Dnes Pátek - snih -1°C
Zítra Sobota - snih -1°C
Pátek 1. 12. 2023
Svátek má Iva
Vánoční nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz, do konce roku za zvýhodněné ceny.
Zpravodajství

Na Karlově náměstí bylo uctěno 701 obětí náletu v únoru 1945

Tradičně jako každý rok byla dnes uctěna u pamětní desky Všeobecné fakultní nemocnice v Praze (VFN ) památka obětí bombardování z 14. února 1945.

Právě Karlovo náměstí bylo jednou z nejpostiženějších oblastí. Během pouhých devíti minut bombardování přišlo o život 701 lidí a dalších 1200 bylo zraněno. Při náletu bylo také poškozeno 183 domů, a to včetně takových staveb jako jsou Faustův dům, Vinohradská synagoga či Emauzský klášter.

Oběti bombardování a celý tragický den připomněla starostka Alexandra Udženija společně s ministryní obrany Jana Černochová (obě ODS) a ředitelem VFN Davidem Feltlem, kteří následně s dalšími zástupci druhé městské části – místostarosty Janem Korseskou (ODS) a Michalem Zunou (TOP 09) a radními Jitkou Urbánkovou (ANO), Tomášem Halvou (TOP 09) a Jaroslavem Šolcem (ODS) a dalšími čestnými hosty uctili jejich památku. 

„Nesmíme nikdy zapomenout na oběti válek. Je třeba si připomínat, že svoboda není samozřejmostí a život v míru je vzácný dar. Zlu se neustupuje, i když má někdy podobu lákavých výhod, ale vždy má druhou zničují stranu. 14. únoru 1945 je pro Prahu 2 velmi bolavou vzpomínkou, stále jsou mezi námi ti, kteří ten den zažili a nikdy na něj nezapomenou. Popel Popeleční středy nesmí odvát čas,“ řekla při pietním aktu starostka Udženija.

„Blížil se konec války, atmosféra toho byla znatelná. Bohužel těch více než sedm set obětí se konce války nedožilo. Je hrozné, že ve válce umírají lidé i dnes. Je to nedaleko od nás na východ. Musíme pomáhat lidem, kteří byli napadeni agresory z Ruské federace,“ řekla ministryně Černochová.

Za oběti, které zahynuly během náletu se, u pamětní desky pomodlil farář Jakub Berka z kostela sv. Ludmily na náměstí Míru.

Nálet na Prahu o Popeleční středě roku 1945 směřoval na Drážďany, avšak chyba v navigaci způsobila tragédii v Praze, poškozeny byly zejména čtvrti Nové Město, Vinohrady, Holešovice, Smíchov, Vršovice, Žižkov, Libeň, Kbely, Letňany a Čakovice.

Místo na budově VFN na Karlově náměstí 37, kde je deska umístěna, je symbolické ze dvou důvodů. Prvním je, že bomby nemocnici přímo zasáhly a lékaři pak pomáhali raněným na Karlově náměstí, a druhým skutečnost, že podzemní bunkr na Karlově náměstí dostal přímý zásah a zahynulo v něm 120 žen a dětí.

Pamětní desku, jejímž autorem je známý sochař Petr Císařovský, nechala Praha 2 vyrobit a umístit na budovu VFN v roce 2015 u příležitosti 70. výročí konce druhé světové války. V témže roce vydala Praha 2 také publikaci Popel Popeleční středy, která obsahuje autentické vzpomínky a příběhy přeživších i rodinných příslušníků obětí náletu.


Autor: red

Praha 4 získá 15,7 milionu korun za umisťování uprchlíků do škol

Včera ve 20:49

Praha 4 získá 15,7 milionu korun z projektu UNICEF – pomoc uprchlíkům pro školy za umisťování dětí z uprchlických rodin. Městská část o tom informovala na svém webu.  

Praha 1 dokončila rekonstrukci opěrné zdi na Kampě i Odkolkovské zahrady

Včera v 17:56

Praha 1 dokončila obnovu historické opěrné zdi v Odkolkovské zahradě, která je nedílnou součástí parku Kampa. Tato revitalizace je součástí širší snahy o zachování a zkrášlení kulturního dědictví města a jeho zelených prostor. Informovala o tom mluvčí městské časti Karolína...

Rada mladších zavítala do osmi regionů, nejzajímavější prezentace představí studenti v Praze

Včera v 11:18

V pondělí 4. prosince se v Praze uzavře 10. ročník meziškolní konference Rada mladších, která se letos poprvé vydala za středoškolskými studenty do krajských měst v Čechách i na Moravě.  Cílem projektu bylo dát prostor mladým lidem vyjádřit postoje k tématům jako jsou jinakost a LGBT,...

Schola Pragensis pomáhá s výběrem střední školy i po skončení veletrhu

Včera v 07:28

Minulý týden se v Praze od čtvrtka do soboty uskutečnil největší veletrh středních a vyšších odborných škol Schola Pragensis. Veletrh již 28 let pomáhá tisícům středoškoláků z Prahy a okolí s výběrem správné střední školy. 

Praha podpoří Dětské centrum Paprsek, zvýší příspěvek pro budoucí pěstouny

29. listopadu 2023 ve 13:04

Hlavní město navýší příspěvek pro Dětské centrum Paprsek. Centrum získá pro budoucí pěstounské rodiče celkovou částku 248 400 korun. Příspěvek má sloužit pěstounským párům, které se připravují na přijetí dítěte do rodiny. Navýšení příspěvku v pondělí schválili pražští...

Další články
Nahoru