Dnes Pátek - zatazeno 27°C
Zítra Sobota - oblacno 21°C
Pátek 20. 5. 2022
Svátek má Zbyšek
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Pražský život

Na Libeňském zámku pokřtili knihu o Anthropoidu

V obřadní síni Libeňského zámku v Praze 8 se 24. června konala hned dvojice zajímavých akcí. Nejlepším účastníkům QR hry Anthropoid předali, starosta Ondřej Gros (ODS) a radní Michal Švarc (Patrioti), ceny za jejich originální díla. Zároveň se zde konal křest nové komiksové knihy. Dostala název Anthropoid aneb zabili jsme Heydricha. Cílem knihy je atraktivní formou vyprávět o významné historické události, zejména současné mladé generaci.

O operaci Anthropoid, na jejímž konci byla smrt zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha, bylo už napsáno a natočeno mnohé. Nyní se na toto téma uspořádala také QR hra (www.praha8.cz/Anthropoid), do které se účastnici zapojili formou básní, kreseb nebo povídek.

„My jsme zaznamenali více jak osmnáct set registrací do naší soutěže, do naší QR hry. Máme de facto registrace od půl ročního až po devětasedmdesátiletého účastníka. Takže ta hra byla pro všechny a myslím si, že všichni si to opravdu užili," konstatoval Michal Švarc, radní MČ Praha 8.

Cílem hry byla nejenom soutěž o zajímavé ceny, ale také netradiční pohled do jedné z nejvýznamnějších událostí československých dějin. Ve snaze toto důležité téma nadále oživovat a přibližovat i mladé generaci, také vznikla zajímavá komiksová kniha.

„Tento komiks je vyloženě koncipován jako akční, což vlastně tady u toho příběhu Anthropoidu je poměrně snadné. A navíc jako ten příběh je velmi známý, takže jako tam se opravdu dalo po takových epizodách, krátkých, vlastně ten příběh poměrně rychle a dobře sestavit," popsal Zdeněk Ležák, spoluautor knihy Anthropoid aneb zabili jsme Heydricha.

Život Reinharda Heydricha ukončil až úspěšný útok, který se odehrál 27. května 1942 v libeňských ulicích, v Praze 8. Na počest operace Anthropoid nechala městská část postavit pomník, který byl slavnostně odhalen 27. května 2009. Tím by to ale končit nemuselo.

„Aktuálně se snažíme ten den připomenout i tím, že jsme požádali Parlament České republiky o vyhlášení toho dne významným dnem České republiky. K tomu jsme spustili i petici, kterou mohou občané podepisovat," upozornil Ondřej Gros, starosta MČ Praha 8.
Autor: TZ, red

Poslední květnový týden nepoteče voda v těchto ulicích

Včera v 17:02

Pražské vodovody a kanalizace oznámily přehled plánovaných výluk v dodávkách pitné vody na příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Bulharský víkend v Praze 14

Včera v 16:15

Ochutnejte výtečné jídlo, typické pití, vyzkoušejte národní tanec, užijte si energickou hudbu a po dobrém jídle třeba film.

Jaká bude bobová dráha? Praha 9 zve na setkání nad mapou

Včera ve 12:54

Další ze setkání s obyvateli devítky nad mapou Prahy 9, tentokrát na téma jak zkvalitnit parter bobové dráhy a přilehlé zeleně a přeměnit tak tento prostor, se koná dnes, 19. května před bobovou dráhou od 16 do 18 hodin.

Blíží se Festival muzejních nocí, svá muzea zpřístupní i 1. lékařská fakulta UK

Včera v 10:36

Na letošním Festivalu muzejních nocí ani letos nebude chybět 1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy. V pátek 3. června od 19. do 23. hodiny zpřístupní fakulta veřejnosti Muzeum srovnávací anatomie, Stomatologické muzeum a Faustův dům. Ještě předtím si mohou zájemci vyslechnout přednášky ve velké...

Praha 11: Hraní bez hranic

Včera v 09:30

V sobotu 21. května od 10 do 17:30 hodin proběhne v KC Zahrada již desáté Hraní bez hranic, ve kterém můžete navštívit africký kontinent. Připraven je pestrý program pro děti i rodiče.

U Gröbeho vily je nová lípa

Včera v 09:13

Volné rabátko za Gröbeho vilou je již zaplněno, zdobí ho nová lípa. Tu 13. května společně zasadili Václav Vondrášek, místostarosta Prahy 2 pro životní prostředí, a zakladatel CEELI Institutu Homer E. Moyer u příležitosti 20. výročí vzniku institutu.

Psí den s Prahou 13 v Centrálním parku

18. května 2022 v 18:32

Oblíbená akce v Centrálním parku Prahy 13 se koná v sobotu 21. května. Ani letos nebude chybět psí dostih, sraz ras, pokus o překonání rekordu ve skoku do výšky a další.

Praha 5 podporuje protidrogovou prevenci. REVOLUTION TRAIN dorazil na Smíchovské nádraží

18. května 2022 v 17:40

Praha 5 podpořila projekt Nadačního fondu NOVÉ ČESKO pro základní školy. Multimediální vlaková souprava REVOLUTION TRAIN dorazila na Smíchovské nádraží, kde byl představen vzdělávací program zaměřený na primární protidrogovou prevenci. Za dva dny zhlédlo program 493 dětí...

Den dětí v Praze 9

18. května 2022 ve 12:51

Pohádkové království, nafukovací atrakce, dikohrátky nebo Kašpárek v pekle. Praha 9 zve na Den dětí.

Den dětí v knihovně na Lužinách

18. května 2022 v 09:26

Oslavit Den Dětí můžete v knihovně na Lužinách. Budou se vyrábět masky, soutěžit a hrát si celý den.

Další články
Nahoru