Dnes Středa - jasno 10°C
Zítra Čtvrtek - skorojasno 10°C
Středa 18. 5. 2022
Svátek má Nataša
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Na hřbitově stojí „jukebox” na poezii, zní z něj hlasy Bondyho, Klímy, Lábuse, ale i Gottův hit
Poesiomat na smíchovském hřbitově Malvazinky. Foto(3x): Jan Puci

Na hřbitově stojí „jukebox” na poezii, zní z něj hlasy Bondyho, Klímy, Lábuse, ale i Gottův hit

Ocelové roury evokující zvukovod lodi, ze kterých proudí po zatočení klikou slova. Převážně básně, ale i krátké úvahy, próza či specifické zvuky. Poesiomaty jsou v současnosti hlavním projektem autora městských projektů pro veřejnost Ondřeje Kobzy. Pandemie uštědřila ránu jak gastronomii, tak kultuře, proto se zaměřil na originální automaty evokující akustické sochy. Jeden z nich přibyl včera i na smíchovském hřbitově v Praze na Malvazinkách, stojí u hlavního (východního) vchodu.

„Hřbitovní“ Poesiomat promlouvá hlasy Egona Bondyho, Ladislava Klímy, Mejly Hlavsy, Milana Machovce, Petra Lébla, zazní z něj i písně Evy Pilarové a Karla Gotta. 

Ti všichni jsou na smíchovském hřbitově, jenž patří s 8500 kamennými náhrobky k těm největším v Praze, pochováni. Básně Jana Nerudy, Jiřího Ortena i Charlese Baudelaira načetl herec Jiří Lábus. Po zatočení kliky si lze kromě básní pustit Gottův hit C'est la vie nebo píseň Pilarové Rekviem.

poesiomat-kobza-a-labus

Ondřej Kobza (vpravo) a Jiří Lábus

„Přáli bychom si, aby se tam lidé za nimi vypravili a zamysleli se nad jejich poselstvím. Když k člověku promlouvá ,živý´ hlas, je to něco úplně jiného, než když si stejná slůvka čte vytištěná na papíře,“ vysvětluje Ondřej Kobza. 

Za posledních šest let bylo Poesiomatů rozmístěno na dvě desítky – v Praze, Brně, Slavičíně, ale též v New Yorku, Berlíně či Manile. Většinou v samém centru měst, kudy projde nejvíce lidí. 

„Nyní instalujeme vůbec první Poesiomat na hřbitově. Poslouchat myšlenky těch, kteří tam  odpočívají, je vhodnou záminkou proč se tam vydat. Kvůli poklidné atmosféře a vzpomínkám na velké osobnosti,“ říká Kobza. Ostatně i tato místa jsou, byť méně tradičním, veřejným prostorem. 

poesiomat-1 „Jsme pyšní na to, že první hřbitovní Poesiomat je v naší městské části, odpovídá to našemu novému mottu  ,Praha 5 – moderní vizitka metropole´. Vznik Poesiomatu jsme podpořili částkou 200 000 korun, jsem ráda, že městská část touto cestou přispěla k rozvoji kultury,“ uvedla starostka Prahy 5 Renáta Zajíčková (ODS). 

Instalaci zařízení ocenil i místostarosta Lukáš Herold (oba ODS). „Jsem na to hrdý, je to něco neobvyklého, co zaujme. Spojení s tichem a rozjímáním je ideální, poezie je v našem uspěchaném světě opomíjená. Navíc se neobvyklým způsobem se připomínají lidé, kteří tu už nejsou,“ sdělil.


Autor: Jan Puci

Psí den s Prahou 13 v Centrálním parku

Dnes v 18:32

Oblíbená akce v Centrálním parku Prahy 13 se koná v sobotu 21. května. Ani letos nebude chybět psí dostih, sraz ras, pokus o překonání rekordu ve skoku do výšky a další.

Praha 5 podporuje protidrogovou prevenci. REVOLUTION TRAIN dorazil na Smíchovské nádraží

Dnes v 17:40

Praha 5 podpořila projekt Nadačního fondu NOVÉ ČESKO pro základní školy. Multimediální vlaková souprava REVOLUTION TRAIN dorazila na Smíchovské nádraží, kde byl představen vzdělávací program zaměřený na primární protidrogovou prevenci. Za dva dny zhlédlo program 493 dětí...

Den dětí v Praze 9

Dnes ve 12:51

Pohádkové království, nafukovací atrakce, dikohrátky nebo Kašpárek v pekle. Praha 9 zve na Den dětí.

Letošním tématem zdravotnického kongresu je paliativní péče

Dnes ve 12:41

Magistrát Prahy organizuje 2. ročník zdravotnického kongresu, tentokrát s názvem Metropolitní zdravotnický kongres paliativní péče 2022. Akce se uskuteční 2. června na Nové radnici na Mariánském náměstí, účastníci se však budou moci připojit i online.

Den dětí v knihovně na Lužinách

Dnes v 09:26

Oslavit Den Dětí můžete v knihovně na Lužinách. Budou se vyrábět masky, soutěžit a hrát si celý den.

Praha 4 opraví sportoviště u sokolovny v Podolí

Dnes v 07:59

Praha 4 rozhodla o rekonstrukci povrchů sportoviště u sokolovny v Podolí. Součástí rekonstrukce je kompletní výměna umělého povrchu fotbalového hřiště o celkové rozloze 1 240 m2 za povrch nový.

Další články
Nahoru