dnes
Sobota - skorojasno
3°C
zítra
Neděle - skorojasno
8°C
pozítří
Pondělí - skorojasno
12°C
Na investice dá Praha 6 letos necelých 300 milionů korun. Je to víc než loni, říká místostarosta Vaculík
Úřad městské části Praha 6 sídlí v ulici Čs. armády. Foto: archiv P6

Na investice dá Praha 6 letos necelých 300 milionů korun. Je to víc než loni, říká místostarosta Vaculík

Místostarosta Prahy 6 Jaromír Vaculík (TOP 09) má ve vedení městské části na starosti ekonomickou oblast a zodpovídá za přípravu rozpočtu, o kterém si s ním Pražský patriot v rozhovoru povídal především.

Ve vedení Prahy 6 zodpovídáte, mimo jiné, za přípravu rozpočtu a rozpočtové hospodaření. Jak jste spokojen s výslednou podobou rozpočtu na letošní rok?
Sestavovat rozpočet městské části, která má přes 100 tisíc obyvatel, není nic lehkého. Už někdy od jarních měsíců si vedu poznámky, do jaké kapitoly by se v tom příštím roce mělo přidat a naopak. Musím ale přiznat, že díky kvalitním pracovníkům ekonomického odboru se nám vždy podaří sestavit návrh rozpočtu, který následně v podzimním období prochází drobnými kosmetickými změnami.
Jsem rád, že se po čtyři roky, kdy na radnici sedím, daří sestavit rozpočty mezi příjmy a běžnými výdaji vyrovnané. Jenom v letošním roce budeme hospodařit s rozpočtem ve výši téměř jedné miliardy korun. Objem příjmů bude ve výši necelých 714 milionů korun a objem výdajů bude přes miliardu korun. Rozdíl ve výši necelých 300 milionů korun bude kryt právě vlastními zdroji městské části, tzn. prostředky vytvořenými v minulých letech a investičními dotacemi od Magistrátu hl. m. Prahy.
Zásadní změnou letošního rozpočtu je, že se nám podařilo po dlouhých a obtížných jednáních zajistit zvýšení příjmů od magistrátu, a to o 40 milionů korun. Dalším úspěchem je zvýšení dotací na kapitálové výdaje ve výši zhruba 100 milionů korun. V roce 2017 jsme obdrželi 157 milionů korun, na letošní rok to bude zhruba stejná částka. To je zcela zásadní rozdíl oproti minulým letům.
 

jaromir-vaculik

Ing. Jaromír Vaculík, místostarosta Prahy 6

Jaká je celková výše investic a jak si stojí v porovnání s předchozími lety?
Na investice půjde necelých 300 milionů korun, což je oproti minulému roku o 50 milionů více.

Jaké největší investiční akce letošní rozpočet plánuje?
Mezi významné velké investice je výstavba nové budovy MŠ Vokovická, dokončení půdní vestavby na ZŠ A. Čermáka, modernizace školní jídelny na ZŠ Na Dlouhém lánu. Zahájíme první etapu rekonstrukce domu Dejvická 4 a budeme pokračovat v rekonstrukci polikliniky Pod Marjánkou.

Co se týče majetku, jak s ním bude letos šestá městská část hospodařit? Jaké budou největší změny?
Výsledek hospodaření s majetkem je zcela mimořádný. Příjmy dosahují v řádu stovek milionů korun a převážně se jedná o úspory v oblasti nákladů.

Na jaké oblasti se zaměří letos dotační politika Prahy 6?
Jako v minulých letech budeme dotační politikou podporovat volnočasové, sportovní a kulturní organizace nebo organizace zaměřené na podporu aktivit seniorů. V rozpočtu máme zatím na dotační politiku vyčleněnou částku 27 milionů korun.

Jak se městské části daří čerpat prostředky z fondů EU a na co letos přijdou peníze z Bruselu?
Samozřejmě se aktivně zapojujeme do programů EU, v minulých letech jsme například z fondů EU zateplili MŠ Šmolíkovou, MŠ Na Dlouhém lánu a MŠ Mládeže. Vybudovali jsme podzemní kontejnery, zklidnili dopravu v parku Hanspaulka, pořídili kompostéry pro občany a přistoupili k projektu Urban Green Belts, jehož cílem je vytvoření modelu pro efektivní systém údržby městské zeleně. V letošním roce dokončujeme se spolufinancováním půdní vestavbu ZŠ A. Čermáka. Přistoupili jsme také k projektům Místního akčního plánu vzdělávání v mateřských a základních školách a k Zefektivnění systému vzdělávání zaměstnanců úřadu.

Jaké jsou vaše priority do konce volebního období?
Pokračovat v kvalitním hospodaření městské části, dokončit započaté investiční akce a udělat tečku za kauzou Key Investments. Občany budeme brzy informovat o plnění našeho programového prohlášení, co se nám povedlo a jak jsme splnili své závazky vůči nim.

Už jste se rozhodl, zda budete v podzimních volbách opět kandidovat?
Kandidátní listina pro podzimní komunální volby bude projednána v nejbližších měsících. Pokud dostanu důvěru od svých kolegů a od pana starosty, budu rád usilovat o přízeň našich občanů i v následujících volbách.


TOP 09: Kdo nezná svou minulost, je odsouzen ji opakovat

Včera v 10:32

Připomenout si smutné výročí sedmdesáti jedna let od komunistického převratu můžete společně se zástupci pražské TOP 09 v neděli 24. února v 17 hodin u Pomníku obětí komunismu na Újezdě v Praze 1.

Koalice STAN, regionálních hnutí a TOP 09 představila priority pro eurovolby

19. února 2019 v 09:15

Předseda hnutí Starostové a nezávislí (STAN) Petr Gazdík a předseda strany TOP 09 Jiří Pospíšil dnes podepsali smlouvu o spolupráci pro květnové volby do Evropského parlamentu. Sestaví společnou kandidátku spolu s dalšími proevropsky smýšlejícími stranami a regionálními...

Na pozici náhradníka do Správní rady VZP byl zvolen nominant Pirátů Východský

14. února 2019 ve 14:36

V souvislosti se zvolením do funkce pražského primátora se Zdeněk Hřib (Piráti) vzdal funkce člena Správní rady VZP s ohledem na kumulaci funkcí, tak jak se slíbil před nástupem do čela vedení Prahy. Piráti na jeho místo nominovali Pavla Východského. Toho předevčírem na pozici náhradníka jmenovala...

Priority vedení Prahy 6 popisuje chválené programové prohlášení. Má 36 stran, nahlédněte do něj

13. února 2019 v 11:42 | Aktualizováno v 17:10

Rada městské části Praha 6 včera schválila „Programové prohlášení Rady městské části Praha 6 pro roky 2018 – 2022“. Jde o soubor priorit vedení radnice. 

Další články
Nahoru