dnes
Středa - polojasno
23°C
zítra
Čtvrtek - prehanky-dest
19°C
pozítří
Pátek - obcasny-dest
20°C
Na magistrátu se budou číst jména zavražděných Židů, oběti holokaustu připomene i vyvěšení vlajek
Budova magistrátu na Mariánském náměstí. Foto: archiv

Na magistrátu se budou číst jména zavražděných Židů, oběti holokaustu připomene i vyvěšení vlajek

Pražský magistrát v den památky obětí holokaustu (Jom ha-šoa) uspořádá veřejné čtení jmen Židů, které vyvraždili nacisti. Při výročí osvobození koncentračního tábora Osvětim 27. ledna vyvěsí vlajky České republiky a hlavního města. Důvodem je vzrůstající antisemitismus v Evropě. Rozhodli o tom včera pražští zastupitelé. Město zároveň zřídí pracovní skupinu pro prevenci projevů antisemitismu. Návrh zastupitelům na podnět ODS předložil europoslanec a zastupitel Jiří Pospíšil (TOP 09). Dokument zastupitelé schválili jednomyslně.

Čtení jmen obětí holokaustu se bude konat v sále zastupitelů v budově magistrátu nebo v předprostoru Nové radnice na Mariánském náměstí. Na akci bude město zvát izraelského velvyslance a na svou budovu vyvěsí izraelskou vlajku. Pospíšil na jednání uvedl, že se antisemitismus vzmáhá i v zemích, kde by to nikdo nečekal. Jako příklad uvedl Francii, odkud se podle něj odstěhovaly tisíce lidí.

Vládnoucí koalice Pirátů, Prahy sobě a Spojených sil pro Prahu (TOP 09 a STAN) v uplynulých týdnech schválilo seznam významných dní, při nichž bude vyvěšovat vlajky. „Koalice zapomněla na židovský národ. Ten v historii Prahy sehrál nezastupitelnou roli. Bohužel si v historii prošel také velice tragickými obdobími," řekl předseda pražské ODS Tomáš Portlík.

Na nádraží v Bubnech, odkud byli za druhé světové války deportováni Židé, navíc vznikne Památník ticha. „Dostal stavební povolení. Nebude zaměřen na minulost, ale i na vzdělávání," řekl zastupitel a starosta Prahy 7 Jan Čižinský (Praha Sobě). Vzniknout by podle něj měl v řádu týdnů.

Praha rovněž vyvěsila 8. března tibetskou vlajku a 12. března k 20. výročí vstupu České republiky do NATO vlajku aliance. V srpnu pak vyvěsí při vzpomínce romského holokaustu romskou vlajku. Na budově magistrátu bude v srpnu i takzvaná duhová vlajka festivalu Prague Pride. V květnu při mezinárodním dni rodiny a v lednu při světovém dni manželství magistrát rovněž vyvěsí vlajku, zatím ještě nebylo rozhodnuto, jaká bude.


Program celoměstské podpory vzdělávání na rok 2021

Včera v 17:55

Rada hl. m. Prahy odsouhlasila otevření Programu celoměstské podpory vzdělávání na území hlavního města Prahy pro rok 2021. Dotaci lze poskytnout pouze na základě Žádosti o poskytnutí dotace, přičemž každý žadatel může podat pouze jednu žádost, která může obsahovat více projektů u jednotlivých...

Praha 2 přistoupila k realizaci slíbené podpory nájemcům nebytových prostor

Včera v 17:35

Radní Prahy 2 na svém pondělním jednání navázali na svá předchozí rozhodnutí o podpoře podnikatelských nebo jiných činností provozovaných v nebytových prostorách ve správě městské části, které byly znemožněny nebo podstatně ztíženy v důsledku mimořádných opatření ke zmírnění dopadů epidemie...

Ủy ban Praha 11. Radnice založila stránku ve vietnamštině

Včera v 08:06

Radnice Prahy 11 založila pro informování o dění nejen v městské části pro vietnamské sousedy facebookovou stránku Ủy ban Praha 11.

Další články
Nahoru