dnes
Pátek - polojasno
14°C
zítra
Sobota - polojasno
20°C
pozítří
Neděle - jasno
22°C
Na Kampě někdo poničil výstavu o Miladě Horákové a procesech 50. let
Poničené panely výstavy na Kampě. Foto(2x): Twitter JP

Na Kampě někdo poničil výstavu o Miladě Horákové a procesech 50. let

V noci na dnešek byla poničena venkovní výstava v parku na Kampě, která připomíná vraždu Milady Horákové a procesy 50. let.

vystava-horakova-ponicena1 Výplně některých panelů jsou zcela strhnuty, v jiných jsou proražené otvory. „Odsuzuji tento šílený vandalský čin. Ukazuje se bohužel, že některým lidem není nic svaté. Takto zostudit památku obětí komunistické totality je pro mě naprosto nepochopitelné,“ uvedl předseda správní rady Nadace Jana a Medy Mládkových – Museum Kampa Jiří Pospíšil.

Zničeny byly čtyři panely, škoda je odhadována na deset až dvacet tisíc korun. „Policisté se zabývají poškozením několika komponentů výstavy v parku Kampa. Celou událost prověřují pro podezření ze spáchání trestného činu Poškozování cizí věci. Škoda je předběžně odhadována na několik desítek tisíc korun,“ uvedla Policie ČR na twitteru.

V případě dopadení by vandalovi nebo vandalům hrozil v případě odsouzení až rok vězení. Policie zatím nikoho v souvilosti s čínem nezadržela. Policisté věc prověřili na místě a nyní budou studovat kamerové systémy a hledat svědky.

„Děkuji policistům za rychlou reakci, případ již řeší. Věřím, že se co nejdříve podaří dopadnou pachatele tohoto odsouzeníhodného činu,“ uvedl starosta Prahy 1 Petr Hejma. První městská část je spolupořadatelem výstavy.

Expozice je nainstalována v parku Kampa, podél cesty spojující Museum Kampa s Werichovou vilou. Instalována byla na konci června, připravil ji Petr Blažek, historik ústavu pro studium totalitních režimů, který se specializuje na československé dějiny druhé poloviny 20. století.

Expozice mapuje osud Horákové, zejména protinacistickou činnost, aktivní působení ve veřejném životě po skončení druhé světové války i zinscenovaný politický proces, v němž byla jako jediná žena odsouzena k trestu smrti pro údajnou špionáž a velezradu.

Součástí výstavy je i „druhý“ život Milady Horákové, zrušení rozsudku v roce 1958 a rehabilitace jejího jména v roce 1990.


Podezřelá dodávka na Václavském náměstí

Včera v 08:15

Na Václavském náměstí si v pondělí 14. září hlídka strážníků všimla dodávky, která vjela do pěší zóny. Na pokyn k zastavení řidič nereagoval a pokračoval v jízdě do Vodičkovy ulice, kde začal zrychlovat. Hlídka se vydala za vozidlem, které zastavila ve...

Další články
Nahoru