Dnes Pátek - prehanky-dest 21°C
Zítra Sobota - prehanky-dest 23°C
Pátek 25. 6. 2021
Svátek má Ivan
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Na Kampě někdo poničil výstavu o Miladě Horákové a procesech 50. let
Poničené panely výstavy na Kampě. Foto(2x): Twitter JP

Na Kampě někdo poničil výstavu o Miladě Horákové a procesech 50. let

V noci na dnešek byla poničena venkovní výstava v parku na Kampě, která připomíná vraždu Milady Horákové a procesy 50. let.

vystava-horakova-ponicena1 Výplně některých panelů jsou zcela strhnuty, v jiných jsou proražené otvory. „Odsuzuji tento šílený vandalský čin. Ukazuje se bohužel, že některým lidem není nic svaté. Takto zostudit památku obětí komunistické totality je pro mě naprosto nepochopitelné,“ uvedl předseda správní rady Nadace Jana a Medy Mládkových – Museum Kampa Jiří Pospíšil.

Zničeny byly čtyři panely, škoda je odhadována na deset až dvacet tisíc korun. „Policisté se zabývají poškozením několika komponentů výstavy v parku Kampa. Celou událost prověřují pro podezření ze spáchání trestného činu Poškozování cizí věci. Škoda je předběžně odhadována na několik desítek tisíc korun,“ uvedla Policie ČR na twitteru.

V případě dopadení by vandalovi nebo vandalům hrozil v případě odsouzení až rok vězení. Policie zatím nikoho v souvilosti s čínem nezadržela. Policisté věc prověřili na místě a nyní budou studovat kamerové systémy a hledat svědky.

„Děkuji policistům za rychlou reakci, případ již řeší. Věřím, že se co nejdříve podaří dopadnou pachatele tohoto odsouzeníhodného činu,“ uvedl starosta Prahy 1 Petr Hejma. První městská část je spolupořadatelem výstavy.

Expozice je nainstalována v parku Kampa, podél cesty spojující Museum Kampa s Werichovou vilou. Instalována byla na konci června, připravil ji Petr Blažek, historik ústavu pro studium totalitních režimů, který se specializuje na československé dějiny druhé poloviny 20. století.

Expozice mapuje osud Horákové, zejména protinacistickou činnost, aktivní působení ve veřejném životě po skončení druhé světové války i zinscenovaný politický proces, v němž byla jako jediná žena odsouzena k trestu smrti pro údajnou špionáž a velezradu.

Součástí výstavy je i „druhý“ život Milady Horákové, zrušení rozsudku v roce 1958 a rehabilitace jejího jména v roce 1990.


Zastupitelé Prahy 2 se seznámili s bezpečnostní situací v městské části

Včera ve 22:55

Zastupitelé MČ Praha 2 se na svém pondělním zasedání seznámili s bezpečnostní situací v této městské části. Své bilanční zprávy jim předložili zástupci Policie ČR, Městské policie a Hasičského záchranného sboru Praha. Policejní statistiky za rok 2020 ukazují, že počty přestupků, správních deliktů...

Po oslavě sedl za volant a nadýchal přes 1,8 promile

Včera v 15:17

Na křižovatce ulic Českobrodská x Nedokončená nereagoval dnes po půlnoci řidič osobního auta na zelenou a zůstal stát delší dobu na místě. To vyvolalo podezření u kolem projíždějící autohlídky, která se rozhodla prověřit jeho stav.

Nelegálně pěstované mungo klíčky mohly ohrozit zdraví

Včera ve 13:42

Policisté ve spolupráci s pracovníky Státní zemědělské a potravinářské inspekce získali zprávu o možném nelegálním pěstování a distribuci mungo klíčků, které mělo probíhat v jednom z domů v Praze 4, a následně měly být tyto klíčky distribuovány do tržnice...

Ocenění in memoriam pro Milana Knoblocha

Včera ve 12:52

Milan Knobloch byl oceněn in memoriam medailí Nadace Bohuslava Martinů. Medaili převzala na slavnostním aktu v úterý 22. června vdova po výtvarníkovi, paní Alena Knoblochová Knotková. Sochař sejmul posmrtnou masku při převozu skladatelových ostatků do Čech, je autorem památníku v Poličce a...

Další články
Nahoru