dnes
Čtvrtek - polojasno
11°C
zítra
Pátek - polojasno
13°C
pozítří
Sobota - obcasny-dest
8°C
Na Kupku zadarmo. Meda slaví 95. narozeniny, v muzeu na Kampě je volný vstup na výstavu
Muzeum na Kampě. Foto: Jan Jenista / Wikimedia Commons

Na Kupku zadarmo. Meda slaví 95. narozeniny, v muzeu na Kampě je volný vstup na výstavu

V pražském Museu Kampa je dnes Den otevřených dveří, který připomíná dnešní 95. narozeniny jeho zakladatelky Medy Mládkové. Od 10 do 17 hodin mohou lidé navštívit stálou expozici děl Františka Kupky a Otto Gutrfreunda.

Za týden se v muzeu uskuteční večer na počest Medy Mládkové, na němž bude představena kniha o jejím životě. Knihu Můj báječný život sestavil novinář Ondřej Kundra. Po prezentaci knihy se 15. září uskuteční koncert Gabriely Demeterové a Luďka Šabaky.

Meda Mládková se narodila 8. září 1919 v Zákupech v severních Čechách. Od roku 1948 žila v emigraci. Po celou dobu života v zahraničí, nejdříve ve Švýcarsku, později ve Francii a nakonec ve Spojených státech, pomáhala krajanům – přispívala k šíření děl českých spisovatelů a novinářů, později se rozhodla sbírat díla českých umělců.

Od roku 1989 hledala v Praze prostory vhodné pro vytvoření muzea moderního umění, aby mohla své sbírky zpřístupnit veřejnosti. Museum Kampa se od svého otevření v roce 2003 stalo významnou kulturní institucí.


Další články
Nahoru