dnes
Sobota - zatazeno
2°C
zítra
Neděle - oblacno
3°C
pozítří
Pondělí - polojasno
3°C
Na krimi výstavě uvidíte věci, do kterých se schovávaly drogy, hlavu mumie, ruce i padělky
Jeden z exponátů - mumifikovaná hlava. Foto: archiv Muzea Policie ČR

Na krimi výstavě uvidíte věci, do kterých se schovávaly drogy, hlavu mumie, ruce i padělky

Na výstavě k výročí vzniku Kriminalistického ústavu Praha „Ve víru kriminalistické vědy a výzkumu“ v Muzeu Policie ČR v Praze 2 jsou s pomocí mediálně známých kauz představena jednotlivá odvětví zkoumání kriminalistiky.

Kriminalistický ústav Praha

Vznikl 12. prosince 1958. Je jedním z nejstarších, vysoce odborných policejních útvarů s celostátní působností, který se specializuje na výkon kriminalistickotechnické a znalecké činnosti v oborech elektrotechnika, chemie, kriminalistika, písmoznalectví a strojírenství.

Až do června příštího roku můžete zhlédnout exponáty, které pocházejí z trestné činnosti nebo byly k jejímu spáchání použity. Zajímavé jsou bezesporu padělky obrazů malířů Jana Zrzavého či Kristiána Kodeta, které Kriminalistický ústav Praha získal do studijní sbírky.

K dalším exponátům patří předměty, které byly zneužity k pašování drog (plyšové hračky, sošky, lis na těsto) nebo části poškozených konstrukcí, pocházejících z havárie parovodu v Českých Budějovicích, k jejímuž objasnění pomohla defektoskopie (metoda vyhledávání povrchových i vnitřních vad materiálu bez nutnosti jeho porušení).

V expozici je i mumifikovaná hlava muže, kterou policisté našli na půdě zemřelého majitele rodinného domku a která patří patrně jihoamerické mumii. Návštěvníci výstavy budou také moci přímo na výstavě sledovat vývojová stádia živého hmyzu, který je využíván ve forenzní entomologii ke zjištění doby úmrtí osoby.

K vidění je také rovněž celá řada exponátů, které připomínají 55letou historii aplikovaného výzkumu, vývoje a inovací v ústavu.

Například Rotafot – přístroj určený k fotografování rotačních předmětů bez rozměrového zkreslení, prototyp hledačky vláken; Střelofot – přístroj, který využívají balistici k fotografování povrchu střel nebo univerzální lafetu pro upínání zkoušených zbraní, zejména podomácku zhotovených, u nichž hrozí vysoké nebezpečí destrukce při výstřelu.

Muzeum Policie ČR, Ke Karlovu 1, Praha 2. Otevřeno úterý – neděle 10 až 17 hodin.

Výstava Ve víru kriminalistické vědy a výzkumu


Svět knihy Praha bude hostit Izrael. Přijede držitel Man Bookerovy ceny David Grossman

14. února 2018 v 11:03

Mezinárodní knižní veletrh a literární festival Svět knihy Praha vždy, vedle dalšího bohatého programu, představuje i literaturu jedné konkrétní země a osobnosti s ní spojené. Jeho 24. ročník, který se uskuteční od 10. do 13. května na výstavišti v Holešovicích, přivítá...

Praha 5 je spolupořadatelem Mezinárodního filmového festivalu Febiofest

12. února 2018 v 08:30

Festival patří mezi sedm nejvýznamnějších akcí Prahy. Byl založen v roce 1993 nezávislou filmovou a televizní společností FEBIO Fera Feniče. Je největším všeobecným filmovým soutěžním festivalem u nás. Letošní 25. ročník Febiofestu od 15. do 23. března nabídne více než 160 titulů z přibližně...

Další články
Nahoru