Dnes Neděle - zatazeno 14°C
Zítra Pondělí - obcasny-dest 11°C
Neděle 14. 4. 2024
Svátek má Vincenc, Vincent
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Na magistrát dorazilo meziročně víc žádostí o dotaci na opravy památek
Historické centrum Prahy. Foto: archiv

Na magistrát dorazilo meziročně víc žádostí o dotaci na opravy památek

Na pražský magistrát dorazilo 141 žádostí o dotaci na údržbu a opravy památek, což je meziročně o dvě desítky více. Z celkového počtu se třicítka žádostí týká objektů ve vlastnictví církví a náboženských společností, 11 restaurování movitých kulturních památek a stovka ostatních památkově významných objektů. Nejvíc žádostí dorazilo od vlastníků památek na Praze 1. Vyplývá to z dokumentu, který projedná magistrátní výbor pro kulturu, památkovou péči, výstavnictví a podporu cestovního ruchu. Na dotace na obnovu památek pro letošek město vyčlenilo 43,4 milionu korun.

Nejvíce žádostí pro památkové objekty se týká památek na Novém a Starém Městě a na Malé Straně. Žádosti nejčastěji zaslala společenství vlastníků jednotek, dále církevní společnosti a fyzické osoby. Majitelé žádají o peníze například na opravu fasád, střech, dveří či výměnu oken.

Celkové náklady u objektů vlastněných církvemi a náboženskými společnostmi dosahují necelých 74,6 milionu korun, z toho požadovaná výše dotace představuje asi 58 procent. Náklady na obnovu movitých kulturních památek činí 4,77 milionu korun a vlastníci žádají o 3,04 milionu korun. U ostatních památkově významných objektů byly celkové náklady u podaných žádostí vyčísleny na 254,8 milionu korun, z čehož požadovaná výše je přes 138 milionů korun.

Podle dokumentu v současné době úřad jednotlivé žádosti kontroluje, zda jsou správně podány nebo jestli odpovídají pravidlům přidělení dotace. Následně magistrát vybere žadatele, kterým poskytne finanční pomoc.

Loni na úřad dorazilo 121 žádostí, o jednu méně než v roce 2022. Z celkového počtu se 83 týkalo památkově významných objektů, 26 církevních a 12 movitých kulturních památek. Vyřazeno bylo 37 žádostí, například kvůli formálním chybám nebo nedoložení položkového rozpočtu.


Autor: ČTK

V Praze se konalo sympozium o jaderné spolupráci mezi ČR a Jižní Koreou

Dnes v 11:19

V Praze se čtvrtek odpoledne konalo sympozium o jaderné spolupráci mezi ČR a Jižní Koreou, resp. jihokorejskou firmou KHNP. Ta mimo jiné podala i nabídku na dostavbu jaderné elektrárny Dukovany, a i když dosud v Evropě nic nepostavila, může se pyšnit téměř padesáti roky zkušeností se stavbou a...

Na chodníku u Strakonické ulice se našlo tělo mrtvého muže

Včera v 19:46

Od sobotního odpoledne prověřují kriminalisté úmrtí muže v Malé Chuchli. Jeho tělo bylo nalezeno na chodníku vedle Strakonické ulice, na dohled od Branického mostu.

Praha 6 hledá zájemce do volební komise

Včera v 06:44

Volby do Evropského parlamentu se konají v pátek 7. června od 14 do 22 hodin a v sobotu 8. června od 8 do 14 hodin. Zájemci o práci v okrskové volební komisi se mohou hlásit na odboru Kancelář starosty ÚMČ Praha 6.

Praha 6 zve do Café Jirásek

12. dubna 2024 v 10:20

Veřejnost se může zeptat starosty Prahy 6 Jakuba Stárka na to, co ji zajímá. Radnice zve k otevřené diskuzi nad zákuskem a kávou v pondělí 15. dubna od 16:30 hodin.

Dotazník ukáže preference v oblasti dopravy

12. dubna 2024 v 07:23

Radnice Prahy 14 zajišťuje již počtvrté dotazníkové šetření mezi obyvateli městské části s cílem zjistit míru jejich spokojenosti s životem na území čtrnáctky a preferencemi v oblasti dopravy.

Další články
Nahoru