dnes
Úterý - jasno
23°C
zítra
Středa - prehanky-dest
21°C
pozítří
Čtvrtek - skorojasno
23°C
Na krimi výstavě uvidíte věci, do kterých se schovávaly drogy, hlavu mumie, ruce i padělky
Jeden z exponátů - mumifikovaná hlava. Foto: archiv Muzea Policie ČR

Na krimi výstavě uvidíte věci, do kterých se schovávaly drogy, hlavu mumie, ruce i padělky

Na výstavě k výročí vzniku Kriminalistického ústavu Praha „Ve víru kriminalistické vědy a výzkumu“ v Muzeu Policie ČR v Praze 2 jsou s pomocí mediálně známých kauz představena jednotlivá odvětví zkoumání kriminalistiky.

Kriminalistický ústav Praha

Vznikl 12. prosince 1958. Je jedním z nejstarších, vysoce odborných policejních útvarů s celostátní působností, který se specializuje na výkon kriminalistickotechnické a znalecké činnosti v oborech elektrotechnika, chemie, kriminalistika, písmoznalectví a strojírenství.

Až do června příštího roku můžete zhlédnout exponáty, které pocházejí z trestné činnosti nebo byly k jejímu spáchání použity. Zajímavé jsou bezesporu padělky obrazů malířů Jana Zrzavého či Kristiána Kodeta, které Kriminalistický ústav Praha získal do studijní sbírky.

K dalším exponátům patří předměty, které byly zneužity k pašování drog (plyšové hračky, sošky, lis na těsto) nebo části poškozených konstrukcí, pocházejících z havárie parovodu v Českých Budějovicích, k jejímuž objasnění pomohla defektoskopie (metoda vyhledávání povrchových i vnitřních vad materiálu bez nutnosti jeho porušení).

V expozici je i mumifikovaná hlava muže, kterou policisté našli na půdě zemřelého majitele rodinného domku a která patří patrně jihoamerické mumii. Návštěvníci výstavy budou také moci přímo na výstavě sledovat vývojová stádia živého hmyzu, který je využíván ve forenzní entomologii ke zjištění doby úmrtí osoby.

K vidění je také rovněž celá řada exponátů, které připomínají 55letou historii aplikovaného výzkumu, vývoje a inovací v ústavu.

Například Rotafot – přístroj určený k fotografování rotačních předmětů bez rozměrového zkreslení, prototyp hledačky vláken; Střelofot – přístroj, který využívají balistici k fotografování povrchu střel nebo univerzální lafetu pro upínání zkoušených zbraní, zejména podomácku zhotovených, u nichž hrozí vysoké nebezpečí destrukce při výstřelu.

Muzeum Policie ČR, Ke Karlovu 1, Praha 2. Otevřeno úterý – neděle 10 až 17 hodin.

Výstava Ve víru kriminalistické vědy a výzkumu


innogy Modrá kostka do Karlových Varů

Včera v 10:59

innogy Modrá kostka je filmová cena za mimořádný umělecký výkon ve filmu koprodukovaném v rámci dlouhodobého projektu innogy – energie českého filmu. Cena je každoročně předávána v době konání Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary, který proběhne od 29. června do 7. července. innogy...

Colloratury. Nová série komorních koncertů Collegia 1704 začne tuto neděli

18. května 2018 v 07:11

Pražský barokní orchestr Collegium 1704 se svým uměleckým vedoucím a zakladatelem Václavem Luksem tentokrát u cembala, zahájí nový komorní cyklus. První koncert ve vysočanském sídle orchestru se v budově bývalých závodů ČKD odehraje již tuto neděli 20. května od 19:30 a v průběhu léta a podzimu na...

Galerie 9: Family Jam

15. května 2018 v 09:39

Michal Doležal – fotografie, František Králík – obrazy, Jana Přibylová – keramika, Markéta Přibylová – keramika, Naděžda Wittová – kresby a objekty. To celé je Family Jam v Galerii 9 do 31. května.  

Na koncert Štěpána Raka zve Praha 9

15. května 2018 v 09:04

„Ve světě kytary jsou špatní kytaristé, dobří kytaristé, excelentní kytaristé a Štěpán Rak,“ napsal John Botton, světoznámý novozélandský hudební kritik.

Na Filmovku přijedou Janžurová i Leigh. innogy letní kino se stane dějištěm dvou velkých koncertů

15. května 2018 v 08:01

Letní filmová škola Uherské Hradiště, která se letos koná od 27. července do 5. srpna, přivítá vzácné hosty. Z Velké Británie přijede jeden z nejslavnějších evropských režisérů, vítěz Zlaté palmy z Cannes, Zlatého lva z Benátek a držitel Řádu britského impéria Mike Leigh. Zástupkyní české...

Dejvická Live: Ježek & Vodňanský

14. května 2018 v 19:26

Diskusní setkání Dejvická Live s významnými osobnostmi Prahy 6 se koná v pondělí 21. května od 19 v Divadle Semafor.

Radnice zve na přednášku: České národní povstání v Praze 5 - Povstalci, Vlasovci, Rudoarmějci

14. května 2018 ve 14:15

Praha 5 zve všechny zájemce o historii na přednášku historika Pavla Žáčka „České národní povstání na Praze 5 – Povstalci, Vlasovci, Rudoarmějci", jejíž obsah je tematicky spjat s květnovými událostmi roku 1945 přímo na Praze 5.

Další články
Nahoru