Dnes Středa - obcasny-dest 21°C
Zítra Čtvrtek - zatazeno 25°C
Středa 7. 6. 2023
Svátek má Iveta, Slavoj
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Na Karlově náměstí skončila druhá fáze rekonstrukce komunikací, příští rok budou práce pokračovat
Skončila už i oprava vozovky v oblasti křižovatky u kostela sv. Ignáce z Loyoly. Foto: Jan Puci

Na Karlově náměstí skončila druhá fáze rekonstrukce komunikací, příští rok budou práce pokračovat

Na Karlově náměstí skončila další fáze rekonstrukce chodníků a vozovek, stála 60 milionů korun. V nadcházejících měsících ještě proběhnou dokončovací práce. Na příští rok je naplánovaná další etapa v jižní část náměstí, kde je ulice U Nemocnice. Samotná oprava náměstí by mohla začít v roce 2023. Na prezentaci dosavadních prací to ve čtvrtek řekli přímo na náměstí zástupci metropole, Prahy 2 a Technické správy komunikací (TSK).

Rekonstrukce byla zahájena první etapou loni v létě a pokračovala do zimy. Stála 20 milionů korun. Druhá etapa pokračovala od letošního dubna a skončila v říjnu. Stála 60 milionů. Třetí etapa od ulice U Nemocnice – Karlovo náměstí proběhne v roce 2022, zde jsou náklady odhadovány na 40 milionů korun.

V prostoru Karlova náměstí byla v rámci druhé etapy v koordinaci s úpravami semaforů křižovatek Karlovo náměstí – Ječná, Karlovo náměstí – Žitná a Karlovo náměstí – Odborů provedena rekonstrukce komunikací v prostoru těchto křižovatek a navazujících úseků mezi nimi.

Došlo také k úpravě dopravního režimu na východní straně náměstí. Úsek mezi ulicemi U Nemocnice a Ječná je nově průjezdný jen pro vozidla integrovaného záchranného systému, nicméně mnozí řidiči to nerespektují.

„Postupně proměňujeme podobu Karlova náměstí. Opravili jsme silnice a připravili chytré semafory. Chodci už od loňska nemusí chodit do podchodu, když se potřebují dostat přes křižovatku a nyní po obvodu celého náměstí přibylo dalších deset přechodů včetně bezpečných nároží,“ uvedl náměstek primátora pro oblast dopravy Adam Scheinherr (Praha Sobě).

Rekonstrukce se podle něj připravovala devět let a konečně se ji podařilo dotáhnout. „Nově je náměstí bezbariérově přístupné pro všechny Pražany bez rozdílu stejně jako stanice metra Karlovo náměstí a na nástupiště se konečně dá dostat i výtahem,“ pokračoval.

„Největší díky patří projektantovi, což je Praha 2 a Institutu plánování a rozvoje, kteří to táhli a spolu osm let projednávali. Jsem rád, že TSK se toho pak chopila a vše se dotáhlo do zdárného konce,“ dodal.

Bezbariérové přechody pro chodce jsou nově vybaveny signálními slepeckými pásy. Došlo k rozšíření nároží křižovatek, čímž se zkrátila délka vybraných přechodů. Pruhy pro auta byly někdo zúženy, aby vzniklo místo pro cyklopruhy.

„Těší mě, že se díky provedeným změnám stalo Karlovo náměstí o poznání přívětivějším. Spolu s nedávným zprovozněním bezbariérového vstupu do metra je tak lékařská péče zdejší Všeobecné fakultní nemocnice v Praze mnohem dostupnější. Za velmi důležité považuji v tomto kontextu zachování obousměrného provozu před poliklinikou, které jsme jako městská část prosazovali,“ řekl místostarosta pro oblast dopravy, financí a investic Prahy 2 Jan Korseska (ODS).

Zároveň si posteskl, že se městské části nepodařilo prosadit kvůli výhradám památkářů zachování kolmých parkovacích míst před zdravotnickým zařízením. „Muselo se jít zde i na jiných místech do kompromisu, takže toto je nyní maximum možného. Ale domluva je taková, že pokud to s ohledem na úpravy náměstí jako celku bude v budoucnu možné, tak kolmá parkovací místa zde zavedeme,“ dodal.

V rámci zmiňované druhé etapy prací TSK nechala obnovit a upravit uliční vpusti a jejich přípojky pro odvodnění komunikací. V rámci stavby se řešily i úpravy stávajících inženýrských sítí.

Vozovka má nyní nový asfaltový kryt, parkovací zálivy jsou nově z velké žulové dlažby a chodníky na straně zástavby jsou obnoveny do takzvané pražské mozaiky a na straně parku je asfaltový kryt.

V rámci „dodělávek“ druhé etapy budou na jaře natřeny některé sloupy u křižovatek na černo a na náměstí budou instalovány takzvané chytré semafory, které by měly efektivněji řídit provoz a reagovat na aktuální potřeby průjezdnosti.

Podle Institutu plánování a rozvoje by první fáze rekonstrukce samotného Karlova náměstí, která je připravována už dlouhou dobu, mohla začít v roce 2023. Počítá se s různými povrchy chodníků, toaletami, dětským hřištěm nebo třeba kavárnou. U Novoměstské radnice by měl vzniknout prostor pro pořádání trhů a dalších akcí pro veřejnost. Řeší se také hospodaření se srážkovou vodu, kterou by se mohla zalévat zeleň na náměstí.

Podle Jana Korsesky druhá městská část usiluje o to, aby v jihovýchodní části parku Karlova náměstí vznikly na úrovni Novoměstské jezuitské koleje podzemní garáže se zhruba třemi stovkami parkovacích míst. „Zatím to naráží na odpor památkářů, ale věřím, že se to podaří prosadit. Zlepšilo by to situaci na povrchu a dost by se ulevilo i nemocnici,“ sdělil.


Autor: Jan Puci

Nenechte se rozladit, radí Platforma VIZE 0 v boji proti agresivním řidičům na českých silnicích

Dnes v 11:03

Lepič! Řítí se po silnici, jede těsně za vaším vozidlem a snaží se vás donutit zrychlit. Myškař! Těsně vás předjíždí a následně se vrací před vás, kličkuje bez dostatečné vzdálenosti. Vybržďovač! Úmyslně vás zpomalí přibržděním, aby vám ukázal dominanci. Znáte je? Nová kampaň „Řitiči” Platformy...

Nový přístřešek na zastávce Lipnická

31. května 2023 v 16:54

Zastávka MHD Lipnická na začátku června získá přístřešek. Vzhledem k okolní rodinné zástavbě není v blízkosti jediné místo, kde se schovat před deštěm.

Řidiči by měli zbystřit, v Letňanech se chystá blokové čištění ulic

31. května 2023 v 00:23

Od 9. do 16. června, pouze v pracovní dny, bude v Letňanech probíhat úklid komunikací – blokové čištění. Čisticí technika vyjede do ulic v pracovních dnech vždy od 8 do 15 hodin.

Na Rock for People vlakem a se slevou

29. května 2023 v 11:33

Od 8. do 11. června se bude v Hradci Králové konat hudební festival Rock for People. Návštěvníci, kteří se na něj vypraví vlakem Českých drah, mohou využít cenově zvýhodněné nabídky Vlak+ Rock for People.

Dopravní vycházka v Praze 6: Elektrifikace linky 131

26. května 2023 v 11:59

Radní pro dopravu Prahy 6 Ondřej Matěj Hrubeš zve v pondělí 29. května na dopravní vycházku na téma elektrifikace linky 131.

Praha 11: Linku 213 se povedlo zachránit, změn v dopravě bude od soboty hodně

25. května 2023 ve 20:05

Od soboty 27. května dojde v souvislosti s prodloužením tramvajové tratě z Modřan na Libuš k několika změnám v dopravě v rámci Jižního Města. Například nová linka 126 nabídne od poslední květnové soboty obyvatelům Jižního Města časté spojení s Křeslicemi a nádražím v Uhříněvsi. Nahradí například...

Další články
Nahoru