Dnes Neděle - jasno 22°C
Zítra Pondělí - oblacno 25°C
Neděle 16. 6. 2024
Svátek má Zbyněk
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Na Krčském hřbitově uložila Praha 4 ostatky desítek osamělých zemřelých lidí
Hrobové místo na Krčském hřbitově. Zdroj foto: Mč Praha 4

Na Krčském hřbitově uložila Praha 4 ostatky desítek osamělých zemřelých lidí

I letos zajistila radnice Prahy 4 pohřeb svých obyvatel, kteří zemřeli opuštění, anebo se k nim nepřihlásili rodinní příslušníci, kteří by jejich pohřeb zajistili. Pro tyto účely má úřad dlouhodbě pronajaté od Správy pražských hřbitovů (SPH) pietní místo na Krčském hřbitově. Informovali o tom představitelé vedení městské části, kteří se úterního pohřbu zúčastnili.

„Žádný člověk by neměl zůstat po odchodu z tohoto světa opomenut a mělo by se mu dostat patřičného rozloučení. Lidský život je mimořádný a my bychom měli zachovávat úctu ke každému zesnulému bez rozdílu,“ uvedl radní zodpovědný za sociální a zdravotní oblast Radek Lacko (ANO).

Praha 4 zpravidla jednou ročně na vlastní náklady ukládá do hrobového místa na Krčském hřbitově ostatky těch, kterým se z nějakého důvodu důstojného rozloučení nedostalo.

Ukládání ostatků probíhá za přítomnosti představitelů městské části, v úterý první místostarostky Ireny Michalcové (ANO) a radního Radka Lacka, a zástupců církví Římskokatolické a Československé husitské působících v Praze 4. Ti svou modlitbou, vykropením hrobu či požehnáním přispívají k důstojnému průběhu obřadu a rozloučení se zemřelými.

V úterý uložila čtvrtá městská část do hrobového místa 58 uren. Nově je na náhrobní desce umístěn QR kód, jehož prostřednictvím lze dohledat jména zesnulých, kteří jsou v hrobovém místě uloženi.

Městské části mají ze zákona povinnost vypravovat zesnulým, jejichž příbuzné se nepodaří dohledat, takzvané sociální pohřby. Stát jim sice proplácí samotné kremace, ale obřady či hroby ne. Zároveň ale samosprávám nijak neukládá, jak mají s urnami nakládat.

Do roku 2019 zajišťovala Praha 4 sociální pohřby na různých místech v metropoli, například v Motole. Před čtyřmi lety si SPH na 20 let pronajala hrobku na Krčském hřbitově (původně známý jako Hřbitov Nusle, pozn. aut.).

Jednou z prvních uren, která byla do hrobky v roce 2019 uložena, byla s ostatky rychlobruslařky Věry Procházkové, která se během své dlouhé kariéry zúčastnila dvou mistrovství světa a jednoho mistrovství Evropy. Narodila se v roce 1933, zemřela v roce 2017.

Občas nastávají situace, kdy se na městskou část obrací v rámci dědického řízení jeho účastníci a chtějí urnu dodatečně vydat. V takovém případě je možné hrobku otevřít a urnu vyzvednout.

Kapacita dvouhrobky na hřbitově je podle dřívějšího vyjádření městské části velká, ale až se naplní, radnice možná pronajme další hrobku.


Autor: Karel Netolický

Mladíci se vezli vlakem. Zvenku

Dnes v 00:07

Záchranáři soukromé záchranné služby záchranné služby TRANS HOSPITAL PLUS při pátečním ošetřování zraněného cyklisty v Černošicích natočili na palubní kameru projíždějící příměstský vlak, na jehož zadní straně se vezla trojice mladíků, kteří stáli na náraznících vagonu. Záběry záchranka zveřejnila...

V Divoké Šárce zemřel muž

Včera ve 23:50

K tragédii došlo v sobotu odpoledne kolem 13:30 hodin v přírodní rezervaci Divoká Šárka. Nedaleko nádrže Džbán po pádu ze skály zemřel muž. Podle policistů se pravděpodobně jednalo o sebevraždu.

Při srážce s nákladním autem zemřel ve Vršovicích chodec

14. června 2024 ve 22:43

Srážku s nákladním autem ve Vršovické ulici u Kubánského náměstí v Praze 10 ve čtvrtek ráno kolem deváté hodiny nepřežil zhruba sedmdesátiletý muž. Jak uvedl server Novinky.cz, nejdřív řidič od nehody ujel, protože si nevšiml, že někoho srazil. Na situaci ho upozornil řidič auta jedoucího za ním....

O více než 70 procent snížila Praha počet reklamních zařízení v ulicích

13. června 2024 v 17:33

Hlavní město pokračuje v procesu kompletní výměny zastávkových přístřešků a postupné redukce samostatně stojících nepřístřeškových reklamních prvků rozmístěných na území metropole. Z původního počtu přibližně 650 kusů těchto zařízení, která byla primárně tvořena reklamními vitrínami nebo sloupy...

Další články
Nahoru