Dnes Středa - jasno 25°C
Zítra Čtvrtek - jasno 24°C
Středa 27. 9. 2023
Svátek má Jonáš
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Na letošní program Muzea paměti XX. století poskytne Praha dotaci 26 milionů korun
V Domě pážat na Hradčanech vznikne po rekonstrukci stálá expozice Muzea paměti XX. století. Foto: muzeum20stoleti.cz

Na letošní program Muzea paměti XX. století poskytne Praha dotaci 26 milionů korun

Hlavní město poskytne dotaci Muzeu paměti XX. století. Částka 26,4 milionu korun poslouží na pokrytí části provozních výdajů ústavu a konkrétních projektů a aktivit Muzea, které se uskuteční v letošním roce. Poskytnutí dotace v pondělí odsouhlasili pražští radní, návrh musí ještě schválit zastupitelstvo.

Muzeum paměti XX. století má v nejbližší době na programu například výstavu Evropský GULAG, historickou procházku věnovanou pražským místům spojeným s osudem Jana Palacha či debatu Otevřené byty, otevřená srdce – vzdorující ženy v éře normalizace v Knihovně Václava Havla. Více se o muzeu včetně jeho programu dozvíte zde. 

Hlavní město vnímá jako nezbytné připomínat nejen památku zmíněných obětí totalitních režimů, ale také obdivuhodnou statečnost občanů, kteří se na základě svého demokratického přesvědčení rozhodli bojovat za svobodu a aktivně se postavili na odpor proti totalitním režimům. 

„Mladá generace naši novodobou historii neprožila a pomalu ji zapomíná, což ukazuje mnoho průzkumů z nedávné doby. Pevně proto doufám, že se návštěva Muzea paměti XX. století v budoucnu stane součástí školní výuky,” uvedl náměstek primátora pro kulturu a památkovou péči Jiří Pospíšil (TOP 09). 

Muzeum paměti XX. století bylo hlavním městem založeno v roce 2019 s cílem vytvořit moderní vzdělávací a otevřenou kulturní instituci ve službách společnosti, která uchovává, zkoumá, zprostředkuje a vystavuje hmotné i nehmotné doklady týkající se nedávné historie. 

Zaměřuje se na klíčové události 20. století a dějiny Československa, zejména období dvou totalitních režimů. Vzorem pro jeho činnost jsou již existující zahraniční muzejní instituce, například Muzeum historie holokaustu, které je součástí Jad Vašem v Jeruzalémě, Muzeum Varšavského povstání ve Varšavě, Muzeum II. světové války v Gdaňsku, Dům teroru v Budapešti, Muzeum holocaustu ve Washingtonu či Topografie teroru v Berlíně. 

Vznik muzea podpořilo celkem 37 nevládních organizací a spolků, jejichž zástupci se 21. srpna 2019 připojili k Srpnové deklaraci, ve které byly shrnuty jejich hlavní důvody pro zřízení nové paměťové instituce.


Autor: Cen

Praha 1 prodlouží ubytování ukrajinským uprchlíkům

Včera v 18:03

Radní Prahy 1 v úterý odsouhlasili prodloužení nájmu ubytovacích prostor pro ukrajinské občany, kteří uprchli před ruskou agresí.

Na veletrhu EXPO REAL v Mnichově se společně představí Praha, Ostrava a Moravskoslezský kraj

Včera v 09:25

Na jednom z nejvýznamnějších investičních veletrhů světa, EXPO REAL v Mnichově, se prezentují desítky tisíc účastníků z více jak 70 zemí. Letos, podobně jako v předešlých letech, se ve společné expozici představí Praha, Ostrava a Moravskoslezský kraj. Jejich společná expozice s názvem Czech Cities...

Pokračuje zvýšená údržba pochozí zóny Háje

25. září 2023 v 15:49

„Opravené schody, odplevelené dlaždice, strojní čištění. Nevzdáváme základní kultivaci společně s dohledem na bezpečnost veřejnosti,“ uvedla k pochozí zóně u stanice metra Háje starostka Prahy 11 Šárka Zdeňková (HPP 11).

Praha poskytne peníze na stavbu domu s pečovatelskou službou v Řepích

25. září 2023 ve 14:53

Hlavní město poskytne návratnou finanční výpomoc na stavbu domu s pečovatelskou službou v Praze 17. V Řepích v ulici K Šancím vznikne bydlení pro seniory. Městská část získá na stavbu díky podpoře hlavního města půjčku ve výši 180 milionů korun. Poskytnutí finanční výpomoci v pondělí schválila...

Další články
Nahoru