Dnes Pondělí - zatazeno -4°C
Zítra Úterý - oblacno 0°C
Pondělí 4. 12. 2023
Svátek má Barbora
Vánoční nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz, do konce roku za zvýhodněné ceny.
Na Lužinách byl otevřen nový skatepark
Nový skatepark na Lužinách. Foto: P13

Na Lužinách byl otevřen nový skatepark

Na místě původního skateparku na Lužinách začal fungovat nový areál, který svým rozvržením nabízí unikátní prostor pro vyznavače skateboardů, bruslí, koloběžek i BMX. Celkové náklady jsou 16,2 milionu korun. Informovala o tom mluvčí Prahy 13 Lucie Steinerová. 

Slavnostního přestřižení pásky nového skateparku se ujali starosta David Vodrážka (ODS) a místostarostka Marcela Plesníková (ANO) spolu s Martinem Lucukem z Mystic Constructions.

„Historický skatepark na Lužinách již neodpovídal současným potřebám místních jezdců a děkuji všem, kteří se na této unikátní stavbě podíleli.  Úpravy byly navrženy tak, aby zde mohly bezpečně trávit svůj volný čas malé děti, začátečníci, ale i pokročilí sportovci starší patnácti let. Nové dopadové plochy a zrekonstruovaná opěrná zeď zmírní hluk s ohledem na obyvatele nejbližších domů. Rozložení překážek jasně odděluje prostory pro začátečníky a profesionály, takže se zvýší i bezpečnost a sníží se riziko úrazů,“ řekl starosta Vodrážka.

„Areál od října slouží nejen skateboardistům, ale je přizpůsoben i pro vyznavače in-line bruslí, kol a koloběžek. Na venkovní stěně se připravuje lezecká stěna a plánujeme také rekonstrukci přilehlého hřiště na míčové hry. Kvalitní veřejný prostor a moderní sportoviště jsou jednou z našich priorit, chceme nejen pro mladou generaci vytvářet široké spektrum možností, jak kvalitně trávit volný čas v naší městské části,“ zdůraznila místostarostka Plesníková. 

Stěnu skateparku zdobí street art o velikosti 50 metrů čtverečních, autorem malby je Radek Slabý. Malba je koncipována tak, aby reprezentovala všechny sporty, pro které je tento skatepark určen.

„Jsou to místní holky a kluci, kteří jezdí na skejtech, bruslích koloběžkách nebo na kole, kteří tu budou trávit svůj čas,“ řekl Radek Slabý a dodal: „Velmi oceňuji přístup místní radnice, která velkoplošné malby a street art dlouhodobě podporuje, moc často to v takovém měřítku nevidí.“

Malba věrně zrcadlí okolní sídliště a místní lidé zde mohou přesně poznat svá okna. Umělec tak symbolicky zdůrazňuje význam domova a fakt, že skate a další streetové sporty jsou přirozenou součástí sídlišť, stejně jako street art.

Areál nyní splňuje kritéria pro konání domácích i mezinárodních soutěží. „Dovolím si říct, že v Praze je to první komplex podobného charakteru a velikosti, který bude hojně využíván všemi kategoriemi jezdců. Tento areál tvoří jeden z největších skateparků v Praze, ale i v celém Česku se svými úctyhodnými 1 500 metry čtverečními. Jedná se o novostavbu betonového skateparku, kde bylo použito téměř 350 metrů krychlových betonu. Celý komplex je rozdělen na dvě hlavní plochy, které jsou spojeny a zároveň rozděleny středním schodem do obou ploch,“ sdělil Martin Lucuk.

„První streetové části na ploše starého skateparku dominují překážky, které známe z běžného pouličního prostředí. Jsou to různě vysoké a dlouhé sjezdy, schody, zábradlí a lavičky, obrubníky a také rádius, který je propojen i do druhé skateparkové rádiusové části, kde jsou již mnohem větší překážky. Jsou to překážky funbox s wallridem, různě vysoké rádiusy se subboxem, zábradlí a zídky opatřené pojezdovou trubkou,“ dodal.

Obě plochy skateparku byly navrženy ve spolupráci firem Mystic constructions, MO Atelier, Bosta Holding a Martina Krutiny. Rekonstrukce byla rozdělena do dvou etap. První etapa, stavba plochy pro méně pokročilé jezdce, byla zahájena na konci roku 2021 a druhá etapa, úprava plochy pro pokročilé, byla zahájena v roce 2022. Celkové náklady na stavbu činily 16,2 milionu korun, z toho 9,2 milionu bylo hrazeno z rozpočtu Prahy 13 a zbytek pokryla účelově vázaná dotace od magistrátu. 

Stavební firma Mystic Constructions, která realizovala druhou část pro náročné jezdce, byla založena v roce 1996. Většina lidí, kteří se pohybují kolem Mystic Constructions a podílejí se na tvorbě skateparků, jsou sami aktivními jezdci, z nichž někteří se účastní nejen Českého skateboardového poháru, ale i závodů světového poháru. Firma má za sebou 100 realizovaných staveb skateparků nebo překážek pro různé sportovní akce a festivaly.


Autor: Hla

Třicet pět let hasičem a třicet pět let nepřetržitě na jedné stanici

2. prosince 2023 v 06:45

Praha 4 ocenila dlouholetou činnost nadporučíka Jiřího Musila, velitele hasičské stanice číslo 6 v Krči, který zde občanům sloužil 35 let a dnes po dlouhé a věrné službě odchází do civilu.

Plechárna na Černém Mostě chystá na příští rok novinky

30. listopadu 2023 ve 21:17

V areálu volnočasového centra Plechárna na Černém Mostě se chystá několik novinek. Praha 14 o nich aktuálně informovala na svém webu.

Den otevřených dveří na FEL ČVUT přiblíží studium robotů, multimédií, energetiky či informatiky

29. listopadu 2023 v 07:03

Možnostmi studia nejmodernějších technologií v energetice, elektrotechnice, elektronice, ale i informatice, kybernetice a multimédiích provede středoškoláky a středoškolačky čtveřice tras během Dne otevřených dveří Fakulty elektrotechnické ČVUT. Akce se uskuteční v pátek 1. prosince 2023. Program...

PVK: Přehled plánovaných výluk vody na 49. týden

27. listopadu 2023 ve 12:20

Pražské vodovody a kanalizace zveřejnily plánované výluky v dodávkách pitné vody příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Na projekty vzdělávání učitelů a dětí dá Praha 6 v následujících dvou letech 9,5 milionu korun

26. listopadu 2023 ve 22:16

Radnice Prahy 6 vloží v letech 2024 a 2025 do školství na projekty vzdělávání pedagogů a dětí 9,46 milionu korun. Peníze vydá prostřednictvím svého místního akčního plánu (MAP). Projekty se budou týkat mimo jiné médií, umělé inteligence, práva či finanční gramotnosti. Zaměřit se radnice chce také...

Praha 4 pokračuje v přípravě revitalizace pěší zóny na Pujmanové

26. listopadu 2023 ve 20:23

Podklady pro zpracování projektové dokumentace na revitalizaci pěší zóny Pujmanové jsou hotové. Praha 4 již dokument předala ke schválení Odboru investic hlavního města Prahy a nyní se čeká na schválení zastupitelstvem. Městská část o tom informovala na svém webu.

Úspěšná Mikulášská sbírka v Praze 9

26. listopadu 2023 ve 12:24

Minulý týden se otevřely brány radnice Prahy 9 všem, kteří rádi pomáhají. Konala se charitativní sbírka pro potřebné.

Praha 1: Pro Euroklíč na radnici

26. listopadu 2023 v 10:52

Euroklíč je univerzální klíč určený pro osoby se zdravotním postižením, sloužící k dostupnosti WC, výtahů, plošin a podobných kompenzačních zařízení. K vyzvednutí je v budově radnice Prahy 1.

Další články
Nahoru