Dnes Úterý - zatazeno 8°C
Zítra Středa - obcasny-dest 7°C
Středa 28. 2. 2024
Svátek má Lumír
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Na Hradčanech začíná rekonstrukce Domu pážat, sídla Muzea paměti XX. století
V Domě pážat na Hradčanech vznikne po rekonstrukci stálá expozice Muzea paměti XX. století. Foto: muzeum20stoleti.cz

Na Hradčanech začíná rekonstrukce Domu pážat, sídla Muzea paměti XX. století

Hlavní město zahajuje rekonstrukci Domu pážat, sídla Muzea paměti XX. století na Hradčanech. Vyjde asi na 71,69 milionu korun a skončit by měla za rok. Město nyní rovněž hledá v tendru projektanta stálé expozice. Novinářům to řekli náměstek primátora a europoslanec Jiří Pospíšil (TOP 09), zastupitelka, senátorka a předsedkyně správní rady muzea Hana Kordová Marvanová (bezp., zvolena za Spolu), ředitel muzea Petr Blažek a architekt Tomáš Hradečný. Práce provede firma Subterra. Muzeum založila Praha v roce 2019.

„Muzeum paměti XX. století bude mít důstojné sídlo pro své vzdělávací aktivity a tato budova v krásné části Prahy důležité a smysluplné využití,“ uvedl Pospíšil. 

„Muzeum připomínající především totalitní režimy 20. století zde dlouho chybělo. Inspirovali jsme se podobnými paměťovými institucemi ve Varšavě, v Jeruzalémě, Berlíně či v Budapešti. Dům pážat nebude poskytovat pouze prostory pro stálou expozici, ale zároveň se stane živým místem vzdělávání, setkávání a diskusí nad naší nedávnou minulostí,“ řekla Kordová Marvanová.  

Loni vypsala Praha soutěž na výběr stavební firmy, kterou vyhrála dceřiná firma společnosti Metrostav Subterra. Objekt převzala minulý týden, práce by měly být dokončeny na počátku roku 2025. „Ambicí projektu je obohatit hradní návrší o živou instituci. Poslední rekonstrukce provedená v 70. letech minulého století bohužel zachovala jenom nosné zdivo a trojici kleneb, přesto věříme, že se nám podaří obnovit klíčové vnitřní vazby a probudit ducha domu. Stavebně je na tom objekt celkem dobře, ale nemůžeme mluvit o autenticitě prostoru," řekl architekt Tomáš Hradečný ze stavebního ateliéru IXA, který prováděl přípravu stavební dokumentace. 

V domě v minulosti byly mimo jiné sirotčinec, jesle, školka nebo stanice mladých techniků a od 70. let 20. století zde sídlil magistrátní útvar hlavního architekta. Do výstavních projektů budou zapojeny nejen místnosti v přízemí Domu pážat, ale také další prostory, jako nádvoří, zahrada či půda. V prvním patře se bude nalézat badatelna, knihovna, a především velký sál, kde se budou pořádat konference, semináře, koncerty, příležitostné výstavy a akce pro školy.  

Kromě stěžejní práce na přípravě stálé expozice muzea v Domě pážat připravuje muzeum letos mnoho dalších aktivit, například vydání nových publikací, exteriérové výstavy, konference, semináře, vzdělávací akce, výstavy a již V. ročník filmového festivalu Nezlomní a obětovaní.

V plánu je vydání monografie o neblaze proslulém hradčanském „Domečku“, kniha o takzvané borské vzpouře v roce 1950, publikace o Zbyňku Fišerovi (Egon Bondy) a Státní bezpečnosti či kolektivní monografie, která se bude věnovat osudům pražské sochy maršála Koněva. Muzeum vydá další číslo ročenky a připraví filmový dokument o generálu Sergeji Vojcechovském.  

Muzeum společně s Platformou evropské paměti a svědomí připravilo druhé vydání deskové hry Přes železnou oponu, která hravou formou zprostředkovává realitu rozděleného světa a dramatických útěků z něj. 

„Připravujeme také konferenci o Ďáblickém hřbitově a tradiční venkovní výstavu s Museem Kampa a společností Prague City Tourism, tentokrát na téma 1984 – George Orwell a Československo. Druhá výstava bude věnována osobnosti Pavla Tigrida. A samozřejmě už pátý ročník festivalu Nezlomní a obětovaní, tentokrát na téma povstání a revolucí ve 20. století,“ popsal plány muzea na letošní rok jeho ředitel Petr Blažek. 

Zástupci města s vedením muzea nyní řeší způsob financování muzea. Chod nemá platit jen magistrát, ale financování má být vícezdrojové. Muzeu se podle Pospíšila již podařilo získat část prostředků i z jiných zdrojů a finanční pluralita posílí nezávislost muzea. Marvanová řekla, že by se měl do fungování zapojit také stát.


Autor: puc

Muž zemřel po pádu z lešení

26. února 2024 v 18:54

Policie vyšetřuje smrtelný pád muže, který se na Žižkově v pondělí po poledni zřítil z lešení. Policisty zajímá, zda nedošlo k porušení bezpečnosti práce.

V Podolí hořela garáž

25. února 2024 v 10:38

Nad nedělním ránem zasahovali pražští hasiči Praze 4 Podolí u požáru garáže. Informovali o tom na síti X. „Vynesli jsme tlakovou lahev a plameny jsme uhasili dvěma vodními proudy,“ sdělili.

V Ruské ulici někdo na cedule nalepil jména ruských politických vězňů

24. února 2024 v 17:43

Ve Vršovicích v Ruské ulici někdo na zhruba pětadvacet cedulí s názvem ulice a na tramvajovou zastávku nalepil jména ruských politických vězňů a disidentů. Ve vzkazu připevněném na pouliční lampě připomněl druhé výročí vpádu ruské armády na Ukrajinu a také nedávnou smrt ruského opozičního politika...

Další články
Nahoru