Dnes Pátek - jasno 22°C
Zítra Sobota - zatazeno 26°C
Pátek 6. 8. 2021
Svátek má Oldřiška
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
Na hřbitově stojí „jukebox” na poezii, zní z něj hlasy Bondyho, Klímy, Lábuse, ale i Gottůt hit
Poesiomat na smíchovském hřbitově Malvazinky. Foto(3x): Jan Puci

Na hřbitově stojí „jukebox” na poezii, zní z něj hlasy Bondyho, Klímy, Lábuse, ale i Gottůt hit

Ocelové roury evokující zvukovod lodi, ze kterých proudí po zatočení klikou slova. Převážně básně, ale i krátké úvahy, próza či specifické zvuky. Poesiomaty jsou v současnosti hlavním projektem autora městských projektů pro veřejnost Ondřeje Kobzy. Pandemie uštědřila ránu jak gastronomii, tak kultuře, proto se zaměřil na originální automaty evokující akustické sochy. Jeden z nich přibyl včera i na smíchovském hřbitově v Praze na Malvazinkách, stojí u hlavního (východního) vchodu.

„Hřbitovní“ Poesiomat promlouvá hlasy Egona Bondyho, Ladislava Klímy, Mejly Hlavsy, Milana Machovce, Petra Lébla, zazní z něj i písně Evy Pilarové a Karla Gotta. 

Ti všichni jsou na smíchovském hřbitově, jenž patří s 8500 kamennými náhrobky k těm největším v Praze, pochováni. Básně Jana Nerudy, Jiřího Ortena i Charlese Baudelaira načetl herec Jiří Lábus. Po zatočení kliky si lze kromě básní pustit Gottův hit C'est la vie nebo píseň Pilarové Rekviem.

poesiomat-kobza-a-labus

Ondřej Kobza (vpravo) a Jiří Lábus

„Přáli bychom si, aby se tam lidé za nimi vypravili a zamysleli se nad jejich poselstvím. Když k člověku promlouvá ,živý´ hlas, je to něco úplně jiného, než když si stejná slůvka čte vytištěná na papíře,“ vysvětluje Ondřej Kobza. 

Za posledních šest let bylo Poesiomatů rozmístěno na dvě desítky – v Praze, Brně, Slavičíně, ale též v New Yorku, Berlíně či Manile. Většinou v samém centru měst, kudy projde nejvíce lidí. 

„Nyní instalujeme vůbec první Poesiomat na hřbitově. Poslouchat myšlenky těch, kteří tam  odpočívají, je vhodnou záminkou proč se tam vydat. Kvůli poklidné atmosféře a vzpomínkám na velké osobnosti,“ říká Kobza. Ostatně i tato místa jsou, byť méně tradičním, veřejným prostorem. 

poesiomat-1 „Jsme pyšní na to, že první hřbitovní Poesiomat je v naší městské části, odpovídá to našemu novému mottu  ,Praha 5 – moderní vizitka metropole´. Vznik Poesiomatu jsme podpořili částkou 200 000 korun, jsem ráda, že městská část touto cestou přispěla k rozvoji kultury,“ uvedla starostka Prahy 5 Renáta Zajíčková (ODS). 

Instalaci zařízení ocenil i místostarosta Lukáš Herold (oba ODS). „Jsem na to hrdý, je to něco neobvyklého, co zaujme. Spojení s tichem a rozjímáním je ideální, poezie je v našem uspěchaném světě opomíjená. Navíc se neobvyklým způsobem se připomínají lidé, kteří tu už nejsou,“ sdělil.


Psí den v Centrálním parku Lužiny

Včera ve 23:39

První zářijovou sobotu, 4. září se od 11 do 18 hodin v Centrálním parku Lužiny koná již 5. ročník Psího dne s Prahou 13. 

Druhý srpnový týden nepoteče voda v těchto ulicích

Včera v 09:00

Pražské vodovody a kanalizace oznámily přehled plánovaných výluk v dodávkách pitné vody na příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Veřejnost může hlasovat pro nejsympatičtější projekt soutěže Adapterra Awards

4. srpna 2021 v 09:03

Třetí ročník soutěže Adapterra Awards o nejlepší projekty reagující na klimatickou změnu, kterou pořádá Nadace Partnerství, má 18 finalistů. Mezi ně se probojovaly i čtyři projekty z Prahy. 

Anketa Prahy 6: Rodiče jsou s hřišti spokojeni, uvítali by zastínění nebo houpačky

3. srpna 2021 v 10:17

Radnice Prahy 6 uspořádala na svém Geoportálu anketu, do které se zapojilo se přes 600 respondentů. Ti hodnotili šestková hřiště s ohledem na vybavení, využití různě starými dětmi nebo z hlediska zázemí pro rodiče. Zároveň měli možnost navrhnout, do jakého vylepšení by městská část měla investovat...

Další články
Nahoru