dnes
Úterý - zatazeno
6°C
zítra
Středa - oblacno
4°C
pozítří
Čtvrtek - obcasny-dest
5°C
Na jaké filmové festivaly se můžete v Praze těšit do konce zimy?
Film Minulost (The Past), který se dočkal nominace na Zlatý glóbus 2014, bude promítán na Festivalu íránských filmů. Foto: iranianfilmfestival.cz

Na jaké filmové festivaly se můžete v Praze těšit do konce zimy?

Fanoušci filmových festivalů si po Novém roce přijdou na své. V lednu se uskuteční festivaly íránských a japonských a v únoru španělských filmů. V březnu se mohou diváci těšit na jubilejní desátý ročník Festivalu otrlého diváka a na festival dokumentárních filmů Jeden svět.

Festival íránských filmů

Festival íránských filmů se znovu vrací do Prahy. Po prvních dvou ročnících, kdy se soustředil na důležitá témata – ženy a děti – představí letos svému publiku unikátní záběry z Íránu.

Dynamika íránské kinematografie se neustále mění a v každém desetiletí přichází nová vlna, která posouvá hranice filmové tvorby a stanovuje nové limity.

Letos, s více než dvaceti filmy ve třech různých sekcích, festival představí některé z nejoceňovanějších filmů poslední vlny íránské filmové tvorby.
Festival bude probíhat od 8. do 12. ledna v malém i velkém sále kina Světozor a v Bio Oko. Všechny filmy mají anglické a české titulky.

Festival japonského filmu a kultury

Již sedmý ročník Festivalu japonského filmu a kultury se uskuteční od 22. do 28. ledna v kině Lucerna. Na co se můžete těšit? Hlavní témata festivalu jsou dvě. Shinobi (ninja) a jeho obraz v japonském filmu a Olympijské Japonsko – Japonci a sport.

Ninjutsu je tajemstvími i předsudky zastřená oblast japonské kultury, znovu a znovu glorifikovaná i parodovaná, inspirující adepty bojových umění i tvůrce artových filmů, stejně jako kreslíře mangy či autory komedií o neviditelných a nepřemožitelných hrdinech.

A proč olympijské Japonsko? V roce 2014 si totiž Japonsko připomíná 50. výročí legendární tokijské olympiády v roce 1964. Navíc v Tokiu bude letní olympiáda v roce 2020. Těšit se můžete na umělecké dokumenty i originální komedie mapující vztah Japonců ke sportu.

La Película

Další ročník přehlídky španělsky mluvené kinematografie se v kině Světozor ukusteční od 8. do 23. února. Kulturní festival La Película přibližuje širokému spektru diváků aktuální španělskou kinematografii. Zároveň podává informace o úrovni a rozmachu aktuální španělské kultury. Program festivalu se v současnosti připravuje.

Festival Otrlého diváka

Desátý ročník přehlídky filmové (ne)estetiky se koná v žižkovském kině Aero od 4. do 9. března. Program festivalu, který je příležitostí pro filmy vymykající se standardním normám filmové estetiky a nárokům běžného filmového diváka, je nyní dolaďován.

Jeden svět

Festival dokumentárních filmů o lidských právech přivítá Praha ve dnech 3. až 12. března. Program bude teprve zveřejněn.


Simona Ahrnstedt: Oheň a voda

28. listopadu 2017 v 16:31

Komu otevřete svou třináctou komnatu? Oheň a voda přináší volné pokračování bestselleru Nepřátelé a milenci.

Novinka: Christina Brownová, Moderní jóga od A do Z

28. listopadu 2017 v 16:20

Moderní jóga od A do Z je dokonalým průvodcem, který vás krok za krokem zasvětí do cvičení sérií pozic aktivní jógy, regeneračních ásan či praktikování meditace. Prostřednictvím jógy střižené na míru modernímu životu se naučíte lépe zacházet se svým tělem, myslí i energií. Potřebujete ulevit od...

Knižní novinka: Sára a toulavý dědeček

24. listopadu 2017 ve 13:11

Plné fantazie, dobrodružství, překvapení, vtipu, historických postav i moderních předmětů obklopujících dnešní děti – takové jsou pohádky Sára a toulavý dědeček. Novinka z nakladatelství Práh potěší děti a také rodiče, kteří svým potomkům rádi dopřejí zábavné a přitom podnětné čtení....

Bytový interiér jako zrcadlo jeho obyvatele

24. listopadu 2017 v 11:22

Na předvánoční trh přináší toto téma výpravná publikace s množstvím fotografií, která by se ráda stala průvodcem bytových designérů i slabikářem laiků s nadšením pro zařizování interiérů. Autorkou knihy s názvem Styly interiérů je Ing. arch. Veronika Haroldová a vydavatelsví Baron ji od...

Další články
Nahoru