Dnes Pátek - jasno 12°C
Zítra Sobota - oblacno 13°C
Pátek 23. 4. 2021
Svátek má Vojtěch
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Na krmení zvířat v zoo půjde 80 milionů korun, z dotačního koláče si chce ukousnout díl i pražská zahrada
Krmení lachtanů. Foto: Zoo Praha

Na krmení zvířat v zoo půjde 80 milionů korun, z dotačního koláče si chce ukousnout díl i pražská zahrada

Na krmení zvířat v téměř třiceti zoologických zahradách v Česku je pro letošek připraveno v dotačním titulu Ministerstva životního prostředí 80 milionů korun, oproti původním plánům je to o padesát milionů víc. Tuzemské zoo jsou uzavřené a kvůli výpadkům příjmů ze vstupného strádají.

„Podpora teď míří na pořízení krmiva pro chovaná zvířata. Žádosti se opět podávají v jednoduchém elektronickém režimu, který zoo již dobře znají. Posouzeny budou obratem, v řádu několika dní, to znamená, že již v dubnu poplynou peníze na účty zoo. Kromě toho jednáme s Unií zoologických zahrad a MPO, aby zoo mohly využít i další podpůrné covidové programy," uvedl ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO).

Program „Příspěvek ZOO“ je určený pro všech 28 licencovaných zoologických zahrad v Česku především na příspěvek na krmivo nově až do celkové výše 80 milionů korun. Peníze jsou podle rozdělovány na základě počtu ohrožených druhů živočichů, které daná zoologická zahrada chová. 

Každá zoologická zahrada tak obdrží jinou částku. Tento přepočet je podle ministra spravedlivý a transparentní, protože na každý chovaný druh je určena specifická částka, rozdíl plyne z počtu jedinců druhů, které zoo chová. Pro menší zahrady to znamená podporu v řádu až statisíců korun, u těch větších se jedná o jednotky milionů korun.

Z poskytnuté podpory mohou být financovány i projekty na ochranu biodiverzity, projekty environmentální výchovy a osvěty veřejnosti v zoo, nebo je lze využít i na vedení plemenných knih ohrožených druhů.

Pražská zoologická zahrada žádá o 16 744 165 korun, jak ČTK sdělil ředitel zoo Miroslav Bobek. Jedná se tedy po zhruba pětinu sumy určené pro všechny zahrady. „Považujeme však za nepravděpodobné, že bychom tuto částku mohli obdržet v plné výši," dodal Bobek.

Od začátku pandemie covidu-19 v Česku je deficit z příjmů pražské zoo odhadovány na 133 milionů korun. Do zahrady loni zavítalo 851 623 návštěvníků, tedy o téměř 605 000 lidí méně než v roce 2019, kdy zahrada překonala dosavadní rekord. Přišlo do ní 1 456 626 návštěvníků.

Letos měla poslední březnovou sobotu začít v trojském areálu hlavní sezóna. Kdy skutečně dojde k zahájení, lze nyní jen těžko odhadovat.


Earth Day Talk: Představitelé Tchaj-wanu, odborných institucí a Prahy se sešli u kulatého stolu

Včera v 09:29

Hlavní město ve spolupráci s Tchaj-pejskou hospodářskou a kulturní kanceláří a tchaj-wanským ministerstvem zahraničí uspořádalo kulatý stůl na téma cirkulární ekonomiky a překonávání klimatických výzev. Praha i Tchaj-wan právě v těchto oblastech uskutečňují řadu inovativních i ambiciózních...

Zastupitelé drželi minutu ticha za oběti ruské agrese

Včera v 08:52

Již 26. jednání pražského zastupitelstva v tomto volebním bylo dnes ráno zahájeno minutou ticha za oběti ruské agrese.

Praha 13 umístila kontejner na uhynulé ptactvo

Včera v 07:53

Na základě Nařízení Státní veterinární správy ČR k preventivnímu zamezení šíření nebezpečné nákazy ptačí chřipky radnice pro případnou potřebu umístila u hasičské zbrojnice v Tlumačovské ulici 2747/28 na Velké Ohradě kontejner na uhynulé ptactvo.

Praha 15 schválila pomoc spolkům

Včera v 07:06

Rada městské části minulý týden na svém jednání schválila návrh Výboru volnočasových aktivit a vnějších vztahů na vyhlášení dotačního programu na úhradu neinvestičních nákladů spolků, které působí v MČ Praha 15.

Centrem Prahy prošel pochod na podporu vězněného Navalného

21. dubna 2021 ve 23:03

Historickým centrem Prahy dnes prošel protestní pochod nazvaný Společně proti diktaturám.

Florenc 21. Mezinárodní soutěž, do které se může zapojit veřejnost

21. dubna 2021 v 18:15

Okolí autobusového nádraží na Florenci projde v budoucnu zásadní proměnou. Na konci března vyhlásili většinoví majitelé pozemků, ČSAD Praha holding a Masaryk Station Development, společně s hlavním městem Prahou mezinárodní urbanistickou soutěž, která přinese návrh na možnou podobu lokality již...

Praha spustila webovou aplikaci s daty o veřejných zakázkách

21. dubna 2021 v 18:10

Praha začátkem dubna udělala krok v oblasti průhlednějšího nakládání s veřejnými prostředky. Stala se prvním městem v Česku, které uživatelsky přívětivou a interaktivní formou zveřejňuje podrobné informace o zadávaných veřejných zakázek.

Praha žádá ministra Arenbergera o otevření dětských skupin

20. dubna 2021 ve 21:42

Jménem hlavního města Prahy byl včera ministru zdravotnictví Petrovi Arenbergerovi odeslán dopis s žádostí o co nejdřívější otevření dětských skupin. Současná situace, kdy jsou dětské skupiny uzavřeny, představuje podle vedení metropole významnou zátěž nejen pro děti, které opatřeními bránícími...

Praha 2 vyzvala magistrát, aby zajistil pořádek na stanovištích tříděného odpadu

20. dubna 2021 ve 20:25

Praha 2 se v těchto dnech obrátila na vedení hlavního města s žádostí, aby přijalo opatření, která zajistí pořádek na stanovištích tříděného odpadu a zamezí vytváření černých skládek okolo nich.

Další články
Nahoru