Dnes Čtvrtek - oblacno 25°C
Zítra Pátek - zatazeno 26°C
Čtvrtek 25. 7. 2024
Svátek má Jakub
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Na Lužinách byl otevřen nový skatepark
Nový skatepark na Lužinách. Foto: P13

Na Lužinách byl otevřen nový skatepark

Na místě původního skateparku na Lužinách začal fungovat nový areál, který svým rozvržením nabízí unikátní prostor pro vyznavače skateboardů, bruslí, koloběžek i BMX. Celkové náklady jsou 16,2 milionu korun. Informovala o tom mluvčí Prahy 13 Lucie Steinerová. 

Slavnostního přestřižení pásky nového skateparku se ujali starosta David Vodrážka (ODS) a místostarostka Marcela Plesníková (ANO) spolu s Martinem Lucukem z Mystic Constructions.

„Historický skatepark na Lužinách již neodpovídal současným potřebám místních jezdců a děkuji všem, kteří se na této unikátní stavbě podíleli.  Úpravy byly navrženy tak, aby zde mohly bezpečně trávit svůj volný čas malé děti, začátečníci, ale i pokročilí sportovci starší patnácti let. Nové dopadové plochy a zrekonstruovaná opěrná zeď zmírní hluk s ohledem na obyvatele nejbližších domů. Rozložení překážek jasně odděluje prostory pro začátečníky a profesionály, takže se zvýší i bezpečnost a sníží se riziko úrazů,“ řekl starosta Vodrážka.

„Areál od října slouží nejen skateboardistům, ale je přizpůsoben i pro vyznavače in-line bruslí, kol a koloběžek. Na venkovní stěně se připravuje lezecká stěna a plánujeme také rekonstrukci přilehlého hřiště na míčové hry. Kvalitní veřejný prostor a moderní sportoviště jsou jednou z našich priorit, chceme nejen pro mladou generaci vytvářet široké spektrum možností, jak kvalitně trávit volný čas v naší městské části,“ zdůraznila místostarostka Plesníková. 

Stěnu skateparku zdobí street art o velikosti 50 metrů čtverečních, autorem malby je Radek Slabý. Malba je koncipována tak, aby reprezentovala všechny sporty, pro které je tento skatepark určen.

„Jsou to místní holky a kluci, kteří jezdí na skejtech, bruslích koloběžkách nebo na kole, kteří tu budou trávit svůj čas,“ řekl Radek Slabý a dodal: „Velmi oceňuji přístup místní radnice, která velkoplošné malby a street art dlouhodobě podporuje, moc často to v takovém měřítku nevidí.“

Malba věrně zrcadlí okolní sídliště a místní lidé zde mohou přesně poznat svá okna. Umělec tak symbolicky zdůrazňuje význam domova a fakt, že skate a další streetové sporty jsou přirozenou součástí sídlišť, stejně jako street art.

Areál nyní splňuje kritéria pro konání domácích i mezinárodních soutěží. „Dovolím si říct, že v Praze je to první komplex podobného charakteru a velikosti, který bude hojně využíván všemi kategoriemi jezdců. Tento areál tvoří jeden z největších skateparků v Praze, ale i v celém Česku se svými úctyhodnými 1 500 metry čtverečními. Jedná se o novostavbu betonového skateparku, kde bylo použito téměř 350 metrů krychlových betonu. Celý komplex je rozdělen na dvě hlavní plochy, které jsou spojeny a zároveň rozděleny středním schodem do obou ploch,“ sdělil Martin Lucuk.

„První streetové části na ploše starého skateparku dominují překážky, které známe z běžného pouličního prostředí. Jsou to různě vysoké a dlouhé sjezdy, schody, zábradlí a lavičky, obrubníky a také rádius, který je propojen i do druhé skateparkové rádiusové části, kde jsou již mnohem větší překážky. Jsou to překážky funbox s wallridem, různě vysoké rádiusy se subboxem, zábradlí a zídky opatřené pojezdovou trubkou,“ dodal.

Obě plochy skateparku byly navrženy ve spolupráci firem Mystic constructions, MO Atelier, Bosta Holding a Martina Krutiny. Rekonstrukce byla rozdělena do dvou etap. První etapa, stavba plochy pro méně pokročilé jezdce, byla zahájena na konci roku 2021 a druhá etapa, úprava plochy pro pokročilé, byla zahájena v roce 2022. Celkové náklady na stavbu činily 16,2 milionu korun, z toho 9,2 milionu bylo hrazeno z rozpočtu Prahy 13 a zbytek pokryla účelově vázaná dotace od magistrátu. 

Stavební firma Mystic Constructions, která realizovala druhou část pro náročné jezdce, byla založena v roce 1996. Většina lidí, kteří se pohybují kolem Mystic Constructions a podílejí se na tvorbě skateparků, jsou sami aktivními jezdci, z nichž někteří se účastní nejen Českého skateboardového poháru, ale i závodů světového poháru. Firma má za sebou 100 realizovaných staveb skateparků nebo překážek pro různé sportovní akce a festivaly.


Autor: Hla

Malostranský hřbitov zve na vycházku

Dnes v 07:40

Spolek Malostranský hřbitov zve na komentovanou vycházku v sobotu 27. července od 14 hodin. Kromě historie hřbitova se dozvíte také zajímavosti ze života osobností, jejichž výročí si o prázdninách připomínáme.

Vycházka: Olšanskými hřbitovy za osobnostmi 20. století

Včera v 08:50

Komentované procházky hřbitovy přinášejí fascinující historické příběhy, zajímavé detaily a pohledy na architekturu i umělecká díla, která hřbitovům dodávají jedinečný charakter. Každá procházka je pečlivě připravena tak, aby přinesla nové poznatky i pohodový čas. Ve středu 31. července se v 14:30...

Blešák na Radlické

23. července 2024 v 10:46

Blešák na Radlické v neděli 28. července od 12:00 do 18:00 hodin nabídne spoustu pokladů, které si můžete ulovit a odnést domů.

Realitní portál Prahy 1 informuje o aktuálních nabídkách městské části

22. července 2024 ve 13:01

Realitní portál Prahy 1 uveřejňuje všechny záležitosti týkající se nakládání s majetkem svěřeným městské části.

Komentovaná vycházka s Prahou 6: Petřiny

21. července 2024 v 10:14

Sídliště Petřiny má v podstatě tři sídelní celky a patří mezi nejstarší sídliště v Praze. Vycházka v úterý 23. července začíná u pomníku profesora Otto Wichterle a připomínkou jeho neskutečného života.

V Bubenči bude modernizováno veřejné osvětlení

20. července 2024 v 10:52

Koncem července bude v oblasti Bubenče zahájena kompletní obnova veřejného osvětlení. Modernizace přinese úsporu servisních nákladů, sníží spotřebu elektrické energie i množství rušivého osvětlení.

Praha 15: Toulcův dvůr s průvodcem

20. července 2024 v 10:42

Dozvědět se o Toulcově dvoře a podívat se tam, kam se běžně nechodí, můžete 27. července při prohlídce. Podle věku a přání účastníků se dozvíte něco o historii dvora, hospodářských zvířatech, péči o přírodní zahradu či o unikátnosti mokřadu.

Další články
Nahoru