dnes
Středa - jasno
4°C
zítra
Čtvrtek - obcasny-dest
6°C
pozítří
Pátek - oblacno
4°C
Na letišti odgumovávají ranvej, letadla jsou díky tomu ze střechy obchoďáku jako na dlani
Na přistávající letadla je ze střechy centra dobrý výhled. Foto: archiv

Na letišti odgumovávají ranvej, letadla jsou díky tomu ze střechy obchoďáku jako na dlani

Až do 20. července budou okupovat střechu Obchodního centra Šestka všichni milovníci letadel, ale nově i obdivovatelé závodních formulí. Již čtvrtý ročník „Na letadla zblízka“ nese totiž podtitul Pilot vs. Pilot. Do zítřka budou letadla přistávat blíže k obchoďáku, takže je návštěvníci výstavy lépe uvidí.

Výstava odpoví na otázky, zda většímu přetížení musí čelit závodní pilot Formule 1 či pilot letadla, jestli jede rychleji formule nebo letadlo než vzlétne a na mnoho dalších. Celá akce včetně doprovodného programu je zdarma.

Nejlépe budou letadla vidět od 26. do 28. června, kdy se bude opravovat hlavní ranvej na Letišti Václava Havla Praha a letadla budou přistávat na tu vedlejší, tedy tu blíž k OC Šestka. „Probíhá údržba a odgumování, tentokrát po generální opravě. Pouze v denní době a jen tři dny," potvrdila mluvčí letiště Eva Krejčí.

Na výstavě budou k vidění modely letadel, uniformy pracovníků letiště i pilotů a letušek. letadla3-small-nahled Z informačních panelů návštěvníci zjistí, jaká letadla mohou vidět, případně jaký stroj brzy poletí kolem. K dispozici budou dalekohledy.

Letošní novinkou je pak propojení s výstavou formulí, která mapuje jejich vývoj od konce čtyřicátých let do současnosti. K vidění bude trenažer Formule 1, známý Delfín i vůz týmu Lotus F1, který řídil třeba Kimi Räikkönen.

Během léta je na Letišti Václava Havla Praha skutečně rušno. Mezi nejzajímavější letadla, která budou k vidění, jsou stroje létající na trase Praha – Soul, Praha – Dubaj či Praha – New York. Pokud jde o společnosti, jedná se o Korean Air, České aerolinie, Emirates a Delta Airlines.

Pro opravdové znalce je třeba doplnit i typy letadel, tak tedy: dopravní letadla Airbus A330 – 300, Boeing 747 – 400, Boeing 777 – 300ER, Boeing 767 – 300. A pokud jde o leteckou cargo přepravu, tak budou k vidění Boeing 747 – 400 od China Airlines Cargo a Antonov An-26 od Genexu.


Další články
Nahoru