dnes
Čtvrtek - jasno
10°C
zítra
Pátek - jasno
9°C
pozítří
Sobota - jasno
7°C
Na krimi výstavě uvidíte věci, do kterých se schovávaly drogy, hlavu mumie, ruce i padělky
Jeden z exponátů - mumifikovaná hlava. Foto: archiv Muzea Policie ČR

Na krimi výstavě uvidíte věci, do kterých se schovávaly drogy, hlavu mumie, ruce i padělky

Na výstavě k výročí vzniku Kriminalistického ústavu Praha „Ve víru kriminalistické vědy a výzkumu“ v Muzeu Policie ČR v Praze 2 jsou s pomocí mediálně známých kauz představena jednotlivá odvětví zkoumání kriminalistiky.

Kriminalistický ústav Praha

Vznikl 12. prosince 1958. Je jedním z nejstarších, vysoce odborných policejních útvarů s celostátní působností, který se specializuje na výkon kriminalistickotechnické a znalecké činnosti v oborech elektrotechnika, chemie, kriminalistika, písmoznalectví a strojírenství.

Až do června příštího roku můžete zhlédnout exponáty, které pocházejí z trestné činnosti nebo byly k jejímu spáchání použity. Zajímavé jsou bezesporu padělky obrazů malířů Jana Zrzavého či Kristiána Kodeta, které Kriminalistický ústav Praha získal do studijní sbírky.

K dalším exponátům patří předměty, které byly zneužity k pašování drog (plyšové hračky, sošky, lis na těsto) nebo části poškozených konstrukcí, pocházejících z havárie parovodu v Českých Budějovicích, k jejímuž objasnění pomohla defektoskopie (metoda vyhledávání povrchových i vnitřních vad materiálu bez nutnosti jeho porušení).

V expozici je i mumifikovaná hlava muže, kterou policisté našli na půdě zemřelého majitele rodinného domku a která patří patrně jihoamerické mumii. Návštěvníci výstavy budou také moci přímo na výstavě sledovat vývojová stádia živého hmyzu, který je využíván ve forenzní entomologii ke zjištění doby úmrtí osoby.

K vidění je také rovněž celá řada exponátů, které připomínají 55letou historii aplikovaného výzkumu, vývoje a inovací v ústavu.

Například Rotafot – přístroj určený k fotografování rotačních předmětů bez rozměrového zkreslení, prototyp hledačky vláken; Střelofot – přístroj, který využívají balistici k fotografování povrchu střel nebo univerzální lafetu pro upínání zkoušených zbraní, zejména podomácku zhotovených, u nichž hrozí vysoké nebezpečí destrukce při výstřelu.

Muzeum Policie ČR, Ke Karlovu 1, Praha 2. Otevřeno úterý – neděle 10 až 17 hodin.

Výstava Ve víru kriminalistické vědy a výzkumu


Koncertem v žižkovské Akropoli dovrší Plastici oslavy 50 let dvé existence

Dnes v 11:06

Legendární kapela, která je nejdůležitějším představitelem československé undergroundové hudební scény už padesát let, představí publiku 1. prosince v 19 hodin v Žižkovské Akropoli průřez svou tvorbou. Divákům The Plastic People of the Universe odehrají koncert, který se už zřejmě nebude...

Zítra se slaví Mezinárodní den flamenka, v Praze jej připomene festival

Dnes v 11:00

Šestnáctého listopadu spojuje celý svět Mezinárodní den flamenka. Tento kulturní klenot, jehož kolébkou je Andalusie na jihu Španělska, je od roku 2010 zapsán na seznam nehmotného kulturního dědictví UNESCO a u této příležitosti byl ustanoven i Mezinárodní den flamenka. 

Než vše začalo. Premiéra souboru Lenka Vagnerova & Company v Městských divadlech pražských

Dnes v 10:37

Divadlo Komedie, jedno ze tří divadel Městských divadel pražských, je od října domovskou scénou pohybového divadla Lenka Vagnerová & Company. Taneční soubor sem přenesl některé své inscenace a 24. listopadu se zde uskuteční i premiéra mimodramatu Než vše začalo…, který vznikl ve spolupráci...

Praha 2 zve na Bastion

Včera v 08:39

Cyklus Hudba na hradbách pokračuje 20. listopadu koncertem multižánrového seskupení amerického kytaristy, kapelníka a producenta Steve Walsh Quartet.

Kdyby smutek dýmal. Okupace Československa očima finské básnířky

Včera v 08:02

V pondělí 19. listopadu proběhne v Knihovně Václava Havla beseda o finských reakcích na okupaci Československa v srpnu 1968. Ústřední pozornost bude věnována tvorbě jedné z nejvýznamnějších finských básnířek 20. století, Eevy-Liisy Mannerové.

Křeslo pro hosta. Na akci k výstavě Po stopách osmiček v Praze 3 zve radnice

13. listopadu 2018 v 08:58

K výstavě Po stopách osmiček v Praze 3 připravila radnice i v listopadu řadu doprovodných akcí. Další z nich bude Křeslo pro hosta ve středu 21. listopadu od 18 hodin v Atriu. Hostem moderátora Jiřího Vaníčka bude herec a dabér Jiří Schvarz.

Kapela The Tap Tap připravuje Mikulášskou

13. listopadu 2018 v 07:13

Kapela The Tap Tap připravuje každoroční Mikulášskou. Letošní ročník vychází opět na 5. prosince, tedy na den, kdy ulicemi budou pobíhat Mikulášové, čerti a andělé. Koncert se bude již potřetí konat ve Foru Karlín.

Černý racek přilétá. V Hybernii se bude vzpomínat nejen na Oldřicha Veselého

12. listopadu 2018 v 11:32

Černý racek je jedna z nejlepších rockových skladeb, kterou napsal Oldřich Veselý, autor mimo i písně Válka je vůl a mnoha dalších. 13. listopadu by se dožil sedmdesáti let. Bohužel to nestihl, protože v lednu letošního roku zemřel. Odešla tak velká rocková legenda.

Tóny Vinohrad zvou na velikány světové hudby

12. listopadu 2018 v 08:22

Koncert připravený radnicí druhé městské části uslyšíte v Gröbově vile ve středu 14. listopadu v 19. hodin.

Další články
Nahoru