Dnes Pátek - obcasny-dest 9°C
Zítra Sobota - obcasny-dest 7°C
Pátek 19. 4. 2024
Svátek má Rostislav
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Na interaktivní výstavě můžete na vlastní „kůži“ zkoumat funkce lidského mozku
Návštěvníci jednodenní výstavy se také dozvědí, jak mozek reaguje, když je závislý a jak se těchto závislostí zbavit. Ilustrační foto: 1. LF UK

Na interaktivní výstavě můžete na vlastní „kůži“ zkoumat funkce lidského mozku

K festivalu Týden mozku 2018 se interaktivní výstavou Mozek na Jedničku připojí i 1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy. Návštěvníci budou moci prostřednictvím lékařů a mediků 1. LF UK zblízka nebo rovnou na vlastní „kůži“ zkoumat funkce nejsložitějšího orgánu lidského těla – mozku. 

Mozek je velmi výkonný orgán, řídí všechny životní funkce a spojuje je navzájem ve vysoce organizovaný a sladěný celek. Stále však zůstává nejsložitější a nejméně pochopenou strukturou, kterou lidstvo zná.

Zájemci si budou moci na výstavě prohlédnout například přístroj na měření spánkové apnoe a podívat se na záznamy důležitých fyziologických funkcí ve spánku. Odborníci vysvětlí, proč a kdy se průběhu spánku vyskytují časové úseky, kdy mozek, navzdory převážně útlumovému charakteru spánku, intenzivně pracuje.

„Další zajímavostí bude ukázka fungování kochleárního implantátu, který vrací sluch lidem, jejichž schopnost slyšet již nepomáhá napravit klasické naslouchátko,“ uvedla mluvčí 1. LF UK Petra Klusáková.

Jak vlastně implantát způsobí, že člověk slyší? Jak například dítě, které nikdy neslyšelo řeč, dokáže shluku zvuků porozumět a naučí se i bez odezírání mluvit? Odborníci návštěvníkům ukáží, jak návrat sluchu souvisí s mozkem a jeho plasticitou. 

Nebudou chybět ani ukázky různých typů postižení a jejich důsledků v situaci, kdy mozek nefunguje tak jak má – například po prodělané cévní mozkové příhodě. Zájemci budou moci vyzkoušet techniky rehabilitace používané u pacientů, kteří toto onemocnění prodělali a vyzkoušet si pomůcky, které se k obnově mozkových funkcí používají.  

Návštěvníci se také dozvědí, jak mozek reaguje, když je závislý a jak se těchto závislostí zbavit. Budou si moci vyzkoušet třeba simulační brýle, které u člověka velmi realisticky imitují stav opilosti. Mohou tak sami na sobě pozorovat, jak mozek bojuje s výrazně nižší schopností vnímat okolí a zhoršenou koordinací pohybu.

V rámci Týdne mozku bude mozku přednášet řada předních odborníků. Mezi nimi také prof. MUDr. Soňa Nevšímalová, DrSc., z Neurologické kliniky 1. LF UK a VFN v Praze. Odbornice na spánkovou medicínu bude hovořit o možnostech diagnostiky i léčby poruch spánku a vlivu spánku na prevenci nádorových, cévních i metabolických onemocnění.

Přednáška docenta Davida Netuky z Neurochirurgické a neuroonkologické kliniky 1. LF UK a Ústřední vojenské nemocnice – Vojenské fakultní nemocnice Praha přinese vhled do pokroku zobrazovacích metod, které lékařům při operacích mozku pomáhají plánovat chirurgickou strategii a virtuálně úplně zamezit nečekaným překvapením během operace.

Výstava proběhne jako součást Týdne mozku v budově Akademie věd ČR na Národní třídě v Praze v úterý 13. března od 9 do 17 hodin.


Autor: TZ

V Praze 4 otevřeli Doupě, klub bude pomáhat dětem a mladistvým

14. dubna 2024 v 08:46

Praha 4 má nízkoprahové zařízení pro děti a mládež, klub Doupě. Klub s nízkým prahem znamená, že je otevřen dětem a mládeži bez nutnosti udávat jméno, věk, adresu či jiné osobní údaje. Pomáhat bude hlavně dětem a mladistvým, kteří se nacházejí v nepříznivé životní situaci nebo jsou takovou situací...

Program Šestka táborová vstoupil do dalšího ročníku

4. dubna 2024 v 09:47

I v letošním roce podpoří Praha 6 rodiny s dětmi v tradičním programu Aktivní město – Šestka táborová. Program byl zahájen 1. dubna. Na prázdninové pobyty dětí ve věku 3 až 18 let na letních táborech, pobytových, příměstských nebo sportovních soustředěních, získají rodiče od radnice městské části...

Diakonie Praha odhaluje životy lidí s autismem

31. března 2024 ve 21:11

Na 2. dubna připadá každoročně Světový den porozumění autismu. Diakonie Praha k této příležitosti spouští osvětovou kampaň o životě lidí s autismem a chováním náročným na péči. Skrze výstavu fotografií a audio příběhy chce přiblížit široké veřejnosti, jak mohou lidé s tímto typem postižení vnímat...

Čapadlo u Hollaru nabídne pivnici, kavárnu, bary i cvičení jógy

29. března 2024 v 06:28

Novým provozovatelem čapadla u Hollaru v Praze 1 je od března Robert Koura, šéfkuchař pražské restaurace U Pinkasů. Zónu kolem čapadla se svým týmem upravil a pokud tomu bude přát počasí, v polovině dubna by ho rád zpřístupnil veřejnosti.

Další články
Nahoru