Dnes Neděle - skorojasno -6°C
Zítra Pondělí - oblacno -10°C
Neděle 3. 12. 2023
Svátek má Svatoslav
Vánoční nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz, do konce roku za zvýhodněné ceny.
Na jaře začne být v pražské MHD testován autobus poháněný vodíkem
Vodíkový autobus Škoda H’CITY byl představen loni na podzim na veletrhu Czechbus. Foto: Daniel Šabík / DPP

Na jaře začne být v pražské MHD testován autobus poháněný vodíkem

Pražský dopraví podnik (DPP) začne letos na jaře testovat nový autobus poháněný vodíkem. Na dotaz ČTK to řekl generální ředitel podniku Petr Witowski. Cílem testu je podle něj prověřit technické a provozní parametry. Autobus bude jezdit na lince číslo 170 z Jižního Města na Barrandov. DPP se již několik let zabývá hledáním alternativních způsobů pohonu vozů MHD a postupně zavádí vozy na elektřinu a obnovil provoz trolejbusů.

„Přípravy (na testování) jsou v samém závěru. My jsme se byli nedávno v plzeňské Škodovce na ten prototyp vodíkového autobusu podívat a měli bychom jej někdy v průběhu jara letošního roku začít testovat. Nejdřív bez cestujících, ale potom jej budeme nasazovat i na běžné linky," řekl Witowski.

Současná vodíková technologie podle dokumentu, který loni schválilo bývalé vedení města, po technické stránce umožňuje provoz autobusů na tento pohon, avšak jedná se zatím o nejdražší variantu.

Spotřeba paliva na jeden kilometr jízdy vodíkového autobusu vyjde asi třikrát dráž než naftový. Dražší jsou ve srovnání s naftovými autobusy zatím také opravy.

Vodíkový autobus bude zkušebně jezdit na lince 170, která byla vybrána mimo jiné kvůli své délce zhruba 40 kilometrů, kopcovitému profilu nebo blízkosti připravované první veřejné vodíkové plnicí stanice v Praze v ulici K Barrandovu. Vůz by měl vyjíždět z garáži Kačerov.

DPP loni v polovině ledna zahájil provoz prvního elektrobusu Škoda E'City 36 BB, který vyjel ze zastávky Želivského na lince 213. Vůz obsluhuje také linku číslo 154 a 124.

Na začátku ledna začala stavba trolejbusové trati z Palmovky přes Prosek a Letňany do Miškovic. Trolejbus na této trase jezdí od přelomu roku. DPP zahájil rovněž stavbu infrastruktury pro trolejbusy z Nádraží Veleslavím na letiště v Ruzyni a chystá elektrifikaci dalších linek na levém břehu.


Autor: ČTK

Za okny metra spustila společnost EUDI komerční provoz LMS technologie

Včera v 19:51

Cestující na trase A mezi stanicemi Bořislavka a Dejvická mohou od 1. prosince spatřit za okny jedoucí soupravy metra vánoční reklamní spoty společností Pilsner Urquell a ČSOB. Začal ostrý provoz multimediálního led systému společnosti European Digital Industries a.s. (EUDI).

Úpravy v Táborské ulici zvýší bezpečnost u školy

28. listopadu 2023 ve 21:05

Praha 4 připravila návrh nestavebních úprav, které mají za cíl zvýšit bezpečnost u Základní školy Táborská. Městská část o tom informovala na svém webu. Podle plánů má dojít k instalaci umělých obrubníků u přechodu v Táborské, ale také u vyústění Sezimovy ulice. Cílem je zkrátit délku přechodů a...

Další články
Nahoru