Dnes Čtvrtek - mlha 11°C
Zítra Pátek - obcasny-dest 15°C
Čtvrtek 29. 2. 2024
Svátek má Horymír
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Na Lítačku si majitel kuponu MHD dál zdarma půjčí kolo, už ale jen maximálně dvakrát denně
Držitelé Lítačky mohou zdarma jezdit na kolech od poskytovatelů Rekola (vpravo) a Nextbike. Foto: archiv MHMP

Na Lítačku si majitel kuponu MHD dál zdarma půjčí kolo, už ale jen maximálně dvakrát denně

Držitelé karty pražské MHD Lítačka si na ni budou moci nadále půjčovat sdílená kola na 15 minut zdarma. Magistrát vypíše tendr na provozovatele takzvaného bikesharingu a vybere dvě společnosti. Celkem město za projekt v příštích dvou letech zaplatí 48 milionů korun. Novinářům to dnes řekl primátorův náměstek Adam Scheinherr (Praha Sobě). Za půl roku pilotního provozu využilo možnost půjčit si bezplatně kolo téměř 12 tisíc lidí a celkový počet výpůjček přesáhl 164 tisíc.

„Rozhodli jsme se trvale zapojit sdílená kola do systému Pražské integrované dopravy a během několika dnů vypíšeme veřejnou zakázku na poskytovatele služby sdílených kol. Začali jsme ve velkém přidávat cyklostojany ke stanicím metra a připravujeme je i u tramvajových přestupních uzlů. Budou-li mít poskytovatelé sdílených kol zájem se do služby zapojit, lidé si díky tomu budou moci kromě klasických kol půjčovat i elektrokola a využívat tyto služby i v okolí většiny stanic metra po celé Praze, což bylo četné přání uživatelů během zkušebního provozu,“ uvedl náměstek primátora a radní pro dopravu Adam Scheinherr (Praha Sobě). 

„Od loňského října, kdy je možné si s předplatním kuponem PID pro Prahu zapůjčit zdarma až čtyřikrát denně na 15 minut kolo od poskytovatelů Rekola a Nextbike, si tato služba získala téměř 12 tisíc zákazníků a více než 77 procent z nich propojení opakované využívá,“ sdělil ředitel organizace Ropid Petr Tomčík.

Pražané si podle něj kola půjčují nejčastěji na dobu kolem 5 minut. Největší zájem je v uzlových bodech MHD, zejména v oblastech Holešovic, Dejvic, Karlína a Starého Města. Atraktivní je také celá oblast podél vltavských břehů. Nejčastěji si lidé půjčují kola v přepravních špičkách, a to ráno zhruba kolem sedmé a odpoledne mezi 14. a 17. hodinou. Velký zájem je i dopoledne.

„Do léta, než Praha vysoutěží provozovatele této služby pro spolupráci s městem na další čtyři roky, se bude dál pokračovat ve stávající spolupráci se společnostmi Rekola a Nextbike. Z pilotního projektu vyplynulo, že drtivá většina uživatelů se vejde do dvou výpůjček denně. Abychom tedy při našich finančních možnostech mohli službu nabízet co nejvíce uživatelům, bude od 25. dubna snížen počet dotovaných výpůjček na dvě denně,“ dodal Libor Šíma, ředitel odboru dopravy pražského magistrátu.   

Podmínkou tendru bude, že provozovatelé musí pokrýt 90 procent stanic metra. Dodavatelé budou muset do systému nově zapojit rovněž elektrokola. Ta budou kvůli vyšší pořizovací ceně k dispozici zdarma pouze pět minut, nikoliv 15 minut jako je tomu u běžných kol.

Kde přesně budou bicykly lidem k dispozici, bude jasné až z předložených projektů uchazečů. Náměstek Scheinherr uvedl, že město bude pokryto rovnoměrně, neboť tím, že provozovatelé budou vybráni dva, tak podle něj nebudou chtít dávat svá kola na stejná místa. Od výsledku tendru se bude odvíjet rovněž celkový počet sdílených kol v metropoli.

V Praze provozují sdílená kola či elektrokola firmy Rekola, NextBike, Bolt, Lime nebo Homeport.


Autor: puc

Praha 14 vyhlásí Sportovce roku 2023

Dnes v 08:25

Vyhlášení sportovce roku Prahy 14 proběhne v úterý 26. března v KD Kyje. Připraven je doprovodný program, vystoupí Anna Slováčková.

Velikonoční workshop pro rodiny s dětmi Prahy 4

Dnes v 08:05

Praha 4 zve na Velikonoční workshop pro rodiny s dětmi. Koná se v úterý 26. března na Nuselské radnici v dopoledních i odpoledních hodinách. Vyberte si variantu, která vám více vyhovuje, obě lekce jsou identické. Tentokrát si s dětmi vyrobíte barevnou vitráž a hebounkou...

Praha 3: Osudy legionářů

Dnes v 07:29

U příležitosti 85. výročí německé okupace představí Martin Říha počátky vzniku nejrozsáhlejší vojenské ilegální odbojové organizace, její strukturu, činnost i plány v roce 1939. Současně budou na příkladu několika vybraných osobností popsány osudy legionářů...

PVK oslaví světový den vody

Včera v 11:37

Pražské vodovody a kanalizace oslaví Světový den vody Dnem otevřených dveří v Muzeu pražského vodárenství v areálu Podolské vodárny. Akce se uskuteční v neděli 17. března.

Novoměstská radnice otevře vyhlídkovou věž

Včera v 10:05

Vyhlídková věž Novoměstské radnice je v zimě z bezpečnostních důvodů uzavřena. Otevřena bude opět v první jarní den, 20. března.

Sobota: Polívkování na Smíchovské náplavce

Včera v 06:30

Polívkování na Smíchovské náplavce se koná v sobotu 2. března od 10–18 hodin na Hořejším nábřeží na Smíchovské náplavce. 

Praha 6 koordinuje stavby v prostoru Baba centrum

27. února 2024 ve 21:27

Projekt Baba centrum byl zadán v roce 2022 na základě dohody investorů v území (provozovatelů) a městské části. Následně byla zadána studie, která měla za úkol zkoordinovat všechny záměry v území, zejména dopravního charakteru, navázat na studii hlavního města Baba 1932 a především nalézt dopravní...

Kino Lucerna hostí festival japonského filmu

27. února 2024 ve 13:51

Sedmnáctý ročník japonského filmového festivalu Eigasai s podtitulem Postupujte podle instrukcí probíhá do 3. března v Kině Lucerna. Představí Japonsko a svět jeho specifických pravidel, přinese i oblíbené workshopy, kde si budou moci návštěvníci sami vyzkoušet ryze japonské dovednosti. Všechny...

Další články
Nahoru