Dnes Sobota - dest 25°C
Zítra Neděle - oblacno 28°C
Sobota 13. 7. 2024
Svátek má Markéta
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Na Hradčanech začíná rekonstrukce Domu pážat, sídla Muzea paměti XX. století
V Domě pážat na Hradčanech vznikne po rekonstrukci stálá expozice Muzea paměti XX. století. Foto: muzeum20stoleti.cz

Na Hradčanech začíná rekonstrukce Domu pážat, sídla Muzea paměti XX. století

Hlavní město zahajuje rekonstrukci Domu pážat, sídla Muzea paměti XX. století na Hradčanech. Vyjde asi na 71,69 milionu korun a skončit by měla za rok. Město nyní rovněž hledá v tendru projektanta stálé expozice. Novinářům to řekli náměstek primátora a europoslanec Jiří Pospíšil (TOP 09), zastupitelka, senátorka a předsedkyně správní rady muzea Hana Kordová Marvanová (bezp., zvolena za Spolu), ředitel muzea Petr Blažek a architekt Tomáš Hradečný. Práce provede firma Subterra. Muzeum založila Praha v roce 2019.

„Muzeum paměti XX. století bude mít důstojné sídlo pro své vzdělávací aktivity a tato budova v krásné části Prahy důležité a smysluplné využití,“ uvedl Pospíšil. 

„Muzeum připomínající především totalitní režimy 20. století zde dlouho chybělo. Inspirovali jsme se podobnými paměťovými institucemi ve Varšavě, v Jeruzalémě, Berlíně či v Budapešti. Dům pážat nebude poskytovat pouze prostory pro stálou expozici, ale zároveň se stane živým místem vzdělávání, setkávání a diskusí nad naší nedávnou minulostí,“ řekla Kordová Marvanová.  

Loni vypsala Praha soutěž na výběr stavební firmy, kterou vyhrála dceřiná firma společnosti Metrostav Subterra. Objekt převzala minulý týden, práce by měly být dokončeny na počátku roku 2025. „Ambicí projektu je obohatit hradní návrší o živou instituci. Poslední rekonstrukce provedená v 70. letech minulého století bohužel zachovala jenom nosné zdivo a trojici kleneb, přesto věříme, že se nám podaří obnovit klíčové vnitřní vazby a probudit ducha domu. Stavebně je na tom objekt celkem dobře, ale nemůžeme mluvit o autenticitě prostoru," řekl architekt Tomáš Hradečný ze stavebního ateliéru IXA, který prováděl přípravu stavební dokumentace. 

V domě v minulosti byly mimo jiné sirotčinec, jesle, školka nebo stanice mladých techniků a od 70. let 20. století zde sídlil magistrátní útvar hlavního architekta. Do výstavních projektů budou zapojeny nejen místnosti v přízemí Domu pážat, ale také další prostory, jako nádvoří, zahrada či půda. V prvním patře se bude nalézat badatelna, knihovna, a především velký sál, kde se budou pořádat konference, semináře, koncerty, příležitostné výstavy a akce pro školy.  

Kromě stěžejní práce na přípravě stálé expozice muzea v Domě pážat připravuje muzeum letos mnoho dalších aktivit, například vydání nových publikací, exteriérové výstavy, konference, semináře, vzdělávací akce, výstavy a již V. ročník filmového festivalu Nezlomní a obětovaní.

V plánu je vydání monografie o neblaze proslulém hradčanském „Domečku“, kniha o takzvané borské vzpouře v roce 1950, publikace o Zbyňku Fišerovi (Egon Bondy) a Státní bezpečnosti či kolektivní monografie, která se bude věnovat osudům pražské sochy maršála Koněva. Muzeum vydá další číslo ročenky a připraví filmový dokument o generálu Sergeji Vojcechovském.  

Muzeum společně s Platformou evropské paměti a svědomí připravilo druhé vydání deskové hry Přes železnou oponu, která hravou formou zprostředkovává realitu rozděleného světa a dramatických útěků z něj. 

„Připravujeme také konferenci o Ďáblickém hřbitově a tradiční venkovní výstavu s Museem Kampa a společností Prague City Tourism, tentokrát na téma 1984 – George Orwell a Československo. Druhá výstava bude věnována osobnosti Pavla Tigrida. A samozřejmě už pátý ročník festivalu Nezlomní a obětovaní, tentokrát na téma povstání a revolucí ve 20. století,“ popsal plány muzea na letošní rok jeho ředitel Petr Blažek. 

Zástupci města s vedením muzea nyní řeší způsob financování muzea. Chod nemá platit jen magistrát, ale financování má být vícezdrojové. Muzeu se podle Pospíšila již podařilo získat část prostředků i z jiných zdrojů a finanční pluralita posílí nezávislost muzea. Marvanová řekla, že by se měl do fungování zapojit také stát.


Autor: puc

Praha 9: Vyplnění dotazníku do 15. července

Včera v 16:08

Až do pondělí 15. července zve Praha 9 k elektronickému vyplnění dotazníku, jehož cílem je poskytnout prostor k vyjádření představ obyvatel městské části o rozvoji vstupního prostranství do parku Zahrádky po obou stranách ulice Ivana Hlinky.

Praha 4 hledá členy do volebních komisí při volbách do Senátu

Včera v 10:33

Radnice se rozhodla výrazně navýšit odměnu pro členy OVK. Za první kolo bude přidáno 500, v případě druhého kola pak dalších 1500 korun.

Skončilo pátrání po dívce, která utekla z bohnické nemocnice

Včera v 10:28

Pražští policisté ve čtvrtek odpoledne odvolali pátrání po třináctileté dívce, která dopoledne utekla z Psychiatrické nemocnice v Bohnicích. Podařilo se ji nalézt, je v pořádku. Informovala o tom policejní mluvčí Kristýna Soukupová. V nemocnici byla dívka hospitalizována z důvodu jejího...

V Rokytce se našlo mužské tělo

Včera v 10:09

V říčce Rokytce na území Vysočanech se poblíž Mlékárenské ulice ve čtvrtek večer našlo tělo zhruba šedesátiletého muže. Tělo bylo již v pokročilém stadiu rozkladu, policisté se snaží zjistit okolnosti úmrtí.

Další články
Nahoru