dnes
Sobota - skorojasno
3°C
zítra
Neděle - polojasno
3°C
pozítří
Pondělí - snih
1°C
Pražská kultura

Na Letné můžete navštívit středověké staveniště a zapojit se do stavby hradeb

K letošním oslavám 700. výročí narození nejvýznamnějšího českého panovníka a římského císaře Karla IV. přispívá Národní technické muzeum výstavou s názvem „Civitas Carolina aneb stavitelství doby Karla IV.“, která návštěvníka přivádí na středověké staveniště a  přibližuje mu pestrým a názorným způsobem na pozadí stavby opevnění Nového Města pražského dobové stavební techniky a řemesla včetně práce s velkými gotickými stavebními stroji.

„Připravili jsme exkurz do práce středověkých kameníků, tesařů, zedníků a dalších řemeslníků, kteří za pomoci jednoduchých a přesto geniálních nástrojů a strojů vytvořili to, co dodnes stále obdivujeme – katedrálu sv. Víta, hrad Karlštejn nebo Karlův most či stavby Nového Města pražského,“ uvedl generální ředitel Národního technického muzea Karel Ksandr.

Před budovou muzea na Letné na návštěvníky čekají funkční repliky velkých středověkých strojů, které zvou návštěvníky na výstavu. Středověké stavební stroje byly důmyslné ve své myšlence a jednoduché v provedení.

Dřevěný jeřáb byl používán pro zdvihání těžších břemen, kamenných bloků a masivních trámů. Šlapací kolo, jehož pomocí se navíjelo lano jeřábu, je na lidský pohon. Dalším strojem je replika středověkého beranidla, které sloužilo k zatloukání kůlů (pilotů) do země. Takto se zpevňovaly břehy nebo zakládaly stavby v nestabilním terénu.

Výstava v Národním technickém muzeu zachycuje atmosféru středověkého staveniště. Jejím hlavním tématem je stavba opevnění Nového Města pražského. Hradby byly dlouhé 3,5 kilometru a stavěly se 23 měsíců. Ve výstavním sále je vztyčena část rozestavěných hradeb, která je postavena podle původní technologie a za pomoci autentického materiálu. Zmapována je zde celá technologie stavby a její fáze od lámání kamene, přes jeho zpracování, dopravu a samotnou stavbu hradeb.

 „Ačkoliv byla většina prací prováděna ručně, či s použitím jednoduchých mechanismů, vzniklo tak dílo, které nás dodnes ohromuje precizní organizací práce, znalostí materiálů a technologií a dovedností tehdejších řemeslníků,“ vysvětluje Jakub Chaloupka, zástupce autorského týmu.

Na stavbě hradeb jsou dokumentována jednotlivá stavební řemesla. Výtvarné pojetí aranžovaných dílen je inspirováno zobrazeními z doby vrcholné gotiky a pomáhá přiblížit tehdejší život a práci tesařů, kameníků, zedníků a kovářů.

Návštěvník si může osahat jednotlivé materiály a seznámit se s dobovými nástroji jako jsou originály středověkých seker a řada dalších. Prezentovány jsou dobové technologie zpracování vápna a přípravy malty.

Stavitelské úspěchy doby Karla IV. na výstavě přibližují v neposlední řadě vzácné dobové předměty. Z fragmentů středověké brány z hradu Bečova je sestaven průchod, kterým  procházejí návštěvníci, rozměrným a velmi cenným exponátem je gotický klenební svorník z chrámu sv. Víta na Pražském hradě s původní polychromií. Vystavena je část pískovcové okenní kružby z hradu Karlštejna, středověké cihlářské výrobky a další dobové unikáty.

Výstava, která je umístěna v hlavním sále muzea, potrvá do 5. února příštího roku. Na výstavu tematicky navazuje prezentace strážních hradů Karla IV.: hradů Kašperk, Karlsfried, Radyně a Lauf. Jedná se o menší výstavu v 3. patře muzea, ve které se návštěvník může seznámit s jejich historií.


Simona Ahrnstedt: Oheň a voda

28. listopadu 2017 v 16:31

Komu otevřete svou třináctou komnatu? Oheň a voda přináší volné pokračování bestselleru Nepřátelé a milenci.

Novinka: Christina Brownová, Moderní jóga od A do Z

28. listopadu 2017 v 16:20

Moderní jóga od A do Z je dokonalým průvodcem, který vás krok za krokem zasvětí do cvičení sérií pozic aktivní jógy, regeneračních ásan či praktikování meditace. Prostřednictvím jógy střižené na míru modernímu životu se naučíte lépe zacházet se svým tělem, myslí i energií. Potřebujete ulevit od...

Knižní novinka: Sára a toulavý dědeček

24. listopadu 2017 ve 13:11

Plné fantazie, dobrodružství, překvapení, vtipu, historických postav i moderních předmětů obklopujících dnešní děti – takové jsou pohádky Sára a toulavý dědeček. Novinka z nakladatelství Práh potěší děti a také rodiče, kteří svým potomkům rádi dopřejí zábavné a přitom podnětné čtení....

Bytový interiér jako zrcadlo jeho obyvatele

24. listopadu 2017 v 11:22

Na předvánoční trh přináší toto téma výpravná publikace s množstvím fotografií, která by se ráda stala průvodcem bytových designérů i slabikářem laiků s nadšením pro zařizování interiérů. Autorkou knihy s názvem Styly interiérů je Ing. arch. Veronika Haroldová a vydavatelsví Baron ji od...

Další články
Nahoru