dnes
Pátek - oblacno
5°C
zítra
Sobota - prehanky-snih
3°C
pozítří
Neděle - prehanky-snih
2°C
Na komíně malešické spalovny se vylíhla další mláďata vzácného sokola
Sokolíku, jsi fešák. Foto: Dušan Rak

Na komíně malešické spalovny se vylíhla další mláďata vzácného sokola

Komín ZEVO Malešice (zařízení na energetické využití odpadu) se opět ukázal jako ideální místo pro život ohroženého sokola stěhovavého. V letošním roce sokolí pár přivedl na svět čtyři mláďata. Potvrdila to nedávná kontrola hnízda a proběhlo i okroužkování mladých sokolů.

Hnízdní budka, kde sokolí rodina žije, byla instalována před dvěma lety ve spolupráci České společnosti ornitologické (ČSO) a Pražských služeb, které ZEVO Malešice provozují.

Sokol stěhovavý je kriticky ohrožený druh dravého ptáka, který před několika desetiletími téměř vyhynul v celé Evropě. Díky systematické ochraně se sokoli postupně vracejí na svoje historická hnízdiště, kterými jsou zejména vysoké a klidné skalní stěny. Každý další hnízdící pár tohoto dravce je považován za velký úspěch, který zvyšuje naději na přežití tohoto druhu v přírodě.

„Jsme velmi rádi, že jsme v této části Prahy mohli hnízdní budku osadit právě v areálu ZEVO. Místní pár zde velmi prosperuje a každoročně úspěšně vyvádí tři až čtyři mláďata, což je u sokolů maximální počet,“ řekl zástupce České společnosti ornitologické Dušan Rak.

Zástupcům České ornitologické společnosti se potvrdil předpoklad, že ZEVO Malešice je pro zahnízdění velmi vhodnou lokalitou. Sokolí rodinu žijící na druhém ochozu komína ve výšce 100 metrů nikdo neruší a mají zde i dostatek potravy.

„Těší nás, že již potřetí sokolí pár u nás úspěšně vyvádí mladé a že přispíváme k záchraně ohroženého druhu. Sokolí rodina nám také pomáhá přirozenou cestou redukovat velké množství holubů v areálu, kteří svojí přítomností znečišťují zpevněné plochy, vozovky, vozidla, budovy i důležité části technologie ZEVO,“ řekl tiskový mluvčí Pražských služeb Radim Mana.

sokoli-mlade-2-nahled

sokoli-mlade-nahled
Areál ZEVO Malešice je jedním z pouhých dvou míst na území Prahy, kde kriticky ohrožený druh dosud zahnízdil. Kromě Malešic hnízdí sokoli stěhovaví ještě v areálu PTAS v Michli.

„I v dalších dvou lokalitách v Praze, v teplárně Holešovice a nemocnici Motol, kde jsme v předchozích letech instalovali hnízdní budky, pozorujeme přítomnost a zájem nedospělých sokolů o nabídnutá hnízdiště. Věříme, že se tedy můžeme v budoucnu těšit na úspěšné zahnízdění i tam,“ doplnil Dušan Rak.


Další články
Nahoru