Dnes Pátek - zatazeno 14°C
Zítra Sobota - obcasny-dest 11°C
Pátek 31. 3. 2023
Svátek má Kvido
Zpravodajství
Novinky z hlavního města
Na Lítačku si majitel kuponu MHD dál zdarma půjčí kolo, už ale jen maximálně dvakrát denně
Držitelé Lítačky mohou zdarma jezdit na kolech od poskytovatelů Rekola (vpravo) a Nextbike. Foto: archiv MHMP

Na Lítačku si majitel kuponu MHD dál zdarma půjčí kolo, už ale jen maximálně dvakrát denně

Držitelé karty pražské MHD Lítačka si na ni budou moci nadále půjčovat sdílená kola na 15 minut zdarma. Magistrát vypíše tendr na provozovatele takzvaného bikesharingu a vybere dvě společnosti. Celkem město za projekt v příštích dvou letech zaplatí 48 milionů korun. Novinářům to dnes řekl primátorův náměstek Adam Scheinherr (Praha Sobě). Za půl roku pilotního provozu využilo možnost půjčit si bezplatně kolo téměř 12 tisíc lidí a celkový počet výpůjček přesáhl 164 tisíc.

„Rozhodli jsme se trvale zapojit sdílená kola do systému Pražské integrované dopravy a během několika dnů vypíšeme veřejnou zakázku na poskytovatele služby sdílených kol. Začali jsme ve velkém přidávat cyklostojany ke stanicím metra a připravujeme je i u tramvajových přestupních uzlů. Budou-li mít poskytovatelé sdílených kol zájem se do služby zapojit, lidé si díky tomu budou moci kromě klasických kol půjčovat i elektrokola a využívat tyto služby i v okolí většiny stanic metra po celé Praze, což bylo četné přání uživatelů během zkušebního provozu,“ uvedl náměstek primátora a radní pro dopravu Adam Scheinherr (Praha Sobě). 

„Od loňského října, kdy je možné si s předplatním kuponem PID pro Prahu zapůjčit zdarma až čtyřikrát denně na 15 minut kolo od poskytovatelů Rekola a Nextbike, si tato služba získala téměř 12 tisíc zákazníků a více než 77 procent z nich propojení opakované využívá,“ sdělil ředitel organizace Ropid Petr Tomčík.

Pražané si podle něj kola půjčují nejčastěji na dobu kolem 5 minut. Největší zájem je v uzlových bodech MHD, zejména v oblastech Holešovic, Dejvic, Karlína a Starého Města. Atraktivní je také celá oblast podél vltavských břehů. Nejčastěji si lidé půjčují kola v přepravních špičkách, a to ráno zhruba kolem sedmé a odpoledne mezi 14. a 17. hodinou. Velký zájem je i dopoledne.

„Do léta, než Praha vysoutěží provozovatele této služby pro spolupráci s městem na další čtyři roky, se bude dál pokračovat ve stávající spolupráci se společnostmi Rekola a Nextbike. Z pilotního projektu vyplynulo, že drtivá většina uživatelů se vejde do dvou výpůjček denně. Abychom tedy při našich finančních možnostech mohli službu nabízet co nejvíce uživatelům, bude od 25. dubna snížen počet dotovaných výpůjček na dvě denně,“ dodal Libor Šíma, ředitel odboru dopravy pražského magistrátu.   

Podmínkou tendru bude, že provozovatelé musí pokrýt 90 procent stanic metra. Dodavatelé budou muset do systému nově zapojit rovněž elektrokola. Ta budou kvůli vyšší pořizovací ceně k dispozici zdarma pouze pět minut, nikoliv 15 minut jako je tomu u běžných kol.

Kde přesně budou bicykly lidem k dispozici, bude jasné až z předložených projektů uchazečů. Náměstek Scheinherr uvedl, že město bude pokryto rovnoměrně, neboť tím, že provozovatelé budou vybráni dva, tak podle něj nebudou chtít dávat svá kola na stejná místa. Od výsledku tendru se bude odvíjet rovněž celkový počet sdílených kol v metropoli.

V Praze provozují sdílená kola či elektrokola firmy Rekola, NextBike, Bolt, Lime nebo Homeport.


Autor: puc

V šest U Kalicha

Dnes v 09:07

Praha 2 připomíná narození spisovatele, novináře, autora Osudů dobrého vojáka Švejka Jaroslava Haška, od jehož narození uplyne 30. dubna 140 let. Zábavný večer věnovaný Haškovi se koná v Hostinci U Kalicha 26. dubna.

Grill fest na náplavce

Včera ve 13:40

Ze Smíchovské náplavky se v sobotu 15.dubna stane grilovací zóna. Ochutnáte grilované selátko na rožni, steaky, burgery, žebra. Na své si však přijdou i ti, kteří masu dvakrát neholdují. Na ně čeká výběr grilovaných sýrů, zeleniny nebo vegetariánských burgerů.

PVK: Přehled plánovaných výluk vody na 14. týden

Včera v 10:00

Pražské vodovody a kanalizace zveřejnily plánované výluky v dodávkách pitné vody na příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Na Slunečním náměstí začnou v dubnu trhy

Včera ve 04:23

V pondělí 3. dubna začnou na Slunečním náměstí v Nových Butovicích tradiční farmářské trhy. Po zimní přestávce budou mít návštěvníci možnost trhy navštívit každé pondělí od 8 do 18 hodin.

Soutěž v angličtině pro žáky základních škol

29. března 2023 ve 13:27

Včera se v Základní škole s rozšířenou výukou jazyků Bronzová v Praze 13 konala soutěž Go ahead with english. Soutěž pro žáky základních škol se koná již od roku 2000 pod záštitou třinácté městské části. Letošního ročníku se zúčastnilo 109 žákyň a žáků ze 30 základních škol z Prahy...

V Letňanech půjdou prvňáčci k zápisu

28. března 2023 ve 14:49

Zápis do 1. ročníku základních škol pro školní rok 2023/2024 v Letňanech se bude konat v pondělí 3. dubna od 13 do 18 hodin a v úterý 4. dubna od 13 do 17 hodin.

S Euroklíčem na bezbariérová WC a plošiny ve veřejných budovách v Evropě

28. března 2023 v 11:14

S pomocí Euroklíče se dostane osoba se zdravotním postižením nebo rodiče/pěstouni pečující o dítě do 3 let na vybraná bezbariérová WC a plošiny ve veřejných budovách, metru, čerpacích stanicích ve většině států Evropy. Euroklíč si mohou obyvatelé Prahy 13 vyzvednout...

Jarní botanická burza Na Slupi

28. března 2023 v 09:28

Botanická zahrada Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy pořádá v pátek 21. dubna v 10:00 až 14:00 hodin burzu, které se zúčastní zejména drobní pěstitelé specialisté.

Ukliďme Jižní Město. Praha 11 se připojí k tradiční akci

28. března 2023 v 08:30

Praha 11 se tento týden připojí k celonárodní akci Ukliďme Česko. Hlavním úklidovým dnem akce bude sobota 1. dubna.

Vycházky, hudba i výlet. Dvojka pro přátele kultury zve na akce

27. března 2023 v 10:31

Tipy na akce v Praze 2, hudbu, výtvarné umění, literaturu nebo divadlo nabízí klub Dvojka pro přátele kultury.

Další články
Nahoru