Dnes Neděle - jasno 16°C
Zítra Pondělí - prehanky-dest 18°C
Neděle 26. 6. 2022
Svátek má Adriana
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Na hřbitově stojí „jukebox” na poezii, zní z něj hlasy Bondyho, Klímy, Lábuse, ale i Gottův hit
Poesiomat na smíchovském hřbitově Malvazinky. Foto(3x): Jan Puci

Na hřbitově stojí „jukebox” na poezii, zní z něj hlasy Bondyho, Klímy, Lábuse, ale i Gottův hit

Ocelové roury evokující zvukovod lodi, ze kterých proudí po zatočení klikou slova. Převážně básně, ale i krátké úvahy, próza či specifické zvuky. Poesiomaty jsou v současnosti hlavním projektem autora městských projektů pro veřejnost Ondřeje Kobzy. Pandemie uštědřila ránu jak gastronomii, tak kultuře, proto se zaměřil na originální automaty evokující akustické sochy. Jeden z nich přibyl včera i na smíchovském hřbitově v Praze na Malvazinkách, stojí u hlavního (východního) vchodu.

„Hřbitovní“ Poesiomat promlouvá hlasy Egona Bondyho, Ladislava Klímy, Mejly Hlavsy, Milana Machovce, Petra Lébla, zazní z něj i písně Evy Pilarové a Karla Gotta. 

Ti všichni jsou na smíchovském hřbitově, jenž patří s 8500 kamennými náhrobky k těm největším v Praze, pochováni. Básně Jana Nerudy, Jiřího Ortena i Charlese Baudelaira načetl herec Jiří Lábus. Po zatočení kliky si lze kromě básní pustit Gottův hit C'est la vie nebo píseň Pilarové Rekviem.

poesiomat-kobza-a-labus

Ondřej Kobza (vpravo) a Jiří Lábus

„Přáli bychom si, aby se tam lidé za nimi vypravili a zamysleli se nad jejich poselstvím. Když k člověku promlouvá ,živý´ hlas, je to něco úplně jiného, než když si stejná slůvka čte vytištěná na papíře,“ vysvětluje Ondřej Kobza. 

Za posledních šest let bylo Poesiomatů rozmístěno na dvě desítky – v Praze, Brně, Slavičíně, ale též v New Yorku, Berlíně či Manile. Většinou v samém centru měst, kudy projde nejvíce lidí. 

„Nyní instalujeme vůbec první Poesiomat na hřbitově. Poslouchat myšlenky těch, kteří tam  odpočívají, je vhodnou záminkou proč se tam vydat. Kvůli poklidné atmosféře a vzpomínkám na velké osobnosti,“ říká Kobza. Ostatně i tato místa jsou, byť méně tradičním, veřejným prostorem. 

poesiomat-1 „Jsme pyšní na to, že první hřbitovní Poesiomat je v naší městské části, odpovídá to našemu novému mottu  ,Praha 5 – moderní vizitka metropole´. Vznik Poesiomatu jsme podpořili částkou 200 000 korun, jsem ráda, že městská část touto cestou přispěla k rozvoji kultury,“ uvedla starostka Prahy 5 Renáta Zajíčková (ODS). 

Instalaci zařízení ocenil i místostarosta Lukáš Herold (oba ODS). „Jsem na to hrdý, je to něco neobvyklého, co zaujme. Spojení s tichem a rozjímáním je ideální, poezie je v našem uspěchaném světě opomíjená. Navíc se neobvyklým způsobem se připomínají lidé, kteří tu už nejsou,“ sdělil.


Autor: Jan Puci

V opatřeních ke snížení energetické náročnosti budov pokračuje Praha 2

Dnes ve 13:47

Druhý městská část pokračuje v realizaci celého systému opatření v rámci managementu hospodaření s energiemi. Ještě před zahájením topné sezóny radnice zajistí chemické čištění topných systémů v objektech spravovaných městskou částí, čímž sníží energetickou náročnost budov a ušetří na celkových...

Prázdninový jazykový kurz pro ukrajinské děti

Dnes ve 12:21

Na červnové schůzi Rady městské části Praha 5 bylo jednomyslným usnesením schváleno financování „Prázdninového kurzu českého jazyka“ pro 25 dětí občanů Ukrajiny pobývajících v ČR pod dočasnou ochranou nebo s platným vízem v Kulturním a rodinném centru Barrandov, v Záhorského ulici...

Oslavy začátku předsednictví České republiky v Radě EU pokračují

Dnes v 08:53

Komponované multižánrové oslavy předsednictví České republiky v Radě EU po pátečním a včerejším programu pokračují dnes, ve čtvrtek a v pátek 1. července.

Dvojka literární: Dopisy Milady Horákové

Dnes v 07:55

Veřejná čtení na netradičních místech Prahy 2 z děl autorů, kteří žili či tvořili na Dvojce se konají v rámci akce Dvojka Literární.

Debata: Soutěž 4. kvadrant Vítězného náměstí

Včera v 09:49

Jak se promění 4. kvadrant Vítězného náměstí a jak jeho nová podoba naváže na historický vývoj území i již vytvořené studie? V úterý 28. června od 19 hodin v Ballingově sále NTK se můžete seznámit s připravovanou mezinárodní architektonickou soutěží na dostavbu 4. kvadrantu Vítězného...

Zákaznické centrum PVK přesune se na Floru, v Dykově ulici bude do konce července uzavřeno

24. června 2022 ve 14:10

Zákaznické centrum Pražských vodovodů a kanalizací v Dykově ulici bude od středy 29. června do 31. července uzavřeno. „Důvodem je rekonstrukce objektu. Zákaznické centrum bude dočasně umístěno v sídle PVK na adrese Hradecká 1, Praha 3 v blízkosti stanice metra linky A Flora,“ informoval tiskový...

V Praze platí do odvolání zákaz rozdělávání ohňů na rizikových místech

24. června 2022 ve 12:57

Na základě výstrahy před nebezpečím požáru, kterou vydal Český hydrometeorologický ústav, platí od čtvrtka 23. června od až do odvolání na území Prahy nařízení týkající se zákazu rozdělávání ohňů na místech zvýšeného nebezpečí vzniku požáru. Výstraha platí také pro výskyt silných...

Další články
Nahoru