dnes
Sobota - zatazeno
4°C
zítra
Neděle - prehanky-snih
3°C
pozítří
Pondělí - snih
2°C
Na Jižní spojce je nový jízdní pruh pro autobusy MHD
Nový pruh na Jižní spojce pro autobusy. Foto: Ropid

Na Jižní spojce je nový jízdní pruh pro autobusy MHD

Na Jižní spojce před Barrandovským mostem začal fungovat nový vyhrazený jízdní pruh pro autobusy linky 125, která zajišťuje nejrychlejší spojení mezi petrovickým sídlištěm, Jižním Městem a Smíchovem. Jízdu mezi stanicemi metra Háje a Smíchovské nádraží zvládne za 21 minut. Pruh je tu zatím zkušebně na jeden rok, pokud se osvědčí, bude zřízen nastálo.

Preference v Praze

22 km vyhrazených BUS pruhů
9 km společně pojížděných úseků TRAM+BUS
Zhruba 170 světelně řízených křižovatek s preferencí BUS

Vyhrazený pruh na Jižní spojce je dlouhý asi 600 metrů a je umístěn vpravo ve směru z Jižního města na Smíchov. V případě kolony v ní už autobusy nebudou stát, ale předjedou ji. Jízdní řád a intervaly linky se měnit nebudou. Ve směru ze Smíchova město vyhrazený pruh neplánuje.

Na trase linky 125 pak ještě organizace Ropid, která sestavuje v Praze jízdní řády a plánuje trasy linek MHD, nechala vytvořit speciální pruh na nájezdu z Türkovy do ulice 5. května.

„Linka 125 je třetí nejvytíženější autobusovou linkou v Praze – ve všední den přepraví zhruba 31 000 cestujících. Pravidelnost a spolehlivost této linky je důležitá nejen pro další očekávaný nárůst počtu cestujících na této atraktivní trase, ale také protože zajišťuje základní obsluhu sídlišť v Petrovicích a Horních Měcholupech,“ uvádí Pavel Procházka, pověřený řízením ROPID.

Speciální připojovací pruh vznikl i na křižovatce Novopetrovické a Štychovy mezi Háji a Petrovicemi – ten zrychlí nájezd linky 232 z Křeslic směrem na Háje.

V poslední době byl zlepšen průjezd autobusů na těchto místech: oblast Prašného mostu (společná zastávka Prašný most s tramvajemi, jízda po tramvajových kolejích) Chodovská ulice (společná zastávka Teplárna Michle z centra s tramvajemi), BUS pruh v ulici Na Strži, změna řadicích pruhů v okolí zastávky Metodějova.


Další články
Nahoru