dnes
Pondělí - zatazeno
9°C
zítra
Úterý - zatazeno
6°C
pozítří
Středa - skorojasno
4°C
Na krimi výstavě uvidíte věci, do kterých se schovávaly drogy, hlavu mumie, ruce i padělky
Jeden z exponátů - mumifikovaná hlava. Foto: archiv Muzea Policie ČR

Na krimi výstavě uvidíte věci, do kterých se schovávaly drogy, hlavu mumie, ruce i padělky

Na výstavě k výročí vzniku Kriminalistického ústavu Praha „Ve víru kriminalistické vědy a výzkumu“ v Muzeu Policie ČR v Praze 2 jsou s pomocí mediálně známých kauz představena jednotlivá odvětví zkoumání kriminalistiky.

Kriminalistický ústav Praha

Vznikl 12. prosince 1958. Je jedním z nejstarších, vysoce odborných policejních útvarů s celostátní působností, který se specializuje na výkon kriminalistickotechnické a znalecké činnosti v oborech elektrotechnika, chemie, kriminalistika, písmoznalectví a strojírenství.

Až do června příštího roku můžete zhlédnout exponáty, které pocházejí z trestné činnosti nebo byly k jejímu spáchání použity. Zajímavé jsou bezesporu padělky obrazů malířů Jana Zrzavého či Kristiána Kodeta, které Kriminalistický ústav Praha získal do studijní sbírky.

K dalším exponátům patří předměty, které byly zneužity k pašování drog (plyšové hračky, sošky, lis na těsto) nebo části poškozených konstrukcí, pocházejících z havárie parovodu v Českých Budějovicích, k jejímuž objasnění pomohla defektoskopie (metoda vyhledávání povrchových i vnitřních vad materiálu bez nutnosti jeho porušení).

V expozici je i mumifikovaná hlava muže, kterou policisté našli na půdě zemřelého majitele rodinného domku a která patří patrně jihoamerické mumii. Návštěvníci výstavy budou také moci přímo na výstavě sledovat vývojová stádia živého hmyzu, který je využíván ve forenzní entomologii ke zjištění doby úmrtí osoby.

K vidění je také rovněž celá řada exponátů, které připomínají 55letou historii aplikovaného výzkumu, vývoje a inovací v ústavu.

Například Rotafot – přístroj určený k fotografování rotačních předmětů bez rozměrového zkreslení, prototyp hledačky vláken; Střelofot – přístroj, který využívají balistici k fotografování povrchu střel nebo univerzální lafetu pro upínání zkoušených zbraní, zejména podomácku zhotovených, u nichž hrozí vysoké nebezpečí destrukce při výstřelu.

Muzeum Policie ČR, Ke Karlovu 1, Praha 2. Otevřeno úterý – neděle 10 až 17 hodin.

Výstava Ve víru kriminalistické vědy a výzkumu


Simona Ahrnstedt: Oheň a voda

28. listopadu 2017 v 16:31

Komu otevřete svou třináctou komnatu? Oheň a voda přináší volné pokračování bestselleru Nepřátelé a milenci.

Novinka: Christina Brownová, Moderní jóga od A do Z

28. listopadu 2017 v 16:20

Moderní jóga od A do Z je dokonalým průvodcem, který vás krok za krokem zasvětí do cvičení sérií pozic aktivní jógy, regeneračních ásan či praktikování meditace. Prostřednictvím jógy střižené na míru modernímu životu se naučíte lépe zacházet se svým tělem, myslí i energií. Potřebujete ulevit od...

Knižní novinka: Sára a toulavý dědeček

24. listopadu 2017 ve 13:11

Plné fantazie, dobrodružství, překvapení, vtipu, historických postav i moderních předmětů obklopujících dnešní děti – takové jsou pohádky Sára a toulavý dědeček. Novinka z nakladatelství Práh potěší děti a také rodiče, kteří svým potomkům rádi dopřejí zábavné a přitom podnětné čtení....

Bytový interiér jako zrcadlo jeho obyvatele

24. listopadu 2017 v 11:22

Na předvánoční trh přináší toto téma výpravná publikace s množstvím fotografií, která by se ráda stala průvodcem bytových designérů i slabikářem laiků s nadšením pro zařizování interiérů. Autorkou knihy s názvem Styly interiérů je Ing. arch. Veronika Haroldová a vydavatelsví Baron ji od...

Další články
Nahoru