Dnes Úterý - skorojasno 10°C
Zítra Středa - jasno 9°C
Úterý 29. 4. 2025
Svátek má Robert
Zpravodajství
Co se v metropoli děje aneb Buďte v Praze v obraze
Pražský patriot na Seznamu
Nejnovější články na Seznamu ze zdroje Pražský patriot
Na katedře ČVUT vyvinuli systém, který s pomocí AI detekuje střelbu i typ zbraně
Součásti detekčního systému. Foto: Petr Neugebauer / FEL ČVUT

Na katedře ČVUT vyvinuli systém, který s pomocí AI detekuje střelbu i typ zbraně

Výzkumnému týmu katedry měření FEL ČVUT se podařilo vyvinout systém, který je schopen nejen během několika sekund detekovat střelbu a určit polohu střelce, ale i odhadnout ráži a typ použité zbraně. Informoval o tom Jan Holub, vedoucí katedry. Na identifikaci typu zbraně se podílí umělá inteligence (AI), díky tomu systém převyšuje stávající dostupné technologie.  

Akustický detektor, který je schopen odlišit střelbu od falešných poplachů s úspěšností 99 procent, bude využitelný jak pro speciální vojenské, tak civilní využití v budovách, jako jsou školy či nemocnice, ale i v městské zástavbě. 

Výzkumný tým katedry měření FEL ČVUT se zabývá akustickou detekcí střelby od roku 2016. Čtvrtá, nejnovější verze vyvíjeného detektoru se skládá ze samostatných měřicích jednotek, přičemž každá jednotka obsahuje dva mikrofony a neustále monitoruje okolí, a vzdáleného serveru, kde v případě možné hrozby dochází k identifikaci zdroje události a její lokalizaci.

Jak technologie funguje? „První krok je rozhodnout, jestli se jednalo o výstřel nebo o neškodný zvuk. Pokud šlo o střelbu, jednotka odešle zaznamenané příznaky události spolu se svojí aktuální polohou a směrem, odkud vychází střelba, na vzdálený server, který je schopen vyhodnotit, z jakého typu zbraně se střílí a o jakou se jedná ráži. To vše proběhne autonomně bez zásahu člověka během několika sekund,“ popsal profesor Holub. 

Výzkumníci při stanovení typu a ráže zbraně využívají umělou inteligenci, která pracuje s rozsáhlou databází záznamů střelby z rozličných typů zbraní a střeliva. „Vzorky nástřelů jsme shromáždili během sedmi let práce na projektu, a to jak na střelnicích, tak v městské zástavbě či dalších prostředích. Tato databáze akustických signálů se stala základem pro pokročilé metody klasifikace střelby s využitím neuronových sítí a nástrojů strojového učení,“ vysvětlil Holub hlavní přednost vyvíjené technologie. 

„Zařízení pro akustickou detekci střelby existuje ve světě více, ale většina z nich typ zbraně rozlišit nedokáže. My jsme díky zapojení umělé inteligence nejdál co se týče schopnosti určit typ zbraně,“ dodal Jakub Svatoš, který s Janem Holubem na vývoji technologie spolupracuje.

Bezprostřední informace o čase a místu střelby z určitého typu zbraně na monitorovaných veřejných místech může být podle něj zcela zásadní pro včasný a efektivní zásah Policie ČR či jiných složek spadající pod Ministerstvo vnitra ČR. Právě bezpečnostní složky státu či orgány městské správy budou primárním uživatelem vyvíjeného systému, například v rámci konceptu Smart Cities. 

Vedle toho, že vyvíjený systém akustické detekce je schopen dodávat podstatné informace o použití střelné zbraně na veřejnosti, vidí profesor Holub přínos vyvíjeného systému v psychologickém odstrašení případného střelce. 

Akademici dávají své know-how k dispozici 

Akustický systém detekce střelby je ve fázi prototypu a jeho autoři neplánují přímo se angažovat v jeho výrobě. „Nemáme jako akademici kapacitní, logistické ani organizační zázemí proto, abychom tuto technologii vyráběli, instalovali a garantovali určitou úroveň s tím spojených služeb, ale jsme připraveni poskytnout své know-how výrobci, který toto zázemí mít bude. Byli bychom rádi, kdyby výsledky našeho výzkumu našly uplatnění v praxi ve formě konkrétního produktu, obzvláště s tím, jak se toto téma stalo aktuální v závěru roku. Výsledky publikační činnosti ve vědeckých časopisech nám potvrzují, že se nám podařilo vyvinout technologii, která je v tuto chvíli ojedinělá,“ uzavřel Jan Holub. 

Výzkumný tým z FEL ČVUT je v kontaktu s agenturou Office for Naval Research, agenturou, která koordinuje a sponzoruje výzkumné aktivity a technologický vývoj Námořních sil a Námořní pěchoty Spojených států amerických. Systém jim byl prezentován a zástupci ONR-G se podle Holuba zajímají o jeho vlastnosti.


Autor: Jan Puci

Praha 9 připomene 80. výročí osvobození Československa

Dnes ve 12:19

Praha 9 ve spolupráci s Vojenským historickým ústavem Praha zve v úterý 6. května na připomínkovou akci 80. výročí osvobození Československa. Záštitu nad akcí převzala ministryně obrany ČR  Jana Černochová a akci spolupořádá Klub vojenské historie Wurm a SP Military...

Hlasujte o participativních podnětech Prahy 4

Dnes v 01:11

Do pátku 9. května do 12 hodin, může veřejnost hlasovat pro podněty v rámci participativní části rozpočtu městské části Praha 4 pro rok 2025.

Uspěly v robosoutěži, čeká je finále na Maker Faire Prague

Včera ve 22:19

Ve třech samostatných kolech Robosoutěže FEL ČVUT  pro týmy z 2. stupně základních škol a odpovídajících tříd víceletých gymnázií, která se konala 23. až 25. dubna na FEL ČVUT v Praze, z celkem 128 přihlášených týmů zvítězily tři – Havárie z Technecia Pardubice, PLuTo ze ZŠ Liberec 5. května a EC...

Praha 6: Zápisy do MŠ se blíží

Včera v 10:19

Praha 6 má za sebou zápisy do základních škol a podle Mariany Čapkové, místostarostky pro školství, se všechny děti dostaly do svých spádových škol, a radnice nemusela přistoupit k nepříjemnému losování mezi dětmi.

Další články
Nahoru