Dnes Úterý - oblacno 26°C
Zítra Středa - polojasno 28°C
Úterý 15. 6. 2021
Svátek má Vít
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Na Karlově náměstí vzniknou nové přechody, proměna parku začne za dva roky
Nyní probíhají úpravy křižovatky Karlova náměstí s Resslovou ulicí. Foto: MHMP

Na Karlově náměstí vzniknou nové přechody, proměna parku začne za dva roky

Na pražském Karlově náměstí po letech diskusí ohledně jeho podoby vzniknou tři přechody u křižovatky s Resslovou ulicí. Pražská Technická správa komunikací (TSK) s pracemi na křižovatce začala minulý víkend. Díky přechodům nebudou muset chodci jako dosud používat podchod nebo frekventované silnice přebíhat, což se dosud hojně dělo. Úpravy by měly být hotové do konce srpna. Další etapy budou následovat v roce 2021. Od roku 2023 je také v plánu revitalizace parku Karlova náměstí.

Na Karlově náměstí v křižovatce s ulici Resslova nově vzniknou tři důležité přechody pro chodce. Přechod přes Resslovu ulici umožní bezpečně přejít po povrchu podél celé západní strany náměstí. Nový přechod také vznikne v křižovatce od Charles Square centra k tramvajové zastávce.

Třetí přechod je pak naplánován na západní straně Ječné ulice. Ten bude fungovat jako protiváha dosud jediné trasy od kostela sv. Ignáce. Dnes je v celé oblasti pouze jediný přechod přes střed náměstí.

„Po rekonstrukci se můžeme těšit na kvalitní řešení pro pěší a nové silnice. To doposud největšímu náměstí v Praze chybělo. Řidiči ocení nové povrchy, chodci nové chodníky, odřezané zábradlí, které zlepší přístupnost, a hlavně přechody, díky kterým už nebudou muset složitě do podchodů. Upravíme také nároží křižovatek pro lepší orientaci a zvýšíme bezpečnost pěších i řidičů,“ uvedl náměstek primátora pro oblast dopravy Adam Scheinherr (Praha Sobě).

Námitku, že chodci ve vozovce zhorší bezpečnost, Scheinherr odmítl. „Naopak k nebezpečným situacím dochází dneska. Když se tady budete deset minut koukat na křižovatku, tak určitě uvidíte pár chodců, kteří přelézají přes zábradlí a přeskakují nebezpečně v místech, kde není přechod. Lepší je dobudovat přechody tam, kde chybí," řekl.

Z Karlova náměstí naopak částečně zmizí zábradlí, které rozděluje park a znesnadňuje pohyb chodců. Zábradlí podél ulice Resslova pak zůstane zachováno. Počítá se i s úpravou povrchů chodníků, vozovek a nároží křižovatky.

Dopravní úpravy Karlova náměstí spadají pod první etapu celkové revitalizace náměstí. Její součástí je rekonstrukce komunikace a chodníků v okolí Karlova náměstí v koordinaci s úpravami křižovatek se semafory.  

Dojde k úpravě nároží křižovatek, bezbariérových přechodů pro chodce (celkem šestnáct nových i stávajících přechodů) a šířkovému uspořádání dopravního prostoru včetně implementace cyklodopravy. Vozovka bude s asfaltovým krytem a chodníky ze žulové štípané mozaiky, dále se počítá s vjezdy k objektům, které budou, stejně jako parkovací stání, z pojížděné žulové dlažby.

Bude upraveno odvodnění, uliční vpusti budou posunuty, případně umístěny nové. Už v rámci této etapy budou vysazeny nové stromy. „Jsem rád, že se v okolí Karlova náměstí zrekonstruuje silniční síť. Zároveň považuji za velmi důležité, že mi pan náměstek Scheinherr vyšel vstříc a zůstane obousměrný provoz před poliklinikou na Karlově náměstí,“ sdělil místostarosta Prahy 2 pro oblast dopravy, financí a investic Jan Korseska (ODS).

Revitalizace samotného parku pak spadá pod druhou etapu a má ji na starosti magistrátní investiční odbor, který projekt převzal od Institutu plánování a rozvoje hl. m. Prahy. V roce 2018 byl v soutěžním dialogu vybrán vítězný návrh revitalizace parku. Minulý týden autorský tým odevzdal dokumentace pro územní rozhodnutí, na které bude navazovat projednání s příslušnými úřady.


Probíhá veřejné projednání budoucí podoby dvou parků v Praze 1

Včera ve 23:26

V pátek 11. června skončilo první kolo veřejného projednávání podoby a případné revitalizace dvou parků na území první městské části – parku Na Františku a parčíku mezi Pařížskou, Břehovou a Maiselovou ulicí.  

Petenti požadují, aby byl 27. květen prohlášen za významný den

Včera ve 23:00

Právě 27. května v roce 1942 českoslovenští parašutisté uskutečnili jeden z nejvýznamnějších odbojových činů 2. světové války, úspěšný útok na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Petiční archy podporující, aby se tento den stal významným dnem České republiky, lze podepsat...

V Praze vznikají nové muraly

Včera v 11:39

Aktuálně se objevují po celé Praze nové velkoplošné malby, tzv. muraly. K vidění jsou v Nových Butovicích, na Bořislavce, Vychovatelně, Spořilově a nově také v Seifertově ulici na Žižkově. Projekt MuralArt UM vznikl loni na podporu současného umění ve veřejném prostoru v době...

Poplatek za komunální odpad lze nově uhradit na Portálu Pražana

13. června 2021 v 07:07

Termín splatnosti poplatku za komunální odpad se blíží a k obvyklým možnostem způsobu úhrady letos přibude novinka, díky které lze poplatek vyřešit z domova prostřednictvím Portálu Pražana. 

Další články
Nahoru