Dnes Úterý - polojasno 24°C
Zítra Středa - bourky 26°C
Úterý 28. 6. 2022
Svátek má Lubomír
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Na konečné autobusu v Modřanech vznikla dešťová zahrádka
Kanál byl ve své nejnižší části přerušen prohlubní s hrázkou, tzv. dešťovou zahrádkou. Foto: ČSOP

Na konečné autobusu v Modřanech vznikla dešťová zahrádka

Vybudování takzvané dešťové zahrádky na Praze 12 je dalším příspěvkem k obnově vodního režimu v krajině, vzešlým z dlouhodobé spolupráce mezi Českým svazem ochránců přírody (ČSOP) a Nadačním fondem Veolia (NFV). O projektu informovala ředitelka NFV Vendula Valentová.

Autobusová točna Na Beránku v Modřanech se pyšní novou podobou. Zatravněná plocha uprostřed točny je protnuta vydlážděným kanálem, který donedávna odváděl veškerou dešťovou vodu z této plochy do kanalizace. Nyní byl kanál ve své nejnižší části přerušen takzvanou dešťovou zahrádkou, prohlubní s hrázkou.

Její hlavní funkcí je zpomalení odtoku dešťové vody a zajištění maximálního vsaku vody do půdy. Bude tak minimalizovat zbytečný odtok dešťové vody z této plochy pryč kanalizací, jak tomu bylo doposud.

Přirozené zadržení vody podpoří i řada rostlin, které budou s příchodem jara na zahrádce vysázeny. Zahrádka se díky tomu stane nejen funkčním, ale i estetickým prvkem.

„Nová podoba točny Na Beránku představuje moderní a ekologické řešení, jak zacházet s dešťovou vodou ve městě,“ řekla Vendula Valentová.

„Zasakování dešťové vody do terénu namísto jejího vypouštění do kanalizace doporučuje jako jedno z opatření Adaptační strategii ke klimatickým změnám v Praze 12,“ připomíná místostarostka Prahy 12 Eva Tylová.

„Realizace dešťové zahrádky souvisí se situací v širším okolí. V uplynulých letech v okolí vznikla rozsáhlá výstavba a veškerá voda z ploch v jejím okolí odchází kanalizací pryč. Chybí pak v cenných mokřadech, které se zde zachovaly a o které naše organizace pečuje,“ dodala Dagmar Koucká z ČSOP Koniklec, který projekt organizoval.


Autor: Hla

Vycházka po Malostranském hřbitově

Dnes ve 12:17

Spolek Malostranský hřbitov zve na komentovanou vycházku po Malostranském hřbitově, která se koná v sobotu 2. července od 14 hodin. Sraz je u náhrobku biskupa Leopolda Thuna-Hohensteina.

V opatřeních ke snížení energetické náročnosti budov pokračuje Praha 2

26. června 2022 ve 13:47

Druhá městská část pokračuje v realizaci celého systému opatření v rámci managementu hospodaření s energiemi. Ještě před zahájením topné sezóny radnice zajistí chemické čištění topných systémů v objektech spravovaných městskou částí, čímž sníží energetickou náročnost budov a ušetří na celkových...

Prázdninový jazykový kurz pro ukrajinské děti

26. června 2022 ve 12:21

Na červnové schůzi Rady městské části Praha 5 bylo jednomyslným usnesením schváleno financování „Prázdninového kurzu českého jazyka“ pro 25 dětí občanů Ukrajiny pobývajících v ČR pod dočasnou ochranou nebo s platným vízem v Kulturním a rodinném centru Barrandov, v Záhorského ulici...

Oslavy začátku předsednictví České republiky v Radě EU pokračují

26. června 2022 v 08:53

Komponované multižánrové oslavy předsednictví České republiky v Radě EU po pátečním a včerejším programu pokračují dnes, ve čtvrtek a v pátek 1. července.

Dvojka literární: Dopisy Milady Horákové

26. června 2022 v 07:55

Veřejná čtení na netradičních místech Prahy 2 z děl autorů, kteří žili či tvořili na Dvojce se konají v rámci akce Dvojka Literární.

Debata: Soutěž 4. kvadrant Vítězného náměstí

25. června 2022 v 09:49

Jak se promění 4. kvadrant Vítězného náměstí a jak jeho nová podoba naváže na historický vývoj území i již vytvořené studie? V úterý 28. června od 19 hodin v Ballingově sále NTK se můžete seznámit s připravovanou mezinárodní architektonickou soutěží na dostavbu 4. kvadrantu Vítězného...

Zákaznické centrum PVK přesune se na Floru, v Dykově ulici bude do konce července uzavřeno

24. června 2022 ve 14:10

Zákaznické centrum Pražských vodovodů a kanalizací v Dykově ulici bude od středy 29. června do 31. července uzavřeno. „Důvodem je rekonstrukce objektu. Zákaznické centrum bude dočasně umístěno v sídle PVK na adrese Hradecká 1, Praha 3 v blízkosti stanice metra linky A Flora,“ informoval tiskový...

V Praze platí do odvolání zákaz rozdělávání ohňů na rizikových místech

24. června 2022 ve 12:57

Na základě výstrahy před nebezpečím požáru, kterou vydal Český hydrometeorologický ústav, platí od čtvrtka 23. června od až do odvolání na území Prahy nařízení týkající se zákazu rozdělávání ohňů na místech zvýšeného nebezpečí vzniku požáru. Výstraha platí také pro výskyt silných...

V Participativním rozpočtu Prahy 15 lze podpořit až tři návrhy

24. června 2022 v 11:47

Revitalizace hřiště, knihobudka, stůl na ping-pong, venkovní sezení. V Praze 15 se hlasuje o participativním rozpočtu.

Další články
Nahoru