Dnes Pondělí - oblacno 24°C
Zítra Úterý - jasno 27°C
Pondělí 24. 6. 2024
Svátek má Jan
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Zpravodajství

Na Karlově náměstí bylo uctěno 701 obětí náletu v únoru 1945

Tradičně jako každý rok byla dnes uctěna u pamětní desky Všeobecné fakultní nemocnice v Praze (VFN ) památka obětí bombardování z 14. února 1945.

Právě Karlovo náměstí bylo jednou z nejpostiženějších oblastí. Během pouhých devíti minut bombardování přišlo o život 701 lidí a dalších 1200 bylo zraněno. Při náletu bylo také poškozeno 183 domů, a to včetně takových staveb jako jsou Faustův dům, Vinohradská synagoga či Emauzský klášter.

Oběti bombardování a celý tragický den připomněla starostka Alexandra Udženija společně s ministryní obrany Jana Černochová (obě ODS) a ředitelem VFN Davidem Feltlem, kteří následně s dalšími zástupci druhé městské části – místostarosty Janem Korseskou (ODS) a Michalem Zunou (TOP 09) a radními Jitkou Urbánkovou (ANO), Tomášem Halvou (TOP 09) a Jaroslavem Šolcem (ODS) a dalšími čestnými hosty uctili jejich památku. 

„Nesmíme nikdy zapomenout na oběti válek. Je třeba si připomínat, že svoboda není samozřejmostí a život v míru je vzácný dar. Zlu se neustupuje, i když má někdy podobu lákavých výhod, ale vždy má druhou zničují stranu. 14. únoru 1945 je pro Prahu 2 velmi bolavou vzpomínkou, stále jsou mezi námi ti, kteří ten den zažili a nikdy na něj nezapomenou. Popel Popeleční středy nesmí odvát čas,“ řekla při pietním aktu starostka Udženija.

„Blížil se konec války, atmosféra toho byla znatelná. Bohužel těch více než sedm set obětí se konce války nedožilo. Je hrozné, že ve válce umírají lidé i dnes. Je to nedaleko od nás na východ. Musíme pomáhat lidem, kteří byli napadeni agresory z Ruské federace,“ řekla ministryně Černochová.

Za oběti, které zahynuly během náletu se, u pamětní desky pomodlil farář Jakub Berka z kostela sv. Ludmily na náměstí Míru.

Nálet na Prahu o Popeleční středě roku 1945 směřoval na Drážďany, avšak chyba v navigaci způsobila tragédii v Praze, poškozeny byly zejména čtvrti Nové Město, Vinohrady, Holešovice, Smíchov, Vršovice, Žižkov, Libeň, Kbely, Letňany a Čakovice.

Místo na budově VFN na Karlově náměstí 37, kde je deska umístěna, je symbolické ze dvou důvodů. Prvním je, že bomby nemocnici přímo zasáhly a lékaři pak pomáhali raněným na Karlově náměstí, a druhým skutečnost, že podzemní bunkr na Karlově náměstí dostal přímý zásah a zahynulo v něm 120 žen a dětí.

Pamětní desku, jejímž autorem je známý sochař Petr Císařovský, nechala Praha 2 vyrobit a umístit na budovu VFN v roce 2015 u příležitosti 70. výročí konce druhé světové války. V témže roce vydala Praha 2 také publikaci Popel Popeleční středy, která obsahuje autentické vzpomínky a příběhy přeživších i rodinných příslušníků obětí náletu.


Autor: red

Kameny zmizelých jsou nově na Janáčkově nábřeží

Dnes v 11:15

Starostka Prahy 5 Radka Šimková uctila památku obětí holocaustu společně s vrchním pražským rabínem Davidem Peterem.

Zastupitelstvo schválilo strategii cestovní ruchu na léta 2024–2027

Dnes v 09:26

Nová strategie cestovního ruchu, kterou schválilo Zastupitelstvo hl. m. Prahy, navazuje na předchozí koncepci příjezdového cestovního ruchu, která změnila směr a podobu cestovního ruchu v metropoli. Vyhodnocení na základě datové analýzy potvrdilo, že Praha nastolila dobrý směr a je schopna...

V Česku vznikne národní centrum pro polovodiče a čipy

Včera v 11:10

Už příští rok by v Česku mělo vzniknout Národní kompetenční centrum pro polovodiče, které bude podporovat cíle „Chips for Europe“, prvního pilíře evropského zákona o čipech (ChipsAct). Centrum zapojí ČR do vznikající evropské sítě kompetenčních center. V souladu s návrhem Národní polovodičové...

Změna územního plánu umožní výstavbu bytového komplexu

Včera v 10:51

Do cíle doputovala dlouholetá kauza týkající se pozemků, na nichž stojí bývalá sportovní hala Tatry Smíchov a fotbalové hřiště SK Smíchov. Zastupitelé Prahy ve čtvrtek schválili změnu územního plánu, které celý téměř tříhektarový sportovní areál u železničního mostu převádí do smíšené funkce....

Pražští hasiči zasahovali kvůli následkům bouřky jen u pár drobných případů

22. června 2024 ve 12:15

Kvůli pátečnímu pásmu bouřek v Česku posílili pražští hasiči souvislosti s výstrahou na velmi silné bouřky operační středisko. Prověřili jejich běžná opatření a v režimu zvýšené pohotovosti bylo připraveno 16 dobrovolných jednotek. Nakonec byl klid, hasiči zasahovali jen u pěti případů zlomených...

Další články
Nahoru