Dnes Úterý - zatazeno 6°C
Zítra Středa - obcasny-dest 10°C
Úterý 28. 3. 2023
Svátek má Soňa
Zpravodajství
Novinky z hlavního města
Zpravodajství

Na Karlově náměstí bylo uctěno 701 obětí náletu v únoru 1945

Tradičně jako každý rok byla dnes uctěna u pamětní desky Všeobecné fakultní nemocnice v Praze (VFN ) památka obětí bombardování z 14. února 1945.

Právě Karlovo náměstí bylo jednou z nejpostiženějších oblastí. Během pouhých devíti minut bombardování přišlo o život 701 lidí a dalších 1200 bylo zraněno. Při náletu bylo také poškozeno 183 domů, a to včetně takových staveb jako jsou Faustův dům, Vinohradská synagoga či Emauzský klášter.

Oběti bombardování a celý tragický den připomněla starostka Alexandra Udženija společně s ministryní obrany Jana Černochová (obě ODS) a ředitelem VFN Davidem Feltlem, kteří následně s dalšími zástupci druhé městské části – místostarosty Janem Korseskou (ODS) a Michalem Zunou (TOP 09) a radními Jitkou Urbánkovou (ANO), Tomášem Halvou (TOP 09) a Jaroslavem Šolcem (ODS) a dalšími čestnými hosty uctili jejich památku. 

„Nesmíme nikdy zapomenout na oběti válek. Je třeba si připomínat, že svoboda není samozřejmostí a život v míru je vzácný dar. Zlu se neustupuje, i když má někdy podobu lákavých výhod, ale vždy má druhou zničují stranu. 14. únoru 1945 je pro Prahu 2 velmi bolavou vzpomínkou, stále jsou mezi námi ti, kteří ten den zažili a nikdy na něj nezapomenou. Popel Popeleční středy nesmí odvát čas,“ řekla při pietním aktu starostka Udženija.

„Blížil se konec války, atmosféra toho byla znatelná. Bohužel těch více než sedm set obětí se konce války nedožilo. Je hrozné, že ve válce umírají lidé i dnes. Je to nedaleko od nás na východ. Musíme pomáhat lidem, kteří byli napadeni agresory z Ruské federace,“ řekla ministryně Černochová.

Za oběti, které zahynuly během náletu se, u pamětní desky pomodlil farář Jakub Berka z kostela sv. Ludmily na náměstí Míru.

Nálet na Prahu o Popeleční středě roku 1945 směřoval na Drážďany, avšak chyba v navigaci způsobila tragédii v Praze, poškozeny byly zejména čtvrti Nové Město, Vinohrady, Holešovice, Smíchov, Vršovice, Žižkov, Libeň, Kbely, Letňany a Čakovice.

Místo na budově VFN na Karlově náměstí 37, kde je deska umístěna, je symbolické ze dvou důvodů. Prvním je, že bomby nemocnici přímo zasáhly a lékaři pak pomáhali raněným na Karlově náměstí, a druhým skutečnost, že podzemní bunkr na Karlově náměstí dostal přímý zásah a zahynulo v něm 120 žen a dětí.

Pamětní desku, jejímž autorem je známý sochař Petr Císařovský, nechala Praha 2 vyrobit a umístit na budovu VFN v roce 2015 u příležitosti 70. výročí konce druhé světové války. V témže roce vydala Praha 2 také publikaci Popel Popeleční středy, která obsahuje autentické vzpomínky a příběhy přeživších i rodinných příslušníků obětí náletu.


Autor: red

Praha 10: ZŠ Olešská ušetřila téměř 40 procent na výdajích za dodávku tepla

Dnes v 10:15

ZŠ Olešská ve Strašnicích při projektu snížení energetické náročnosti školy dokázala snížit výdaje za dodávku tepla o 39,9 procenta. Projekt byl financován Prahou 10, dotacemi od EU a pražským magistrátem. Informovala o tom mluvčí desáté městské části Michaela...

Herní prvky, pítka a nové veřejné osvětlení. Park V Zápolí projde revitalizací

24. března 2023 v 11:21

Jižní část parku V Zápolí v Praze 4 čeká v letošním roce revitalizace. V parku přibude řada nových prvků pro odpočinek i aktivní trávení volného času. Práce by měly být zahájeny v dubnu.

Další články
Nahoru