Dnes Úterý - bourky 17°C
Zítra Středa - oblacno 22°C
Úterý 28. 5. 2024
Svátek má Vilém
Pražské drby
Co se v Praze povídá
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Na letošní program Muzea paměti XX. století poskytne Praha dotaci 26 milionů korun
V Domě pážat na Hradčanech vznikne po rekonstrukci stálá expozice Muzea paměti XX. století. Foto: muzeum20stoleti.cz

Na letošní program Muzea paměti XX. století poskytne Praha dotaci 26 milionů korun

Hlavní město poskytne dotaci Muzeu paměti XX. století. Částka 26,4 milionu korun poslouží na pokrytí části provozních výdajů ústavu a konkrétních projektů a aktivit Muzea, které se uskuteční v letošním roce. Poskytnutí dotace v pondělí odsouhlasili pražští radní, návrh musí ještě schválit zastupitelstvo.

Muzeum paměti XX. století má v nejbližší době na programu například výstavu Evropský GULAG, historickou procházku věnovanou pražským místům spojeným s osudem Jana Palacha či debatu Otevřené byty, otevřená srdce – vzdorující ženy v éře normalizace v Knihovně Václava Havla. Více se o muzeu včetně jeho programu dozvíte zde. 

Hlavní město vnímá jako nezbytné připomínat nejen památku zmíněných obětí totalitních režimů, ale také obdivuhodnou statečnost občanů, kteří se na základě svého demokratického přesvědčení rozhodli bojovat za svobodu a aktivně se postavili na odpor proti totalitním režimům. 

„Mladá generace naši novodobou historii neprožila a pomalu ji zapomíná, což ukazuje mnoho průzkumů z nedávné doby. Pevně proto doufám, že se návštěva Muzea paměti XX. století v budoucnu stane součástí školní výuky,” uvedl náměstek primátora pro kulturu a památkovou péči Jiří Pospíšil (TOP 09). 

Muzeum paměti XX. století bylo hlavním městem založeno v roce 2019 s cílem vytvořit moderní vzdělávací a otevřenou kulturní instituci ve službách společnosti, která uchovává, zkoumá, zprostředkuje a vystavuje hmotné i nehmotné doklady týkající se nedávné historie. 

Zaměřuje se na klíčové události 20. století a dějiny Československa, zejména období dvou totalitních režimů. Vzorem pro jeho činnost jsou již existující zahraniční muzejní instituce, například Muzeum historie holokaustu, které je součástí Jad Vašem v Jeruzalémě, Muzeum Varšavského povstání ve Varšavě, Muzeum II. světové války v Gdaňsku, Dům teroru v Budapešti, Muzeum holocaustu ve Washingtonu či Topografie teroru v Berlíně. 

Vznik muzea podpořilo celkem 37 nevládních organizací a spolků, jejichž zástupci se 21. srpna 2019 připojili k Srpnové deklaraci, ve které byly shrnuty jejich hlavní důvody pro zřízení nové paměťové instituce.


Autor: Cen

Na Žižkově srazila tramvaj muže, přebíhal přes koleje

Včera ve 21:06

V pondělí krátce před třináctou hodinou v Seifertově ulici poblíž fotbalového stadionu klubu Viktoria Žižkov došlo k dopravní nehodě. Zhruba šedesátiletý muž přebíhal přes koleje a srazila ho tramvaj. Podle záchranářů utrpěl úraz hlavy a další poranění.

Vlak usmrtil ženu, nehoda zkomplikovala provoz příměstských i dálkových spojů

Včera v 09:36

V Roztokách u Prahy v pondělí po půl šesté ráno srazil vlak ženu, ta nehodu nepřežila. Provoz na trati mezi Prahou a Kralupy nad Vltavou byl přerušený do 8:20 hodin, informovaly České dráhy. Policisté se případem zabývají a zjišťují totožnost usmrcené ženy. Kvůli mimořádné události bylo zrušeno...

Vedení Prahy 1 jmenovalo ředitelky školek a školních jídelen

26. května 2024 v 08:00

Na 18. zasedání Rady městské části Praha 1 byly tento týden znovujmenovány dvě ředitelky mateřských škol a dvě ředitelky školních jídelen. Praha 1 o tom informovala na svém webu.

Střet vlaku s lokomotivou u hlavního nádraží způsobil velkou škodu

24. května 2024 ve 22:43

Škodu za více než 100 milionů korun v pátek dopoledne střet osobního vlaku s posunovací lokomotivou na pražském hlavním nádraží. Záchranáři ošetřili tři lidi, kteří utrpěli šok a odřeniny. Podle původních odhadů měla být materiální škoda výrazně nižší, mluvčí Drážní inspekce Martin Drápal ale...

Zemřel herec a režisér Jan Kačer

24. května 2024 v 17:10

V pátek dopoledne zemřel herec a režisér Jan Kačer, bylo mu 87 let. ČTK to oznámila jeho dcera Adéla Kubačáková. Byl ikonou nové vlny československého filmu a stál u zrodu pražského Činoherního klubu. Prosadil se jako divadelní režisér, režíroval například v Divadle na Vinohradech nebo v Národním...

Další články
Nahoru