Dnes Úterý - zatazeno 16°C
Zítra Středa - obcasny-dest 14°C
Úterý 24. 5. 2022
Svátek má Jana
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Na krmení zvířat v zoo půjde 80 milionů korun, z dotačního koláče si chce ukousnout díl i pražská zahrada
Krmení lachtanů. Foto: Zoo Praha

Na krmení zvířat v zoo půjde 80 milionů korun, z dotačního koláče si chce ukousnout díl i pražská zahrada

Na krmení zvířat v téměř třiceti zoologických zahradách v Česku je pro letošek připraveno v dotačním titulu Ministerstva životního prostředí 80 milionů korun, oproti původním plánům je to o padesát milionů víc. Tuzemské zoo jsou uzavřené a kvůli výpadkům příjmů ze vstupného strádají.

„Podpora teď míří na pořízení krmiva pro chovaná zvířata. Žádosti se opět podávají v jednoduchém elektronickém režimu, který zoo již dobře znají. Posouzeny budou obratem, v řádu několika dní, to znamená, že již v dubnu poplynou peníze na účty zoo. Kromě toho jednáme s Unií zoologických zahrad a MPO, aby zoo mohly využít i další podpůrné covidové programy," uvedl ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO).

Program „Příspěvek ZOO“ je určený pro všech 28 licencovaných zoologických zahrad v Česku především na příspěvek na krmivo nově až do celkové výše 80 milionů korun. Peníze jsou podle rozdělovány na základě počtu ohrožených druhů živočichů, které daná zoologická zahrada chová. 

Každá zoologická zahrada tak obdrží jinou částku. Tento přepočet je podle ministra spravedlivý a transparentní, protože na každý chovaný druh je určena specifická částka, rozdíl plyne z počtu jedinců druhů, které zoo chová. Pro menší zahrady to znamená podporu v řádu až statisíců korun, u těch větších se jedná o jednotky milionů korun.

Z poskytnuté podpory mohou být financovány i projekty na ochranu biodiverzity, projekty environmentální výchovy a osvěty veřejnosti v zoo, nebo je lze využít i na vedení plemenných knih ohrožených druhů.

Pražská zoologická zahrada žádá o 16 744 165 korun, jak ČTK sdělil ředitel zoo Miroslav Bobek. Jedná se tedy po zhruba pětinu sumy určené pro všechny zahrady. „Považujeme však za nepravděpodobné, že bychom tuto částku mohli obdržet v plné výši," dodal Bobek.

Od začátku pandemie covidu-19 v Česku je deficit z příjmů pražské zoo odhadovány na 133 milionů korun. Do zahrady loni zavítalo 851 623 návštěvníků, tedy o téměř 605 000 lidí méně než v roce 2019, kdy zahrada překonala dosavadní rekord. Přišlo do ní 1 456 626 návštěvníků.

Letos měla poslední březnovou sobotu začít v trojském areálu hlavní sezóna. Kdy skutečně dojde k zahájení, lze nyní jen těžko odhadovat.


Autor: Jan Puci

Letošním tématem zdravotnického kongresu je paliativní péče

18. května 2022 ve 12:41

Magistrát Prahy organizuje 2. ročník zdravotnického kongresu, tentokrát s názvem Metropolitní zdravotnický kongres paliativní péče 2022. Akce se uskuteční 2. června na Nové radnici na Mariánském náměstí, účastníci se však budou moci připojit i online.

Další články
Nahoru