Dnes Pátek - zatazeno 1°C
Zítra Sobota - zatazeno 3°C
Pátek 2. 12. 2022
Svátek má Blanka
Advent v Praze
Tipy na adventní akce v metropoli
Pražský život

Na Libeňském zámku pokřtili knihu o Anthropoidu

V obřadní síni Libeňského zámku v Praze 8 se 24. června konala hned dvojice zajímavých akcí. Nejlepším účastníkům QR hry Anthropoid předali, starosta Ondřej Gros (ODS) a radní Michal Švarc (Patrioti), ceny za jejich originální díla. Zároveň se zde konal křest nové komiksové knihy. Dostala název Anthropoid aneb zabili jsme Heydricha. Cílem knihy je atraktivní formou vyprávět o významné historické události, zejména současné mladé generaci.

O operaci Anthropoid, na jejímž konci byla smrt zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha, bylo už napsáno a natočeno mnohé. Nyní se na toto téma uspořádala také QR hra (www.praha8.cz/Anthropoid), do které se účastnici zapojili formou básní, kreseb nebo povídek.

„My jsme zaznamenali více jak osmnáct set registrací do naší soutěže, do naší QR hry. Máme de facto registrace od půl ročního až po devětasedmdesátiletého účastníka. Takže ta hra byla pro všechny a myslím si, že všichni si to opravdu užili," konstatoval Michal Švarc, radní MČ Praha 8.

Cílem hry byla nejenom soutěž o zajímavé ceny, ale také netradiční pohled do jedné z nejvýznamnějších událostí československých dějin. Ve snaze toto důležité téma nadále oživovat a přibližovat i mladé generaci, také vznikla zajímavá komiksová kniha.

„Tento komiks je vyloženě koncipován jako akční, což vlastně tady u toho příběhu Anthropoidu je poměrně snadné. A navíc jako ten příběh je velmi známý, takže jako tam se opravdu dalo po takových epizodách, krátkých, vlastně ten příběh poměrně rychle a dobře sestavit," popsal Zdeněk Ležák, spoluautor knihy Anthropoid aneb zabili jsme Heydricha.

Život Reinharda Heydricha ukončil až úspěšný útok, který se odehrál 27. května 1942 v libeňských ulicích, v Praze 8. Na počest operace Anthropoid nechala městská část postavit pomník, který byl slavnostně odhalen 27. května 2009. Tím by to ale končit nemuselo.

„Aktuálně se snažíme ten den připomenout i tím, že jsme požádali Parlament České republiky o vyhlášení toho dne významným dnem České republiky. K tomu jsme spustili i petici, kterou mohou občané podepisovat," upozornil Ondřej Gros, starosta MČ Praha 8.
Autor: TZ, red

Výstava nožů na Novoměstské radnici

Dnes v 09:44

Na podzimní prodejní výstavě na Novoměstské radnici v Praze 2 bude 4. prosince k vidění nejlepší produkce nožířského umění v Evropě a v ČR.

Obyvatelé Prahy 14 budou mít možnost žádat o dotace

Včera ve 21:33

Obyvatelé Prahy 14, kteří plánují ve svých domech či jejich okolí sázet zeleň nebo zavést opatření, která pomáhají zadržovat vodu v krajině – například zachytávat dešťovou vodu na zalévání zahrad, či obyvatelé, kteří plánují vzdělávací či zážitkový projekt v oblasti ekologie, mohou získat dotaci...

Praha 6: Kampus Dejvice zve na Advent

30. listopadu 2022 v 07:21

Tradiční Advent na kampusu před budovou VŠCHT se koná 7. prosince v 17 až 21 hodin. Čeká vás program v režii studentských spolků, tvůrčí dílny, pečené kaštany a hodně svařáku.  

Zabezpečte řádně vodoměry, upozorňují PVK před zimou

28. listopadu 2022 v 19:51

Pražské vodovody a kanalizace před nadcházející zimní sezónou doporučují svým zákazníkům řádné zabezpečení vodoměrů.

Giving Tuesday na náměstí Míru

28. listopadu 2022 v 19:37

K celosvětovému svátku dárcovství, známému jako Giving Tuesday, se letos Praha 2 připojí už popáté v řadě. Charitativní sbírku pro zvířecí útulky zahájí radnice v úterý 29. listopadu v 15 hodin na náměstí Míru.

VFN Praha pořádá dobročinný jarmark

28. listopadu 2022 v 10:19

Od 1. do 4. prosince v nákupním centru Westfield Chodov najdete obchod VFN plný zajímavých módních kousků. Celý výtěžek z prodeje oblečení, bot a doplňků putuje na canisterapeutické psy, kteří dělají radost pacientům na klinikách Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

Praha 4 hledá nejlepšího sportovce za rok 2022

27. listopadu 2022 v 11:38

Praha 4 má mnoho úspěšných sportovců napříč různými kategoriemi, kteří si zaslouží za své výjimečné sportovní výkony získat ocenění. Úspěchy na poli sportu i tentokrát ocení radnice Prahy 4 ve spolupráci s Pražskou tělovýchovnou unií (PTU) v již tradiční Anketě o nejlepšího sportovce Prahy 4 za...

Přednáška: Betonová Praha 70. a 80. let

25. listopadu 2022 ve 12:08

Barevnost architektury 60. let byla násilně upozaděna vpádem okupačních vojsk Varšavské smlouvy v roce 1968. Následující éra normalizace se nesla ve znamení šedého chladného betonu, který charakterizoval snahu o znovu nastolení pořádku ve společnosti.

Další články
Nahoru