročník projektu Inovační vouchery v Praze vyvolal nečekaně velký zájem ze strany vědecko-výzkumných institucí i podnikatelské veřejnosti. Ve středu večer bylo rozhodnuto o možných příjemcích dotací.

Hlavní město Praha chce prostřednictvím tohoto projektu přispět k navázání kontaktů a dlouhodobé spolupráci mezi soukromým sektorem a výzkumnými týmy. Vyšší míra inovací by měla vést větší konkurenceschopnosti podnikatelů i české ekonomiky.

O dotaci prostřednictvím inovačního voucheru požádalo celkem 146 podnikatelských subjektů. Nejvíce žádostí podaly podniky z oblasti obchodu a služeb, strojírenství, stavebnictví a elektrotechniky. Mezi vědecko-výzkumnými institucemi zaznamenaly největší poptávku na Českém vysokém učení technickém v Praze Fakultě strojní, stavební a Fakultě elektrotechniky.

Množství žádostí převýšilo maximální finanční rámec projektu o více než 300 procent a proto musel rozhodnout los. Pro pražské podnikatele je připravováno pokračování projektu.

Rozdělí si deset milionů korun

Hodnotící komise provedla před týdnem kontrolu žádostí po věcné i formální stránce a zjistila nedostatky u 16 žádostí. Zbývajících 130 podaných žádostí bylo vloženo notářem do osudí. 10 milionů korun, které hlavní město Praha pro pilotní ročník vyčlenilo, si tak mezi sebe rozdělí 58 vylosovaných podnikatelských subjektů. Bylo vylosováno také 15 náhradníků. 

Každý z nich získal částku do maxima 200 tisíc korun na realizaci své inovace. Nyní budou uzavírat smlouvu s Hlavním městem Prahou. Konkrétní realizace spolupráce na inovačních projektech bude probíhat od letošního září do června příštího roku a vouchery se budou proplácet zpětně, což vyžaduje předfinancování ze strany žadatele.

„Již nyní víme, že ze všech podnikatelských subjektů, které podaly žádost o inovační voucher, téměř polovina nikdy s vědeckovýzkumným ústavem nespolupracovala a bez podpory inovačního voucheru by to 72 % z těchto subjektů ani nezkusilo,“ uvedla Jitka Kárníková, generální ředitelka a předsedkyně představenstva akciové společnosti Rozvojové projekty Praha, jež je realizátorem projektu.


Autor: Dalibor Kracík
Další články
Nahoru