dnes
Sobota - polojasno
0°C
zítra
Neděle - zatazeno
1°C
pozítří
Pondělí - zatazeno
3°C
Na investice dá Praha 6 letos necelých 300 milionů korun. Je to víc než loni, říká místostarosta Vaculík
Úřad městské části Praha 6 sídlí v ulici Čs. armády. Foto: archiv P6

Na investice dá Praha 6 letos necelých 300 milionů korun. Je to víc než loni, říká místostarosta Vaculík

Místostarosta Prahy 6 Jaromír Vaculík (TOP 09) má ve vedení městské části na starosti ekonomickou oblast a zodpovídá za přípravu rozpočtu, o kterém si s ním Pražský patriot v rozhovoru povídal především.

Ve vedení Prahy 6 zodpovídáte, mimo jiné, za přípravu rozpočtu a rozpočtové hospodaření. Jak jste spokojen s výslednou podobou rozpočtu na letošní rok?
Sestavovat rozpočet městské části, která má přes 100 tisíc obyvatel, není nic lehkého. Už někdy od jarních měsíců si vedu poznámky, do jaké kapitoly by se v tom příštím roce mělo přidat a naopak. Musím ale přiznat, že díky kvalitním pracovníkům ekonomického odboru se nám vždy podaří sestavit návrh rozpočtu, který následně v podzimním období prochází drobnými kosmetickými změnami.
Jsem rád, že se po čtyři roky, kdy na radnici sedím, daří sestavit rozpočty mezi příjmy a běžnými výdaji vyrovnané. Jenom v letošním roce budeme hospodařit s rozpočtem ve výši téměř jedné miliardy korun. Objem příjmů bude ve výši necelých 714 milionů korun a objem výdajů bude přes miliardu korun. Rozdíl ve výši necelých 300 milionů korun bude kryt právě vlastními zdroji městské části, tzn. prostředky vytvořenými v minulých letech a investičními dotacemi od Magistrátu hl. m. Prahy.
Zásadní změnou letošního rozpočtu je, že se nám podařilo po dlouhých a obtížných jednáních zajistit zvýšení příjmů od magistrátu, a to o 40 milionů korun. Dalším úspěchem je zvýšení dotací na kapitálové výdaje ve výši zhruba 100 milionů korun. V roce 2017 jsme obdrželi 157 milionů korun, na letošní rok to bude zhruba stejná částka. To je zcela zásadní rozdíl oproti minulým letům.
 

jaromir-vaculik

Ing. Jaromír Vaculík, místostarosta Prahy 6

Jaká je celková výše investic a jak si stojí v porovnání s předchozími lety?
Na investice půjde necelých 300 milionů korun, což je oproti minulému roku o 50 milionů více.

Jaké největší investiční akce letošní rozpočet plánuje?
Mezi významné velké investice je výstavba nové budovy MŠ Vokovická, dokončení půdní vestavby na ZŠ A. Čermáka, modernizace školní jídelny na ZŠ Na Dlouhém lánu. Zahájíme první etapu rekonstrukce domu Dejvická 4 a budeme pokračovat v rekonstrukci polikliniky Pod Marjánkou.

Co se týče majetku, jak s ním bude letos šestá městská část hospodařit? Jaké budou největší změny?
Výsledek hospodaření s majetkem je zcela mimořádný. Příjmy dosahují v řádu stovek milionů korun a převážně se jedná o úspory v oblasti nákladů.

Na jaké oblasti se zaměří letos dotační politika Prahy 6?
Jako v minulých letech budeme dotační politikou podporovat volnočasové, sportovní a kulturní organizace nebo organizace zaměřené na podporu aktivit seniorů. V rozpočtu máme zatím na dotační politiku vyčleněnou částku 27 milionů korun.

Jak se městské části daří čerpat prostředky z fondů EU a na co letos přijdou peníze z Bruselu?
Samozřejmě se aktivně zapojujeme do programů EU, v minulých letech jsme například z fondů EU zateplili MŠ Šmolíkovou, MŠ Na Dlouhém lánu a MŠ Mládeže. Vybudovali jsme podzemní kontejnery, zklidnili dopravu v parku Hanspaulka, pořídili kompostéry pro občany a přistoupili k projektu Urban Green Belts, jehož cílem je vytvoření modelu pro efektivní systém údržby městské zeleně. V letošním roce dokončujeme se spolufinancováním půdní vestavbu ZŠ A. Čermáka. Přistoupili jsme také k projektům Místního akčního plánu vzdělávání v mateřských a základních školách a k Zefektivnění systému vzdělávání zaměstnanců úřadu.

Jaké jsou vaše priority do konce volebního období?
Pokračovat v kvalitním hospodaření městské části, dokončit započaté investiční akce a udělat tečku za kauzou Key Investments. Občany budeme brzy informovat o plnění našeho programového prohlášení, co se nám povedlo a jak jsme splnili své závazky vůči nim.

Už jste se rozhodl, zda budete v podzimních volbách opět kandidovat?
Kandidátní listina pro podzimní komunální volby bude projednána v nejbližších měsících. Pokud dostanu důvěru od svých kolegů a od pana starosty, budu rád usilovat o přízeň našich občanů i v následujících volbách.


Pražští zastupitelé odmítli stáhnout z programu jednání rozpočet metropole na rok 2019

13. prosince 2018 v 15:48

Opozičním ODS a ANO se nepodařilo prosadit vyškrtnutí návrhu rozpočtu na rok 2019 z programu dnešního jednání pražských zastupitelů. Po téměř dvouhodinové diskusi zastupitelé návrh v hlasování odmítli, uvedla ČTK. 

ODS: Nechceme, aby měla Praha 80 procent prostředků na investice zaparkováno v rezervách

13. prosince 2018 v 10:30

Na dnešní tiskové konferenci před jednáním pražského zastupitelstva představitelé zastupitelského klubu ODS kritizovali návrh rozpočtu hlavního města na rok 2019. Je podle nich málo ambiciózní.

ANO: Návrh pražského rozpočtu v aktuální podobě je pro nás nepřijatelný

13. prosince 2018 v 09:50

Na dnešní tiskové konferenci před jednáním pražského zastupitelstva představitelé zastupitelského klubu ANO prohlásili, že návrh rozpočtu hlavního města na rok 2019 toto opoziční hnutí nepodpoří. Rozpočet má být hlavním bodem programu jednání zastupitelstva, které začne v 10...

Další články
Nahoru