Dnes Pátek - polojasno 15°C
Zítra Sobota - obcasny-dest 16°C
Pátek 30. 9. 2022
Svátek má Jeroným
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Na Lítačku si majitel kuponu MHD dál zdarma půjčí kolo, už ale jen maximálně dvakrát denně
Držitelé Lítačky mohou zdarma jezdit na kolech od poskytovatelů Rekola (vpravo) a Nextbike. Foto: archiv MHMP

Na Lítačku si majitel kuponu MHD dál zdarma půjčí kolo, už ale jen maximálně dvakrát denně

Držitelé karty pražské MHD Lítačka si na ni budou moci nadále půjčovat sdílená kola na 15 minut zdarma. Magistrát vypíše tendr na provozovatele takzvaného bikesharingu a vybere dvě společnosti. Celkem město za projekt v příštích dvou letech zaplatí 48 milionů korun. Novinářům to dnes řekl primátorův náměstek Adam Scheinherr (Praha Sobě). Za půl roku pilotního provozu využilo možnost půjčit si bezplatně kolo téměř 12 tisíc lidí a celkový počet výpůjček přesáhl 164 tisíc.

„Rozhodli jsme se trvale zapojit sdílená kola do systému Pražské integrované dopravy a během několika dnů vypíšeme veřejnou zakázku na poskytovatele služby sdílených kol. Začali jsme ve velkém přidávat cyklostojany ke stanicím metra a připravujeme je i u tramvajových přestupních uzlů. Budou-li mít poskytovatelé sdílených kol zájem se do služby zapojit, lidé si díky tomu budou moci kromě klasických kol půjčovat i elektrokola a využívat tyto služby i v okolí většiny stanic metra po celé Praze, což bylo četné přání uživatelů během zkušebního provozu,“ uvedl náměstek primátora a radní pro dopravu Adam Scheinherr (Praha Sobě). 

„Od loňského října, kdy je možné si s předplatním kuponem PID pro Prahu zapůjčit zdarma až čtyřikrát denně na 15 minut kolo od poskytovatelů Rekola a Nextbike, si tato služba získala téměř 12 tisíc zákazníků a více než 77 procent z nich propojení opakované využívá,“ sdělil ředitel organizace Ropid Petr Tomčík.

Pražané si podle něj kola půjčují nejčastěji na dobu kolem 5 minut. Největší zájem je v uzlových bodech MHD, zejména v oblastech Holešovic, Dejvic, Karlína a Starého Města. Atraktivní je také celá oblast podél vltavských břehů. Nejčastěji si lidé půjčují kola v přepravních špičkách, a to ráno zhruba kolem sedmé a odpoledne mezi 14. a 17. hodinou. Velký zájem je i dopoledne.

„Do léta, než Praha vysoutěží provozovatele této služby pro spolupráci s městem na další čtyři roky, se bude dál pokračovat ve stávající spolupráci se společnostmi Rekola a Nextbike. Z pilotního projektu vyplynulo, že drtivá většina uživatelů se vejde do dvou výpůjček denně. Abychom tedy při našich finančních možnostech mohli službu nabízet co nejvíce uživatelům, bude od 25. dubna snížen počet dotovaných výpůjček na dvě denně,“ dodal Libor Šíma, ředitel odboru dopravy pražského magistrátu.   

Podmínkou tendru bude, že provozovatelé musí pokrýt 90 procent stanic metra. Dodavatelé budou muset do systému nově zapojit rovněž elektrokola. Ta budou kvůli vyšší pořizovací ceně k dispozici zdarma pouze pět minut, nikoliv 15 minut jako je tomu u běžných kol.

Kde přesně budou bicykly lidem k dispozici, bude jasné až z předložených projektů uchazečů. Náměstek Scheinherr uvedl, že město bude pokryto rovnoměrně, neboť tím, že provozovatelé budou vybráni dva, tak podle něj nebudou chtít dávat svá kola na stejná místa. Od výsledku tendru se bude odvíjet rovněž celkový počet sdílených kol v metropoli.

V Praze provozují sdílená kola či elektrokola firmy Rekola, NextBike, Bolt, Lime nebo Homeport.


Autor: puc

PVK: Přehled plánovaných výluk na 40. týden

Včera v 10:08

Pražské vodovody a kanalizace oznámily přehled plánovaných výluk v dodávkách pitné vody na příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Turistický pochod 14 km kolem Prahy 14

28. září 2022 ve 21:01

Tradiční turistický pochod l4 km kolem Prahy 14 se koná v sobotu 8. října a nabídne několik zajímavých míst Prahy 14.

Budova Ministerstva financí otevřena veřejnosti

28. září 2022 v 09:49

Dnes se opět otevřou veřejnosti brány Ministerstva financí v Letenské ulici 15.

Na Den české státnosti otevře Ministerstvo pro místní rozvoj

28. září 2022 v 09:42

Dnes v 10 hodin se veřejnosti otevře Ministerstvo pro místní rozvoj. Připraveny jsou komentované prohlídky historických prostor hlavní budovy na Staroměstském náměstí. Den otevřených dveří potrvá do 15 hodin.

Břevnovské posvícení 2022

27. září 2022 ve 21:18

Pátek 7. října ve 14 hodin začne Břevnovské posvícení, otevře se většina stánků a pouťové atrakce. V sobotu 8. října odstartuje pravé posvícení. Ze stánků budou vonět a návštěvníky lákat k zakoupení různé pochutiny, např. pečené husy s knedlíkem a zelím, pečená vepřová šunka, bramboráky,...

Pražské věže s Prahou 13

27. září 2022 ve 20:05

Start dobrodružné naučné hry je tradičně před budovou radnice Prahy 13 na Slunečním náměstí 28. září od 10 do 17 hodin.

Suchdolské posvícení

27. září 2022 v 19:53

Tradiční Suchdolské posvícení se koná ve středu 28. září od 14 hodin na Suchdolském náměstí.

Další články
Nahoru