dnes
Středa - jasno
25°C
zítra
Čtvrtek - jasno
27°C
pozítří
Pátek - prehanky-dest
24°C
Na magistrátu se budou číst jména zavražděných Židů, oběti holokaustu připomene i vyvěšení vlajek
Budova magistrátu na Mariánském náměstí. Foto: archiv

Na magistrátu se budou číst jména zavražděných Židů, oběti holokaustu připomene i vyvěšení vlajek

Pražský magistrát v den památky obětí holokaustu (Jom ha-šoa) uspořádá veřejné čtení jmen Židů, které vyvraždili nacisti. Při výročí osvobození koncentračního tábora Osvětim 27. ledna vyvěsí vlajky České republiky a hlavního města. Důvodem je vzrůstající antisemitismus v Evropě. Rozhodli o tom včera pražští zastupitelé. Město zároveň zřídí pracovní skupinu pro prevenci projevů antisemitismu. Návrh zastupitelům na podnět ODS předložil europoslanec a zastupitel Jiří Pospíšil (TOP 09). Dokument zastupitelé schválili jednomyslně.

Čtení jmen obětí holokaustu se bude konat v sále zastupitelů v budově magistrátu nebo v předprostoru Nové radnice na Mariánském náměstí. Na akci bude město zvát izraelského velvyslance a na svou budovu vyvěsí izraelskou vlajku. Pospíšil na jednání uvedl, že se antisemitismus vzmáhá i v zemích, kde by to nikdo nečekal. Jako příklad uvedl Francii, odkud se podle něj odstěhovaly tisíce lidí.

Vládnoucí koalice Pirátů, Prahy sobě a Spojených sil pro Prahu (TOP 09 a STAN) v uplynulých týdnech schválilo seznam významných dní, při nichž bude vyvěšovat vlajky. „Koalice zapomněla na židovský národ. Ten v historii Prahy sehrál nezastupitelnou roli. Bohužel si v historii prošel také velice tragickými obdobími," řekl předseda pražské ODS Tomáš Portlík.

Na nádraží v Bubnech, odkud byli za druhé světové války deportováni Židé, navíc vznikne Památník ticha. „Dostal stavební povolení. Nebude zaměřen na minulost, ale i na vzdělávání," řekl zastupitel a starosta Prahy 7 Jan Čižinský (Praha Sobě). Vzniknout by podle něj měl v řádu týdnů.

Praha rovněž vyvěsila 8. března tibetskou vlajku a 12. března k 20. výročí vstupu České republiky do NATO vlajku aliance. V srpnu pak vyvěsí při vzpomínce romského holokaustu romskou vlajku. Na budově magistrátu bude v srpnu i takzvaná duhová vlajka festivalu Prague Pride. V květnu při mezinárodním dni rodiny a v lednu při světovém dni manželství magistrát rovněž vyvěsí vlajku, zatím ještě nebylo rozhodnuto, jaká bude.


Lesamáj aneb technicky dejvický majáles

Dnes v 09:56

Studenti dejvického Kampusu pořádají letos už druhý ročník tradiční oslavy máje.

Na Jižním Městě vyroste Rákosníčkovo hřiště

Dnes v 09:23

Praha 11 zvítězila už podruhé v soutěži společnosti Lidl o Rákosníčkovo hřiště. O lokalitě, kde bude hřiště pro malé děti umístěno, minulý týden rozhodlo vedení městské části.  

Praha 15: Přijďte zavzpomínat na padlé a umučené obyvatele Hostivaře a Horních Měcholup

22. dubna 2019 v 19:56

Praha 15 a Český svaz bojovníků za svobodu, Oblastní výbor Praha 15, zvou k účasti na pietních vzpomínkách na padlé a umučené obyvatele Hostivaře a Horních Měcholup v době německé nacistické okupace v letech 1939–1945.

Máte Nápad pro Šestku? Pošlete jej na radnici

22. dubna 2019 v 07:00

Od 15. dubna do 2. června 20 hodin mohou zájemci podávat své návrhy a nápady, jak vylepšit veřejný prostor na území Prahy 6. Realizace projektů je plánována na rok 2020. V rozpočtu bude na projekt vyčleněno pět milionů korun, z nichž tři jsou určené na takzvané velké projekty s cenou od 400 tisíc...

Do Stodůlek za ptačím zpěvem

21. dubna 2019 v 06:56

Česká společnost ornitologická zve milovníky ptactva a přírody, aby pod vedením zkušených ornitologů uvítali a oslavili návrat ptačího zpěvu do naší krajiny i krásu jarní přírody.

Další články
Nahoru