Dnes Pátek - obcasny-dest 9°C
Zítra Sobota - obcasny-dest 8°C
Pátek 4. 10. 2024
Svátek má František
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Pro inzerenty
Inzercí na serveru www.prazskypatriot.cz cílíte na pražské zákazníky
Na internetových bazarech stále přibývá podvodů
Ilustrační foto: Shutterstock

Na internetových bazarech stále přibývá podvodů

V posledních letech přibývá podvodných eshopů, které lákají na nízké ceny a pak zaplacené zboží nedodají, anebo zneužijí platební údaje. Informovala o tom expertka na kybernetickou bezpečnost Kateřina Hůtová, zakladatelka a spolumajitelka společnosti Cybrela.  

Stále více zákazníků nakupuje online a mnozí z nich se stávají obětí těchto nekalých praktik. „Proto je důležité být při nakupování na internetu ostražitý a vyhledávat recenze a zkušenosti ostatních zákazníků s daným eshopem. Navíc je dobré si ověřit, zda internetový obchod splňuje všechny zákonné požadavky, a jestli disponuje platnými kontaktními údaji, jako jsou adresa, telefonní číslo a e-mail,“ sdělila Hůtová. 

Při placení za zboží se doporučuje využívat bezpečných platebních metod, jako jsou například platební brány nebo platby přes PayPal. Dále je podle Hůtové vhodné se vyvarovat nákupům na neznámých webových stránkách, které nemají dostatečně profesionální vzhled nebo obsahují mnoho gramatických chyb. 

V případě, že jste již obětí podvodného eshopu, je důležité okamžitě kontaktovat svou banku a podat nahlášení o možném zneužití platebních údajů. Dále je vhodné informovat o svých zkušenostech ostatní zákazníky prostřednictvím recenzí na internetu a podat stížnost na příslušné orgány, jako je například Česká obchodní inspekce. 

„Příkladem situace, kdy se stává kupující obětí podvodu, může být na první pohled lákavá nabídka výrazně levného zboží, kdy posíláte platbu předem, a následně zboží nepřijde několik týdnů. Později zjistíte, že se ve skutečnosti nejedná o žádný eshop, ale o běžnou webovou stránku, kdy jste zaslali platbu anonymním příjemcům,“ vysvětlila Hůtová. 

Mezi další oblíbené phishingové nástrahy v současnosti patří také internetové bazary, kde se pod různými profily zájemců skrývají podvodníci, kteří mají naoko zájem o nákup zboží, a následně nabízí zaslání okamžité platby přes aplikace dopravců. 

Většinou se ovšem jedná o na první pohled nerozpoznatelné kopie stránek známých společností, které mají za úkol z vás pouze dostat vaše osobní údaje a přístupy k platebním kartám a účtům. Abychom se vyhnuli těmto nebezpečným podvodům, je důležité důkladně ověřit pravost profilu zájemce a aplikace, kterou nám nabízí pro zaslání platby. 

V případě jakýchkoliv pochybností je vhodné kontaktovat přímo společnost, jejíž aplikaci bychom měli použít, a zjistit, zda daná transakce je skutečně legitimní. Navíc, je dobré si dát pozor na neobvyklé žádosti o osobní údaje nebo přístupy k platebním kartám a účtům, které bychom za normálních okolností neposkytovali.

„Dalším krokem k ochraně před phishingovými útoky je používání silných hesel (passphrase) a pravidelná aktualizace našeho operačního systému a antivirových programů. Tímto způsobem můžeme minimalizovat riziko, že se podvodníci dostanou k našim citlivým informacím,“ poradila expertka. 

„Je také vhodné informovat se o nejnovějších typech phishingových útoků a sledovat zprávy o aktuálních podvodných kampaních. Vědomosti o těchto hrozbách nám pomohou je lépe rozpoznat a předejít podvodům,“ podotkla.   

V neposlední řadě je důležité nepodléhat tlaku a rozhodovat se rychle při online transakcích. Vždy si dejte dostatek času na zvážení a ověření veškerých informací, než se rozhodnete poskytnout své osobní údaje nebo zahájit finanční transakci. 

„Nikdy nikomu neříkejte své heslo, nepřeposílejte automaticky sms s potvrzovacími kódy a předpokládejte, že každá podezřele výhodná nabídky je podvod. Pokud se budete držet těchto jednoduchých pravidel, klesá šance, že se stanete obětí internetového podvodu na minimum,“ uzavírá Kateřina Hůtová ze společnosti Cybrela.


Autor: Cen
Další články
Nahoru