Dnes Sobota - zatazeno 2°C
Zítra Neděle - zatazeno 6°C
Neděle 4. 12. 2022
Svátek má Barbora
Advent v Praze
Tipy na adventní akce v metropoli
Na hřbitově stojí „jukebox” na poezii, zní z něj hlasy Bondyho, Klímy, Lábuse, ale i Gottův hit
Poesiomat na smíchovském hřbitově Malvazinky. Foto(3x): Jan Puci

Na hřbitově stojí „jukebox” na poezii, zní z něj hlasy Bondyho, Klímy, Lábuse, ale i Gottův hit

Ocelové roury evokující zvukovod lodi, ze kterých proudí po zatočení klikou slova. Převážně básně, ale i krátké úvahy, próza či specifické zvuky. Poesiomaty jsou v současnosti hlavním projektem autora městských projektů pro veřejnost Ondřeje Kobzy. Pandemie uštědřila ránu jak gastronomii, tak kultuře, proto se zaměřil na originální automaty evokující akustické sochy. Jeden z nich přibyl včera i na smíchovském hřbitově v Praze na Malvazinkách, stojí u hlavního (východního) vchodu.

„Hřbitovní“ Poesiomat promlouvá hlasy Egona Bondyho, Ladislava Klímy, Mejly Hlavsy, Milana Machovce, Petra Lébla, zazní z něj i písně Evy Pilarové a Karla Gotta. 

Ti všichni jsou na smíchovském hřbitově, jenž patří s 8500 kamennými náhrobky k těm největším v Praze, pochováni. Básně Jana Nerudy, Jiřího Ortena i Charlese Baudelaira načetl herec Jiří Lábus. Po zatočení kliky si lze kromě básní pustit Gottův hit C'est la vie nebo píseň Pilarové Rekviem.

poesiomat-kobza-a-labus

Ondřej Kobza (vpravo) a Jiří Lábus

„Přáli bychom si, aby se tam lidé za nimi vypravili a zamysleli se nad jejich poselstvím. Když k člověku promlouvá ,živý´ hlas, je to něco úplně jiného, než když si stejná slůvka čte vytištěná na papíře,“ vysvětluje Ondřej Kobza. 

Za posledních šest let bylo Poesiomatů rozmístěno na dvě desítky – v Praze, Brně, Slavičíně, ale též v New Yorku, Berlíně či Manile. Většinou v samém centru měst, kudy projde nejvíce lidí. 

„Nyní instalujeme vůbec první Poesiomat na hřbitově. Poslouchat myšlenky těch, kteří tam  odpočívají, je vhodnou záminkou proč se tam vydat. Kvůli poklidné atmosféře a vzpomínkám na velké osobnosti,“ říká Kobza. Ostatně i tato místa jsou, byť méně tradičním, veřejným prostorem. 

poesiomat-1 „Jsme pyšní na to, že první hřbitovní Poesiomat je v naší městské části, odpovídá to našemu novému mottu  ,Praha 5 – moderní vizitka metropole´. Vznik Poesiomatu jsme podpořili částkou 200 000 korun, jsem ráda, že městská část touto cestou přispěla k rozvoji kultury,“ uvedla starostka Prahy 5 Renáta Zajíčková (ODS). 

Instalaci zařízení ocenil i místostarosta Lukáš Herold (oba ODS). „Jsem na to hrdý, je to něco neobvyklého, co zaujme. Spojení s tichem a rozjímáním je ideální, poezie je v našem uspěchaném světě opomíjená. Navíc se neobvyklým způsobem se připomínají lidé, kteří tu už nejsou,“ sdělil.


Autor: Jan Puci

PVK: Přehled plánovaných výluk na 49. týden

2. prosince 2022 v 15:39

Pražské vodovody a kanalizace oznámily přehled plánovaných výluk v dodávkách pitné vody na příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Setkání ke Strukturálnímu plánu Prahy 5

2. prosince 2022 v 10:52

Poslední veřejné setkání ke Strukturálnímu plánu Prahy 5 v tomto roce se koná 13. prosince v Komunitním centru Prádelna v Holečkově ulici. Strukturální plán je významný dokument Prahy 5, který popisuje priority rozvoje jak celé městské části, tak i jednotlivých čtvrtí a konkrétních...

Výstava nožů na Novoměstské radnici

2. prosince 2022 v 09:44

Na podzimní prodejní výstavě na Novoměstské radnici v Praze 2 bude 4. prosince k vidění nejlepší produkce nožířského umění v Evropě a v ČR.

Obyvatelé Prahy 14 budou mít možnost žádat o dotace

1. prosince 2022 ve 21:33

Obyvatelé Prahy 14, kteří plánují ve svých domech či jejich okolí sázet zeleň nebo zavést opatření, která pomáhají zadržovat vodu v krajině – například zachytávat dešťovou vodu na zalévání zahrad, či obyvatelé, kteří plánují vzdělávací či zážitkový projekt v oblasti ekologie, mohou získat dotaci...

Otevřené dveře do zákulisí moderního strojírenství

1. prosince 2022 v 10:37

Laboratoře Fakulty strojní ČVUT jste si nemohli prohlédnout ve všední den? Nevadí! Otevřou se i v sobotu 3. prosince. Zájemci o studium i jejich rodiče mohou nahlédnout do zákulisí výuky moderního strojírenství. 

Další články
Nahoru