Dnes Neděle - skorojasno -6°C
Zítra Pondělí - oblacno -10°C
Neděle 3. 12. 2023
Svátek má Svatoslav
Vánoční nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz, do konce roku za zvýhodněné ceny.
Na konečné autobusu v Modřanech vznikla dešťová zahrádka
Kanál byl ve své nejnižší části přerušen prohlubní s hrázkou, tzv. dešťovou zahrádkou. Foto: ČSOP

Na konečné autobusu v Modřanech vznikla dešťová zahrádka

Vybudování takzvané dešťové zahrádky na Praze 12 je dalším příspěvkem k obnově vodního režimu v krajině, vzešlým z dlouhodobé spolupráce mezi Českým svazem ochránců přírody (ČSOP) a Nadačním fondem Veolia (NFV). O projektu informovala ředitelka NFV Vendula Valentová.

Autobusová točna Na Beránku v Modřanech se pyšní novou podobou. Zatravněná plocha uprostřed točny je protnuta vydlážděným kanálem, který donedávna odváděl veškerou dešťovou vodu z této plochy do kanalizace. Nyní byl kanál ve své nejnižší části přerušen takzvanou dešťovou zahrádkou, prohlubní s hrázkou.

Její hlavní funkcí je zpomalení odtoku dešťové vody a zajištění maximálního vsaku vody do půdy. Bude tak minimalizovat zbytečný odtok dešťové vody z této plochy pryč kanalizací, jak tomu bylo doposud.

Přirozené zadržení vody podpoří i řada rostlin, které budou s příchodem jara na zahrádce vysázeny. Zahrádka se díky tomu stane nejen funkčním, ale i estetickým prvkem.

„Nová podoba točny Na Beránku představuje moderní a ekologické řešení, jak zacházet s dešťovou vodou ve městě,“ řekla Vendula Valentová.

„Zasakování dešťové vody do terénu namísto jejího vypouštění do kanalizace doporučuje jako jedno z opatření Adaptační strategii ke klimatickým změnám v Praze 12,“ připomíná místostarostka Prahy 12 Eva Tylová.

„Realizace dešťové zahrádky souvisí se situací v širším okolí. V uplynulých letech v okolí vznikla rozsáhlá výstavba a veškerá voda z ploch v jejím okolí odchází kanalizací pryč. Chybí pak v cenných mokřadech, které se zde zachovaly a o které naše organizace pečuje,“ dodala Dagmar Koucká z ČSOP Koniklec, který projekt organizoval.


Autor: Hla

Třicet pět let hasičem a třicet pět let nepřetržitě na jedné stanici

Včera v 06:45

Praha 4 ocenila dlouholetou činnost nadporučíka Jiřího Musila, velitele hasičské stanice číslo 6 v Krči, který zde občanům sloužil 35 let a dnes po dlouhé a věrné službě odchází do civilu.

Plechárna na Černém Mostě chystá na příští rok novinky

30. listopadu 2023 ve 21:17

V areálu volnočasového centra Plechárna na Černém Mostě se chystá několik novinek. Praha 14 o nich aktuálně informovala na svém webu.

Den otevřených dveří na FEL ČVUT přiblíží studium robotů, multimédií, energetiky či informatiky

29. listopadu 2023 v 07:03

Možnostmi studia nejmodernějších technologií v energetice, elektrotechnice, elektronice, ale i informatice, kybernetice a multimédiích provede středoškoláky a středoškolačky čtveřice tras během Dne otevřených dveří Fakulty elektrotechnické ČVUT. Akce se uskuteční v pátek 1. prosince 2023. Program...

PVK: Přehled plánovaných výluk vody na 49. týden

27. listopadu 2023 ve 12:20

Pražské vodovody a kanalizace zveřejnily plánované výluky v dodávkách pitné vody příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Na projekty vzdělávání učitelů a dětí dá Praha 6 v následujících dvou letech 9,5 milionu korun

26. listopadu 2023 ve 22:16

Radnice Prahy 6 vloží v letech 2024 a 2025 do školství na projekty vzdělávání pedagogů a dětí 9,46 milionu korun. Peníze vydá prostřednictvím svého místního akčního plánu (MAP). Projekty se budou týkat mimo jiné médií, umělé inteligence, práva či finanční gramotnosti. Zaměřit se radnice chce také...

Praha 4 pokračuje v přípravě revitalizace pěší zóny na Pujmanové

26. listopadu 2023 ve 20:23

Podklady pro zpracování projektové dokumentace na revitalizaci pěší zóny Pujmanové jsou hotové. Praha 4 již dokument předala ke schválení Odboru investic hlavního města Prahy a nyní se čeká na schválení zastupitelstvem. Městská část o tom informovala na svém webu.

Úspěšná Mikulášská sbírka v Praze 9

26. listopadu 2023 ve 12:24

Minulý týden se otevřely brány radnice Prahy 9 všem, kteří rádi pomáhají. Konala se charitativní sbírka pro potřebné.

Praha 1: Pro Euroklíč na radnici

26. listopadu 2023 v 10:52

Euroklíč je univerzální klíč určený pro osoby se zdravotním postižením, sloužící k dostupnosti WC, výtahů, plošin a podobných kompenzačních zařízení. K vyzvednutí je v budově radnice Prahy 1.

Další články
Nahoru