dnes
Úterý - skorojasno
25°C
zítra
Středa - obcasny-dest
23°C
pozítří
Čtvrtek - polojasno
22°C
Na Karlově náměstí vzniknou nové přechody, proměna parku začne za dva roky
Nyní probíhají úpravy křižovatky Karlova náměstí s Resslovou ulicí. Foto: MHMP

Na Karlově náměstí vzniknou nové přechody, proměna parku začne za dva roky

Na pražském Karlově náměstí po letech diskusí ohledně jeho podoby vzniknou tři přechody u křižovatky s Resslovou ulicí. Pražská Technická správa komunikací (TSK) s pracemi na křižovatce začala minulý víkend. Díky přechodům nebudou muset chodci jako dosud používat podchod nebo frekventované silnice přebíhat, což se dosud hojně dělo. Úpravy by měly být hotové do konce srpna. Další etapy budou následovat v roce 2021. Od roku 2023 je také v plánu revitalizace parku Karlova náměstí.

Na Karlově náměstí v křižovatce s ulici Resslova nově vzniknou tři důležité přechody pro chodce. Přechod přes Resslovu ulici umožní bezpečně přejít po povrchu podél celé západní strany náměstí. Nový přechod také vznikne v křižovatce od Charles Square centra k tramvajové zastávce.

Třetí přechod je pak naplánován na západní straně Ječné ulice. Ten bude fungovat jako protiváha dosud jediné trasy od kostela sv. Ignáce. Dnes je v celé oblasti pouze jediný přechod přes střed náměstí.

„Po rekonstrukci se můžeme těšit na kvalitní řešení pro pěší a nové silnice. To doposud největšímu náměstí v Praze chybělo. Řidiči ocení nové povrchy, chodci nové chodníky, odřezané zábradlí, které zlepší přístupnost, a hlavně přechody, díky kterým už nebudou muset složitě do podchodů. Upravíme také nároží křižovatek pro lepší orientaci a zvýšíme bezpečnost pěších i řidičů,“ uvedl náměstek primátora pro oblast dopravy Adam Scheinherr (Praha Sobě).

Námitku, že chodci ve vozovce zhorší bezpečnost, Scheinherr odmítl. „Naopak k nebezpečným situacím dochází dneska. Když se tady budete deset minut koukat na křižovatku, tak určitě uvidíte pár chodců, kteří přelézají přes zábradlí a přeskakují nebezpečně v místech, kde není přechod. Lepší je dobudovat přechody tam, kde chybí," řekl.

Z Karlova náměstí naopak částečně zmizí zábradlí, které rozděluje park a znesnadňuje pohyb chodců. Zábradlí podél ulice Resslova pak zůstane zachováno. Počítá se i s úpravou povrchů chodníků, vozovek a nároží křižovatky.

Dopravní úpravy Karlova náměstí spadají pod první etapu celkové revitalizace náměstí. Její součástí je rekonstrukce komunikace a chodníků v okolí Karlova náměstí v koordinaci s úpravami křižovatek se semafory.  

Dojde k úpravě nároží křižovatek, bezbariérových přechodů pro chodce (celkem šestnáct nových i stávajících přechodů) a šířkovému uspořádání dopravního prostoru včetně implementace cyklodopravy. Vozovka bude s asfaltovým krytem a chodníky ze žulové štípané mozaiky, dále se počítá s vjezdy k objektům, které budou, stejně jako parkovací stání, z pojížděné žulové dlažby.

Bude upraveno odvodnění, uliční vpusti budou posunuty, případně umístěny nové. Už v rámci této etapy budou vysazeny nové stromy. „Jsem rád, že se v okolí Karlova náměstí zrekonstruuje silniční síť. Zároveň považuji za velmi důležité, že mi pan náměstek Scheinherr vyšel vstříc a zůstane obousměrný provoz před poliklinikou na Karlově náměstí,“ sdělil místostarosta Prahy 2 pro oblast dopravy, financí a investic Jan Korseska (ODS).

Revitalizace samotného parku pak spadá pod druhou etapu a má ji na starosti magistrátní investiční odbor, který projekt převzal od Institutu plánování a rozvoje hl. m. Prahy. V roce 2018 byl v soutěžním dialogu vybrán vítězný návrh revitalizace parku. Minulý týden autorský tým odevzdal dokumentace pro územní rozhodnutí, na které bude navazovat projednání s příslušnými úřady.


Praha 5 mění úřední hodiny podatelny

Včera ve 14:34

Od 22. září dochází ke změně úředních hodin na podatelně úřadu Prahy 5 na Nám. 14. října 1381/4 z důvodu přechodu na mimořádný režim.

Další články
Nahoru