Dnes Úterý - zatazeno -1°C
Zítra Středa - zatazeno 0°C
Úterý 7. 12. 2021
Svátek má Ambrož, Benjamín
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
Na kompenzaci duševních potíží mají lidé nárok, ostatně to uznal i Ústavní soud
Na vyproštění havarovaného auta v Praze 9 hasiči použili speciál s vyprošťovacím ramenem. Foto: Jan Kostík / HZS hl. m. Prahy

Na kompenzaci duševních potíží mají lidé nárok, ostatně to uznal i Ústavní soud

Dopravní nehoda na silnici, železniční neštěstí, ale i pracovní úraz mohou mít nejen fyzické následky. Podle zkušeností společnosti, která se specializuje na odškodnění, se s psychickými problémy potýká více než polovina jejích klientů z řad obětí dopravních nehod a pracovních úrazů. Na kompenzaci duševních potíží mají nárok, což svým verdiktem potvrdil i Ústavní soud. Částka odráží závažnost psychických problémů, může se vyšplhat i na miliony korun.

Psychické potíže nejsou na rozdíl od fyzických zranění vidět, život obětím dopravních nehod či pracovních úrazů však mohou ztěžovat dlouhá léta.

„Odškodnění je zcela určitě na místě už z toho důvodu, že pokud chtějí lidé své psychické problémy řešit, často musí sáhnout hlouběji do kapsy. Psychoterapie bývají zpravidla nákladné a dlouhodobé. Aby dávaly smysl, musí být navíc většinou pravidelné,“ říká Tomáš Beck, expert na odškodnění Vindicia. Dopadům na psychiku čelí podle jeho odhadu asi 60 procent klientů společnosti. Podle něj navíc mnoho lidí vnímá psychické problémy jako stigma a na začátku je popírá. S následky začnou bojovat, až když jsou potíže značné.

Problémy bývají různé, objevují se i s odstupem času 

Projevy psychického traumatu se mohou výrazně lišit – od úzkosti spojené s opětovným cestováním vlakem nebo autobusem, až po deprese či dokonce fyzické projevy, které už kvalitu života postiženého výrazně ovlivňují.

„Někteří lidé mají po pracovních úrazech tak vážná, někdy devastující zranění, že s nimi automaticky přichází i hluboká traumata. Nejednou jsme je k soudu museli převážet autem, protože se odmítali objevit na veřejnosti a dopravit se třeba MHD,“ popisuje Beck, podle kterého jsou psychické problémy podceňované.

Do částky odškodnění se přitom promítají výrazně, poškození mají nárok na stovky tisíc i miliony korun. „Například klientka, která po dopravní nehodě trpěla halucinacemi a zapomínala na rodinu a svět, získala kompenzaci ve výši 2,8 milionu korun,“ přibližuje Beck.

Následky se navíc nezřídka projevují s odstupem. Teprve několik měsíců po nehodě se může objevit strach využívat tramvaj či noční můry. Pro poškozené je důležité problém přiznat, což v době, kdy jsou psychické potíže stále stigmatizovány, není snadné. Na řadu pak přichází specialisté, kteří prokážou souvislost duševních potíží s původní událostí.

Ústavní soud nárok obětí potvrdil

Obětí se zastal i Ústavní soud, který jasně deklaroval, že mají oběti nárok nejen na kompenzaci fyzických útrap, kdy se odškodnění skládá například z bolestného a peníze za ztížení společenského uplatnění.

Rozhodl, že právo poškozeného na náhradu psychického strádání se za stávající interpretace ocitlo v podobě „další nemajetkové újmy“ právě mezi jednorázovou náhradou bolesti a částkou, která kompenzuje trvalý stav.

U psychických problémů je postup následující: v rámci bolestného je duševní trauma odškodněno jednorázovou částkou ve výši několika desítek tisíc, která se vztahuje například k šoku po nehodě.

Vyšší částkou je kompenzována déletrvající psychická újma, tedy právě deprese, noční můry, trauma a jeho projevy. Ta je zahrnuta do odškodnění ztížení společenského uplatnění.


Autor: Lukáš Plecháček

Rodiče zůstanou doma s dítětem kvůli nařízené karanténě. Jak uplatnit nárok na ošetřovné

22. listopadu 2021 v 17:30

Rodiče, kteří musí zůstat doma s dítětem kvůli nařízené karanténě nebo uzavřené školce, škole či třídě, se často ptají, jakým tiskopisem uplatnit nárok na ošetřovné a kdo příslušný tiskopis vystavuje. ČSSZ proto jednotlivé situace rekapituluje.

Budou datové schránky befelem ku prospěchu?

8. listopadu 2021 v 09:03

V oblasti zřizování datových schránek by mělo dojít počátkem roku 2023 k velkým změnám. V současné době jsou datové schránky zřizovány fyzickým osobám, podnikajícím fyzickým osobám a právnickým osobám, které nejsou zapsány v obchodním rejstříku či nejsou zřízeny zákonem, pouze na základě jejich...

Koroporadna pomáhala rodinám v konfliktních situacích

2. listopadu 2021 v 16:06

Bezplatná Koroporadna Unie rodinných advokátů vznikla v březnu 2020 a do současné doby zodpověděla 15 000 e-mailových dotazů z rodinné problematiky a telefonicky pomohla 10 000 klientů.

Právní poradenství v Praze 9

26. října 2021 ve 04:11

Služba je poskytována sociálně slabším občanům, kteří nemohou za právní služby platit a mají trvalý pobyt na území Prahy 9. V poradně se zabývají řešením bytové problematiky a problematiky mezilidských vztahů.

Aperio navyšuje kapacitu bezplatné poradny pro rodiče

2. října 2021 v 06:59

Aperio – Společnost pro zdravé rodičovství navyšuje kapacitu bezplatného poradenství o 90 %. Poskytuje rodičům zdarma podporu v různých životních situacích přes webovou poradnu, prostřednictvím osobních konzultací s psychologem či právníkem a skrze právní telefonickou...

Studenti a prázdninové brigády nebo podnikání: Jaké povinnosti vůči ČSSZ mají?

3. července 2021 v 15:10

Ať už jste student střední, nebo vysoké školy, pravděpodobně si před prázdninami pokládáte otázku, jak to je s brigádami či podnikáním v průběhu vašich studií nebo po jejich ukončení. Na následujících řádcích rozebíráme nejběžnější situace, s nimiž se jako student v průběhu prázdnin můžete...

Praha 11: Právní poradna zdarma je v provozu i v létě

3. července 2021 v 10:06

Právní poradna pro občany jedenácté městské části je zdarma v provozu i v létě. Poradnu v prostorách Úřadu městské části Praha 11 provozuje společnost Iuridicum Remedium.

Proč si dát pozor na ukončení pracovního poměru dohodou

10. června 2021 v 07:00

Mnoho lidí dnes prožívá nejistotu a bojí se ztráty zaměstnání. Firmy jsou zasaženy opatřeními proti šíření koronaviru a ztrácejí ekonomickou svěžest a sílu. Nad mnohými zaměstnanci se pak vznáší riziko výpovědi. Na co si dát pozor z pozice zaměstnance?

Další články
Nahoru